Dio onoga što šminku, osobito sjenila i ruževe za usne, čini tako zabavnom je eksperimentiranje s novim proizvodima i bojama – jer na kraju krajeva, kada je make up u pitanju, ne postoje stroga pravila.
No, slično pažljivo odabranoj garderobi, korisno je imati nekoliko aduta na koje možete stalno računati da će na vam dobro izgledati i naglasiti vaše crte lica. Slično kao i kod odjeće, najveći pokazatelj koje boje sjenila će vam najbolje stajati – prema vizažistima – je boja kože.
Personalizirani izgled za svaki ton kože
Kao što svatko treba laskavu majicu i traperice, svatko treba i boju sjenila koja je idealno nekoliko nijansi svjetlija od tona kože za isticanje obrva i kapaka, zajedno s dubljom nijansom koja se može koristiti za dodavanje dramatičnosti (ili dotjerivanje) vanjskim kutovima oka i olovke koje se ne razmazuju.
Ako tražite inspiraciju za neke nijanse sjenila, prvo trebate raščlaniti neke od nijansi, proizvoda i tehnika kako biste stvorili personalizirani izgled za svaki ton kože.
Boje sjenila za svijetlu kožu
Što se tiče sjenila na svijetloj koži – manje je više. Prozirne boje pigmenta mogu imati veliki utjecaj, stoga se odlučite za nježne boje, poput tamno-smeđe boje, boje šampanjca ili nježne boje šljive. Izbjegavajte jako pigmentirane ili vrlo tamne boje jer one mogu izgledati upadljivo. Kada konturirate oči, poželjet ćete odabrati nešto što je samo nekoliko nijansi tamnije od vaše boje kože. Također, trebali biste se kloniti crvenih i ružičastih (koje mogu učiniti da izgledate umorno ili bolesno) i sivih nijansi (koje mogu izgledati više poput modrica).
Bež nijanse, poput bijele kave, sjajne su na kapku jer mogu sakriti crvenilo, a istodobno dodati sjaj. Za prirodan izgled, nijanse boje slonovače, kosti i ljuske jajeta korisne su za razbuđivanje i definiranje obrva.
Boje sjenila za srednje/medene tonove kože
Srednji i medeni tonovi kože obično dobro funkcioniraju s mnogo boja sjenila, a ne izgledaju previše upadljivo. Općenito govoreći, tople, svjetlucave nijanse i pigmentirani, metalik finiši bit će vaš najbolji izbor. Ružičasto zlato posebno je sjajno na kapcima jer se može nositi tijekom dana, a zatim se može dotjerati tamnom olovkom za oči ili jačom bojom za usne tijekom noći.
Nema mnogo boja koje treba izbjegavati, iako mat smeđe i ljubičaste nijanse previše slične tonu vaše kože mogu dati isprani izgled. Za konturiranje, uključite srednje brončanu boju koja je nekoliko nijansi tamnija od vaše kože. Nanesite je na vanjski kut očiju i razmažite preko crne olovke za mekši učinak.
Boje sjenila za duboke/tamne tonove kože
Kada je riječ o pojačavanju dubokih i tamnih tonova kože, najbolje je odabrati nijanse koje se ističu. Ne bojte se stvaranja kontrasta. Odaberite sjenila koja oponašaju način na koji vaša koža sjaji na jagodicama za sunčanog dana. Također, možete dodati 24-karatnu zlatnu ili bakrenu nijansu na kapke i koristiti tamno sjenilo poput espressa, boje šljive ili crne za oči za bolji učinak.
Živahne, hladne nijanse u zelenoj i plavoj mogu izgledati posebno laskavo, ali ako želite ostati neutralni, radije odaberite bakrene, brončane i tople jesenske nijanse. Izbjegavajte sjenila pepeljaste ili bijele boje, koja mogu izgledati dosadno ili biti nevidljiva na tamnoj koži.
Pročitaj i ovo:
- Ovo su make up pravila za pomlađivanje žena u srednjim godinama
- Dopamine make-up: Šminka koja izaziva sreću svima nam je potrebna
- Ana Buden Fajdetić: “Šminkanje je vrlo kreativan i dinamičan posao”