Sjedilački način života, smanjena tjelesna aktivnost, višesatni rad nad kompjutorom, premalo kretanja, sve su to već svima nam znani uzroci problema s kralježnicom. Najčešće se trgnemo tek kad nas “zakoči” ili kad bolovi već postanu takvi da moramo posezati za analgeticima. Bolovi u donjem dijelu leđa vodeći su uzrok radne nesposobnosti, podaci su i američkog Nacionalnog instituta za neurološke poremećaje i moždani udar (NINDS). Što se prije počnemo brinuti o kralježnici, odnosno o leđima i vratu, to ćemo kasnije iskusiti bolove u tim dijelovima tijela. Dobro bi bilo pridržavati se određenih savjeta, počevši od samog držanja (kretanja), do dnevnih aktivnosti.
Podižite ispravno teret
Vrlo je lako oštetiti kralježnicu ako ne podižete teret u odgovarajućem položaju. Preporuka Nacionalnog instituta (NINDS) je da to činite na sljedeći način: Stanite što bliže predmetu te koristite noge i koljena umjesto leđa prilikom povlačenja. Pomoći će vam ako savijete koljena kako bi vam ruke bile na istoj visini kao predmet. Glavu držite dolje, a leđa ravno. Sve navedeno zanemarite ako je predmet težak, nemojte ga sami podizati, radije potražite pomoć.
Kvalitetno spavajte
San je iznimno važan za kvalitetan oporavak tijela. Stručnjaci preporučuju spavanje na boku umjesto na trbuhu koje izaziva prevelik pritisak na kralježnicu. Spavanje na boku također pomaže u sprečavanju simptoma apneje u snu. Nije zgorega uložiti u kvalitetan madrac.
Istegnite se
“Što pas i mačka prvo učine kad se probude? Protegnu se”, kazat će vam pokoji hrvatski fizioterapeut, ako ste se s njima susretali. Zadržavanje fleksibilnosti pomaže u održavanju normalne funkcije zglobova i dobrom rasponu pokreta. Također smanjuje rizik od povreda. Ako dan započnete s nekoliko dobrih istezanja, to će biti ne samo osnažujuće, već je dobro i za zdravlje kralježnice.
Budite aktivni
Ako niste aktivni ili fizički spremni imate povećan rizik da ćete osjetiti bol u donjem dijelu leđa, navodi NINDS. Bilo da redovito odlazite u teretanu, šetate, vozite bicikl, plivate ili se igrate sa svojom djecom, aktivan život i kretanje pomažu u održavanju zdrave kralježnice. Najbolje vježbe za leđa i vrat su one koje kombiniraju istezanje, jačanje snage i aerobne aktivnosti.
Održavanje tjelesne težine
Održavajte zdravu tjelesnu težinu. Vježbajte i pravilno se hranite. Prekomjerna tjelesna težina, pretilost ili brzo dobivanje veće količine kilograma rizični su faktori za bolove u leđima. Težina trbuha, odnosno naslage sala mogu dodatno opteretiti mišiće, ligamente i tetive u donjem dijelu leđa.
Hidratacija je važna
Hidratacija je važna za održavanje elastičnosti mekih tkiva i fluidnosti u zglobovima. Naši intervertebralni diskovi su osjetljivi na gubitak hidratacije i mogu početi gubiti visinu. Kako se diskovi kralježnice počinju smanjivati, čovjek postaje osjetljiviji na bolna stanja diska. Hernija diska nastaje kada gubitak tekućine uzrokuje krhkost diskova i u konačnici njihovo isklizavanje. Prema navodima Američke akademije ortopedskih kirurga (American Academy of Orthopaedic Surgeons), hernija diska je najčešći uzrok išijasa.
Pravilan ergonomski položaj
Pravilan ergonomski položaj iznimno je bitan za smanjenju pritiska i na donji i na gornji dio leđa. Prijenosno računalo, telefon, stolno računalo ili sjedalo u automobilu treba biti podešeno na vašu visinu. Odaberite stolac koji pruža potporu donjem dijelu leđa ili podbočite to područje s malim jastukom. Koljena trebaju biti na 90 stupnjeva, približno na istoj razini kao i kukovi, a stopala bi se trebala udobno odmarati na podu.
Nikada ne držite telefon između uha i ramena. Prislonite ga uz uho ili koristite slušalice kako biste izbjegli bol u vratu. Redovito radite stanke, ustanite, prošetajte uredom ili kućom jer dugo zadržavanje u jednom položaju uzrokovat će da se mišići leđa zategnu.
Slušajte što vam tijelo poručuje
Ne ignorirajte probleme s kralježnicom ili bol. Iako nas stručnjaci umiruju da je uobičajeno povremeno imati bolove u leđima, to svejedno može ukazivati na ozbiljniji problem. Ako se ne liječe, problemi s kralježnicom mogu se pogoršati i postati vrlo ozbiljni. Preporuke su da se ne pretjeruje u teretani, ali isto tako da ne pretjerujemo s lijekovima za ublažavanje simptoma. Potražite medicinsku pomoć da biste ispravno tretirali svoje simptome.
Terapija u Thermani Laško
Uz pridržavanje svega navedenog, za oporavak kralježnice dobro je odabrati i masažu, određenu terapiju ili paket terapija. U Thermani Laško do 20. prosinca možete rezervirati paket za zdravlje kralježnice već za 94,59 eura po osobi za noćenje. Ponuda, među ostalim, uključuje i specijalistički pregled, elektrostimulaciju protiv bolova, skanlab terapije, akupunkturu, masažu, bazene i drugo.
U Thermanu možete otići i na terapiju, također u terminu do 20. prosinca. Specijalistički pregled, zdravstvene djelomične masaže, elektroterapije i termoterapije tek su dio paketa koji stoji 85,57 eura po osobi za noćenje.
I ne zaboravite, ukoliko se ne radi o ozbiljnijoj ozljedi, bol u leđima je vrlo česta, a stanje se poboljšava u roku od nekoliko tjedana ili mjeseci.
Više informacija na www.thermana.si.
Pročitaj i ovo:
- Terme Laško su savršena wellness oaza za cijelu obitelj
- Izdvojili smo 5 wellness tretmana Termi Laško za jesensko punjenje baterija
- Jesen za pamćenje – Terme Laško predstavljaju novitete u wellness ponudi