Prošloga su se tjedna u Crikvenici na 11. Crikvenica International Health Tourism Conference, s ciljem razmatranja najnovijih trendova u zdravstvenom turizmu i razmjene znanja i iskustva, okupili svjetski priznati stručnjaci koji svojim znanjem i iskustvom pridonose daljnjem napretku i promicanju zdravlja i zdravstvenog turizma u regiji.
U moru inspirativnih govornika, našu je pažnju privukao g. Iztok Altbauer, generalni direktor Udruge slovenskih toplica, stoga smo iskoristili priliku da s njime malo detaljnije porazgovaramo o djelovanju i ulozi Zajednice slovenskih prirodnih lječilišta, koja objedinjuje 12 prirodnih i termalnih lječilišta koja djeluju pod nazivom Slovenska prirodna lječilišta (Slovenian Spas Association).
Čarolija slovenskih wellness i spa-resorta svima nam je dobro znana, svatko od nas je barem jednom u susjedstvu doživio čaroban okrepljujući dan, a izlaganje g. Iztoka Altbauera podsjetilo nas je da u baš svakom kutku Slovenije možemo pronaći prirodna ljekovita svojstva koja blagotvorno djeluju na naše zdravlje i dobrobit, stoga ne čudi da se četvrtina svih noćenja u Sloveniji ostvaruje u toplicama i lječilištima.
U zagrljaju prekrasne prirode, slovenski wellness i spa-resorti ljekovite su oaze posvećene očuvanju i poboljšanju zdravlja. Termalne vode, treset ili blato i čisti planinski zrak obogaćen jedinstvenim aerosolima u kombinaciji sa suvremenim medicinskim pristupom, svaki posjet slovenskim termama čine povratkom na izvor zdravlja.
Zajednica slovenskih prirodnih lječilišta ujedinjuje 12 prirodnih termalnih lječilišta koja djeluju pod nazivom Slovenska prirodna lječilišta. Možete li nam reći nešto više o ulozi Zajednice i suradnji s regionalnim klasterima? Možete li s nama podijeliti neki primjer uspješne suradnje ili projekta koje je Zajednica s njima ostvarila?
– U Sloveniji ima ukupno 15 slovenskih prirodnih lječilišta, a naša se zajednica trenutno sastoji od 12 članova – Terme Olimia, Terme 3000 Moravske Toplice, Terme Čatež, Terme Dobrna, Terme Dolenjske Toplice, Thermana Laško, Terme Portorož, Terme Ptuj, Lječilište Radenci, Terme Zreče, Terme Šmarješke Toplice, Talaso Strunjan. Naša odgovornost obuhvaća promociju, razvoj i prikupljanje podataka, te naravno, suradnju s lokalnim turističkim zajednicama, a naš primarni fokus je promocija zdravlja. Želimo istaknuti važnost promocije preventivnih zdravstvenih mjera i podizanje svijesti o prevenciji.
Kao primjer uspješne suradnje svakako bih istaknuo projekt “Slovenia Green Wellness Route” koji smo završili prošle godine. Ovaj projekt je povezao lječilišta sjeveroistočne Slovenije s centralnim dijelom zemlje 16-dnevnom biciklističkom turom koja obuhvaća sva područja označena certifikatom “Slovenia Green”. Na ovaj način želimo naglasiti važnost održivog turizma jer zaista nema ništa ljepše od putovanja od jednog do drugog odredišta biciklom. Aplikacija za ovu turu je preuzeta više od 1500 puta.
Zajednica aktivno podržava svoje članove i ostvaruje suradnju s Ministarstvom zdravlja kako bi zastupala njihove interese i putem Ministarstva uspješno širi te interese. Kada govorimo o marketingu, usko surađujemo sa Slovenskom turističkom organizacijom, koja izdvaja 20% svog budžeta za našu promociju u području zdravlja i wellbeinga.
Povijest slovenskih prirodnih lječilišta ima dugu tradiciju, mnoga slovenska prirodna lječilišta i terme ponose se tradicijom koja datira još od antike. Kako ta povijest oblikuje današnju ponudu i pristup wellnessu i zdravstvenom turizmu?
– Povijest je jedna od značajnijih karika kada govorimo o promociji naše ponude. Kontinuirano ističemo spoj tradicije s jedne strane i stručnost s druge strane kako bismo stvorili bogato povijesno iskustvo koje ostavlja snažan dojam na naše posjetitelje. Također, sva naša lječilišta okružena su prirodnim ljepotama, uglavnom se nalaze u ruralnom području, stoga cjelokupnu priču zaokružujemo i naglaskom na očuvanju prirodnih ljepota i kulturnih aspekata destinacije.
Sudionici 11. Crikvenica International Health Tourism Conference
Kako se Slovenska prirodna lječilišta pozicioniraju u odnosu na druge destinacije u Europi? Koliko posjetitelja imaju godišnje i što je to što privlači posjetitelje?
– Dobro smo pozicionirani i uživamo visok ugled u našem okruženju – Austriji, Njemačkoj, Italiji i Hrvatskoj. Važno je istaknuti da su hrvatski posjetitelji tijekom proteklih devet mjeseci nadmašili sva naša očekivanja, što nas iznimno veseli. Čini se da su naše aktivnosti uspješne, a važno je naglasiti i da imamo izjednačen broj domaćih i stranih gostiju.
Voda, klima i ostali prirodni ljekoviti čimbenici temelj su naše ponude. Na temeljima tradicije i prirode razvili smo atraktivnu ponudu vrhunskih medicinskih usluga, učinkovite preventivne programe, izvrsne wellness centre, zabavne vodene površine koje našim posjetiteljima omogućuju ugodan aktivan termalni odmor uz selfness aktivnosti koje pružaju cjelovit pristup ravnoteži tijela, uma i duše.
Kako vidite budućnost zdravstvenog turizma u Sloveniji i regiji? Možete li s nama podijeliti neke planove za daljnji razvoj?
– Trenutno se odvija faza novih investicija što je jako bitno jer više od 15 godina nismo mogli ni u što ulagati, prvo zbog ekonomske, a zatim i zdravstvene krize. Lani smo započeli s renovacijom, ali i prenamjenom nekih prostora kako bismo ih prilagodili za potrebe zdravstvenog turizma. Planovi za daljnji razvoj uključuju nove hotele i stvaranje novih područja za spa i wellness usluge.
Usmjereni smo prema održivom razvoju, implementiramo reinjekcijske bušotine koje omogućuju povrat vode natrag u vodonosnik. Radi se na boljim izolacijama, eco friendly slavinama za vodu, koje vode prema eco sustainable friendly sistemu. Održivim razvojem želimo osigurati dobrobit budućim generacijama.
Bili ste govornik na ovogodišnjoj CIHT konferenciji, konferenciji koju nitko iz zdravstva, medicine i turizma ne propušta. Što za Vas znači sudjelovanje na ovakvom događaju?
– Veoma sam zahvalan što sam ponovno imao priliku biti dijelom CIHT konferencije i doprinijeti razmjeni znanja i iskustava među stručnjacima iz različitih sektora, što je ključno za stvaranje održivih inicijativa u području zdravstvenog turizma. Ovaj međunarodni događaj predstavlja iznimnu platformu za promicanje suradnje, učenje i oblikovanje budućnosti zdravstvenog turizma.
Pročitaj i ovo:
- Održana jedna od najprestižnijih konferencija zdravstvenog turizma
- 5 primjera zelene arhitekture koji pokazuju da održivost i dizajn idu zajedno
- Zdravstveni turizam jedna je od najbrže rastućih grana turizma u Hrvatskoj