Indeks tjelesne mase, engleska skraćenica BMI (body mass index), je općeprihvaćena metoda izračuna uhranjenosti koja u obzir uzima težinu, visinu i spol. Međutim, kad se radi o dječjem uzrastu bolji pokazatelj pretilosti može predstavljati obujam njegovog vrata.
Mjerenje širine djetetova vrata relativno je nova metoda koja se koristi za utvrđivanje pretilosti kod djece. Prednost joj je što je mnogo preciznija i lakše se izračunava u odnosu na BMI. Iako ova tehnika nije još toliko raširena i potrebna su daljnja istraživanja o njenoj primjeni, rane studije pokazuju da je debljina vrata još jedan parametar koji može ukazati na pretilost kod djevojčica i dječaka između 6 i 18 godina.
BMI se kod djece izračunava tako da se težina u kilogramima podijeli s visinom u metrima kvadratnim. Zatim se dobiveni podatak uspoređuje sa standardiziranom tablicom koja pokazuje koliko taj omjer odskače od idealne težine za određenu dob. Dakle, BMI pokazuje je li neko dijete pretilo s obzirom na svoju visinu i broj godina.
Međutim, indeks tjelesne mase ne uzima u obzir brojne bitne faktore kao što su: udio mišićne mase, građa tijela te varijacije obrazaca rasta i razvoja kod djece. Također, liječnik bi trebao uzeti u obzir fazu rasta i razvoja u kojoj se nalazi dijete kako bi procijenio šteti li njegova težina zdravlju.
Za razliku od BMI, mjerenje obujma dječjeg vrata je prilično jednoznačno – liječnik izmjerenu vrijednost jednostavno ubaci u referentnu tablicu čije vrijednosti služe kao pokazatelj je dijete gojazno za svoju dob.
Obujam vrata je također bolje mjerilo za procjenu masnih naslaga u gornjem dijelu tijela što je vrlo važno zbog povezanosti sa brojnim potencijalnim tegobama kao što su visoki krvni tlak, dijabetes, bolesti srca i sl. Ako ste zabrinuti zbog težine svog djeteta i želite na ovaj način odrediti rizik po njegovo zdravlje, svakako posjetite liječnika.