Prema istraživačima organizacije American Cancer Society osobe koje uzimaju malu dozu aspirina na dnevnoj bazi potpomažu ne samo radu srca već i smanjuju rizik od pojave raka. Iako na prvi pogled djeluje predobro da bi bilo istinito – postoji i druga strana medalje.
Nuspojave učestalog uzimanja aspirina podrazumijevaju veći rizik od epizodnih krvarenja te se prema farmakoepidemologu dr. Ericu Jacobu – voditelju novog istraživanja, aspirin ne bi smio koristiti kao lijek za prevenciju raka.
Iako spoznaja da običan aspirin može smanjiti rizik od pojave raka djeluje prilično ohrabrujuće – još uvijek je istraživanje u početnim fazama i prerano je preporučiti ljudima njegovo učestalo uzimanje. Čak i male doze aspirina mogu povećati rizik od pojave ozbiljnog krvarenja probavnog sustava. Uzimanje aspirina u svrhu prevencije raka nikako ne bi trebalo biti samoinicijativno i bez ikakve liječničke kontrole već u dogovoru sa stručnjacima koji u obzir trebaju uzeti i povijest bolesti te recentno zdravstveno stanje pojedinca.
Prema velikom istraživanju objavljenom u američkom znanstvenom časopisu Journal of the National Cancer Institute osobe koje su uzimale aspirin imale su 16% manji rizik od smrti zbog raka. Istraživanje je obuhvatilo 100 000 ispitanika, od kojih je eventualno 5 138 umrlo od raka.
Dr. Jacob naglašava kako ova studija nije dovoljan temelj za donošenje zaključaka o uspješnosti aspirina u borbi protiv raka. Čak i sami autori studije ne preporučuju ljudima da počnu uzimati aspirin u tu svrhu, iako drže da su možda na pragu velikog otkrića kad se radi o borbi protiv raka. Za to su, dakako, potrebna daljnja istraživanja.
Dr. John Baron, sveučilišni profesor medicine, naglašava kako nije sporno pomaže li aspirin u smanjenu rizika od raka već nadmašuju li dobrobiti njegovog uzimanja štetne posljedice koje to nosi. Daljnja istraživanja trebala bi raditi na balansiranju pozitivnih i štetnih posljedica, odnosno smanjiti rizik od unutarnjeg krvarenja kao popratnog efekta.
Također, zbog načina na koje je provedeno samo istraživanje – vjerojatno je potrebna njegova revizija prije nego što se rezultati uzmu zdravo za gotovo. Istraživanje nije provedeno u kontroliranim uvjetima niti je podrazumijevalo nasumičan odabir kandidata.
U svakom slučaju, pozitivan efekt aspirina na prevenciju raka postoji i nadamo se da će znanstvenici uspjeti reducirati štetne posljedice njegovog korištenja što prije. Do tada, nije preporučljivo učestalo uzimati aspirin na vlastitu ruku.