Svakodnevno nošenje maski za sprječavanje širenja Covid-19 virusa postala je nova realnost koju moramo nastaviti prakticirati i dalje. Međutim, vrlo su se brzo javile i posljedice dugotrajnog nošenja maski, kao što su mnogi od nas mogli primijetiti. Nakon iritacija kože, prištići i nepravilnosti na donjoj polovici lica su među glavnim nuspojavama nošenja kirurške maske ili maske od tkanine.
Zdravstveni su radnici već upoznati s tim problemom – a sada ga doživljavamo svi! Do te mjere da je izumljena nova riječ koja opisuje akne nastale nošenjem maske – „maskne“. Ako imate kožu sklonu aknama, savršena ste meta. Međutim, maskne pogađaju i osobe koje obično nemaju problema s nepravilnostima po licu.
Pet učinka koja maska ima na kožu
Nekoliko je znanstvenih stručnjaka diljem svijeta analiziralo što se događa s kožom kad je nekoliko sati dnevno prekrivena maskom. Promjene primarno ovise o tome koliko se dugo maska nosi, a može doći do:
- Povećanja vlage na površini epiderme
- Povećanja proizvodnje sebuma
- Povećanja pH vrijednosti kože
- Povećanja temperature kože
- Iritacija uzrokovanih trljanjem tkanine
Ovo su sve savršeni uvjeti za pojavu novih nepravilnosti i prištića jer štiteći svoje zdravlje s maskama istovremeno gušimo kožu koja zbog njih ne dobiva dovoljno zraka.
Što su maskne i kako ih prepoznati?
Pokazalo se da nošenje maske izaziva oštećenja kožne barijere i može stvoriti nove reakcije ili pogoršati postojeće probleme s kožom (poput akni, rozaceje, seboroičnog dermatitisa, atopijskog dermatitisa).
Što se događa ispod maske?
Disanje pod maskom stvara toplinu i vlagu, što dovodi do povećanja proizvodnje sebuma. U toplom i vlažnom polu-okluzivnom okruženju, pojačani sebum lako može oksidirati te može doći do širenja bakterija. Kao rezultat se mogu pojaviti nepravilnosti i prištići na vašoj koži, uglavnom na obje strane lica, na bradi i čeljusti, a ponekad i na nosu.
Kako izgledaju maskne?
Različita istraživanja u Kini i Italiji, provedena na zdravstvenim radnicima nakon svibnja 2020., omogućile su precizno opisivanje prištića i nepravilnosti nastalih kao posljedica nošenja maski. To su uglavnom okluzijske akne, s papulama, pustulama i mikrokomedonima koje se nalaze na bradi i simetrično duž čeljusti. Ovo tipično reagiranje kože ne smije se pomiješati s drugim dermatološkim problemima koji također mogu biti uzrokovani nošenjem maske.
Nemojte brkati maskne s…
– Folikulitisom: upala folikula dlake može izgledati poput crvenog prištića. Brijači, posebno električni, mogu uzrokovati folikulitis kod nekih muškaraca, a žene ga mogu doživjeti nakon 50. godine.
– Ekcemom: maska može izazvati iritacije i kontaktne ekceme, s bolnim crvenim područjima koji izazivaju svrbež.
– Seboroičnim dermatitisom: maska može pogoršati crvena područja prekrivena masnim česticama tipičnim za ovu bolest. Uzrok su povećanje proizvodnje sebuma i promjena pH kože.
Na koga utječu maskne?
Maskne prvo pogađaju osjetljivu, reaktivnu kožu koja je često nadražena, a posebno kožu sklonu aknama. Ako inače nemate posebnih problema s kožom, uslijed učestalog nošenja maski ste možda primijetili kako je vaša koža masnija i ima više mitesera ili malih prištića kojih prije nije bilo. No, i dalje sve ovisi o tome koliko dugo svakodnevno nosite masku.
Prištići i nepravilnosti na vašem licu ispod maske? Evo pomoći!
Svakodnevno nježno čišćenje nečistoća
Sjajan način sprječavanja i liječenja maskni je da pazite na temeljito ispiranje lica dva puta dnevno, ujutro i navečer, po mogućnosti koristeći mlaku vodu kako ne biste još više iritirali kožnu barijeru.
To će vam pomoći ukloniti znoj i višak masnoće i sebuma, nečistoća i mrtvih stanica kože, čime će se spriječiti potencijalne upalne reakcije i začepljenje pora.
Preporučujemo da nečistoće lica posebno očistite micelarnom vodom – nanesite je na pamučnu vatu i nježno očistite lice ujutro i navečer. Odaberite onu micelarnu vodu koja ne zahtijeva ispiranje jer je farmaceutske čistoće i samim time puno čišća od vode iz slavine.
Savjet: U slučaju osjetljive kože sklone crvenilu, koristite micelarnu vodu Sensibio H2O koja uklanja više od 98% šminke i čestice nečistoća te pomaže koži da normalizira svoj odgovor na upale. Ako imate kožu sklonu aknama, koristite Sébium H2O micelarnu vodu koja je posebno formulirana da osigura savršenu toleranciju kože te čisti i pročišćava kožu bez iritacija ili isušivanja.
Svakodnevna njega kože
Kako biste zaštitili kožu od iritacija izazvanih dugotrajnim nošenjem maske, dermatolozi savjetuju nanošenje emolijensa ili hidratantne kreme prilagođene vašem tipu kože – ujutro i navečer – po mogućnosti 30 minuta prije nošenja maske, kako bi je koža mogla apsorbirati.
Ujutro obavezno nanesite laganu hidratantnu kremu kako biste zaštitili kožu, istovremeno ograničavajući okluzivni učinak, s obzirom na to da će koža biti izložena toplini i vlažnosti maske. Navečer nanesite svoju uobičajenu kremu za lice.
Ako imate osjetljivu ili reaktivnu kožu, pobrinite se da je hidratizirate kako biste ju zaštitili od trenja maske, sačuvali njezin hidrolipidni film i obnovili zaštitnu kožnu barijeru.
U slučaju akni ili maskni, potrebno je koristiti formuliranu njegu za osjetljivu kožu kako bi se smanjila proizvodnja i promjena sebuma te uklonili prištići, a koža istovremeno umirila i hidratizirala. Što se tiče hidratantne kreme, nju nanesite ujutro i navečer.
Savjet: U slučaju crvenila koje generira maska, možete koristiti Sensibio Light. U slučaju postojanja crvenila koje je pogoršano maskom, koristite Sensibio AR. Ako imate kožu sklonu aknama, Sébium Sensitive je vaš najbolji izbor.
>> Saznajte više na: www.bioderma.com.hr
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji ispiriraju i mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!