Jeste li željeli dati otkaz na poslu svakim djelićem svog bića, a ipak ste dobrovoljno radili prekovremeno? Jeste li godinama čekali na pravnu nagodbu, a onda ste osjetili da isplata nije nadoknadila vaše izgubljeno vrijeme i patnju? Jeste li se ikada toliko borili za alimentaciju da biste se, jednom kada je sjela na račun, osjećali kao da ste ‘primili šamar’?
Ako je tako, znate kako je primati prihode i ljutiti se na svaki novčić ili, drugim riječima, ‘otrovni’ novac. Prema Margaret M. Lynch, autorici knjige ‘Tapping Into Wealth’ otrovni novac dolazi iz izvora koje prezirete i, bez obzira na to koliko dobijete, nikad se zbog njega ne osjećate dobro.
Šablonsko ponašanje koje uništava vaše financije
Prvi korak u rješavanju razmišljanja o otrovnom novcu jest utvrditi imate li toksične novčane navike ili je za vas osobno sam novac toksičan?
Imate li toksične novčane navike?
Toksične novčane navike više se odnose na loše financijsko ponašanje nego doslovno na novac. One dolaze u mnogim oblicima, ali najčešći su: laganje o tome koliko novca imate, kupovanje svojih osjećaja putem ‘maloprodajne terapije’ i oslanjanje na kreditne kartice umjesto gotovine u ruci.
Ukratko, toksična novčana navika je svako šablonsko ponašanje koje uništava vaše financije. Za neke to znači prekomjerno trošenje, ali za druge može značiti manju zaradu. Nedovoljna zarada uključuje mnogo stvari, od kojih se sve ne odnose na novac. Iako je najvidljivija posljedica nemogućnost zadovoljenja vlastitih potreba, uključujući buduće potrebe, nedovoljna zarada također je povezana s nemogućnošću potpunog priznavanja i izražavanja svoje sposobnosti i kompetencije. Radi se o neuspjehu ili nedostatku, bez obzira na to koliko novca zarađujemo.” No, toksične novčane navike mogu se ispraviti prepoznavanjem obrasca i stvaranjem novih, boljih navika.
Mislite li da je novac sam po sebi – toksičan?
Toksični novac je prihod koji vam se zamjerio, često iz izvora koji ste nekoć voljeli ili cijenili. To je rezultat negativne promjene u vašim osjećajima – dok je sve ostalo u vezi završeno, financijska veza i dalje postoji. Poput primjerice, alimentacije i alimentacije za djecu…
Bilo da se radi o gotovinskoj nagodbi ili redovnoj plaći, otrovni novac dolazi u vaš život kroz bolan proces zbog kojeg se osjećate kao žrtva. To može biti posebno štetno ako se radi o alimentaciji za djecu ili se dodjeljuje u toksične svrhe (poput alimentacije koju morate dati da biste platili kredit).
Nakon što shvatite da imate posla s toksičnim novcem, morate donijeti odluku: zadržati ga, vratiti ili donirati. Ne postoji točan odgovor, a svaki izbor ima posljedicu. Zbog toksičnog novca možete se osjećati ‘zaglavljeno’, ali vaše su emocije te koje “diktiraju koliko novca možete imati… što se negativnije osjećate prema mjestu s kojeg dobivate novac, novac postaje otrovniji.
Kako uspostaviti bolji odnos sa svojim financijama i pronaći nove izvore prihoda?
Ako možete preživjeti bez tog novca, najbolje je razmisliti o tome da ga ne primate. Ogorčenost zbog prihvaćanja može donijeti samoponižavajuće osjećaje poput krivnje ili srama. Ako vam je potreban novac, prvi korak prema pronalasku slobode jest priznati svoju financijsku ovisnost.
Sljedeći korak je upravljati svojim razmišljanjima, uspostaviti bolji odnos sa svojim financijama i pronaći nove izvore prihoda. Evo kako.
1/ Unovčite nešto što volite i što biste radili besplatno
Popularna izreka: “Vaš posao kontrolira vašu plaću, a ne prihod” neprocjenjiva je kada je u pitanju prevladavanje toksičnog novca. Ako vam je ovaj trn u oku samo jedan od nekoliko izvora prihoda, njegov je ubod manje bolan. Kako biste zamijenili otrovni novac za novac na koji ste ponosni, razmislite o tome što vam donosi pozitivnu energiju – poput prodaje pletenine na Etsyju ili nuđenja edukacija na mreži.
Bez obzira koliko ovaj pozitivni pothvat generira novca – umanjit će važnost tog toksičnog novca i, čineći to, smanjiti vašu ogorčenost prema njemu. Zarađivanje prihoda od aktivnosti u kojoj uživate pomaže vam izgraditi financijsku neovisnost i, zauzvrat, pozitivan odnos s vašim prihodom.
2/ Promijenite način razmišljanja o novcu
Autorica i financijska stručnjakinja Rachel Cruze objašnjava da velik dio naše psihologije o novcu dolazi od modela s kojima smo odrasli. Kad ste bili dijete, jeste li gledali kako netko drugi u vašem životu pati s toksičnim novcem i nikada ga se nije oslobodio? Je li tijekom odrastanja netko koga volite smatrao da mu nikad nije dosta? Možda ste pokupili neke od ovih misli i učinili ih svojima. Traženje novih modela znači traženje izvan svoje comfort zome – kako biste pronašli inspiraciju za budućnost koju želite.
3/ Prepoznajte mentalne i duhovne blokada toksičnog novca
Ograničavajuća vas uvjerenja mogu spriječiti u onome što najviše želite. Podsvjesne pretpostavke o vama samima, vašoj situaciji i vašem novcu mogu stajati između vas i radosti, ali mentalni i duhovni rad mogu promijeniti vaše obrasce razmišljanja i energiju oko novca.
Oslobađanje od načina razmišljanja o oskudici može vas staviti u ravnomjernije raspoloženje u borbi protiv toksičnog novca. Strategije za postizanje ovog cilja kreću se od praktičnog financijskog planiranja i terapije razgovorom, do više ezoteričnih praksi kao što je rad s energetskim iscjeliteljem za oslobađanje napetosti i blokada u vašem tijelu.
Ako vaš život već godinama ‘ovisi’ o toksičnom novcu, nemojte se ustručavati potražiti stručnu pomoć da ga se zauvijek riješite.
Pročitaj i ovo:
- Sedam trendova koji će obilježiti putovanja u 2023. godini
- Sretniji dom: 6 stvari kojih se trebate riješiti za uredniji dom i miran um
- Novac: Kako uštedjeti bez žrtvovanja onoga što volimo?