Balzam za usne jedan je od proizvoda za kojim posežemo i do stotinu puta dnevno, a sigurno bi se pronašao i na popisu stvari koje bismo ponijeli na pusti otok. Ako i vi ne možete zamisliti svoju kozmetičku torbicu bez njega, obično imate isprobanu i istinski najdražu mazalicu za usne kojoj se stalno vraćate, ili vam se čini kako nikada nećete pronaći pravi za sebe. U ovom drugom slučaju, dozvolite da vam ponudimo sjajno rješenje: napravite svoj!
Recepti za balzame su iznenađujuće jednostavni, a postoje brojne formulacije s kojima se možete poigrati s ciljem da napravite savršeni proizvod za vas. Što se tiče sastojaka, prvo vam treba baza na koju ćete složiti svoju idealnu kombinaciju okusa i mirisa. Dobra je vijest što većinu toga već imate u svojoj kuhinji ili kupaonici:
- Ulje: Za balzam su ključna ulja. Opcija je mnogo, a najčešće se poseže za maslinovim, suncokretovim, kokosovim uljem ili uljem jojobe. Svako ulje ima svoje jedinstvene prednosti, primjerice, kokosovo i maslinovo ulje su izvrsni za omekšavanje usana, a sadrže i druge masne kiseline koje su dobre za njegu i hidratizaciju.
- Maslac: ovaj će sastojak balzamu pružiti strukturu, a usnama dati potrebnu dozu vlage. Ovdje možete iskoristiti shea ili kakao maslac, jer imaju ekstra kremastu konzistenciju i dobra antioksidacijska svojstva.
- Vosak: trebat će vam pčelinji, kandelila ili karnauba vosak (za vegane) kako biste očvrsnuli formulu i pomogli joj da se ne otopi u vašoj torbici čim se malo zagriju. Imajte na umu talište voska koji odaberete.
- Vitamin E: neobavezno, ali preporučljivo. Radi se o antioksidansu koji pomaže u sprječavanju oksidacije ulja i maslaca u balzamu.
Kako napraviti vlastiti balzam za usne
Stručnjaci govore kako je nabava i sastavljanje sastojaka možda najteži dio izrade (jer možda nemate pčelinji ili shea maslac pri ruci). Ali nakon što nabavite potrebne sastojke, čekaju vas tri vrlo jednostavna koraka:
- Korak 1: Zagrijte i rastopite sve sastojke uz obavezno miješanje kako ne bi izgorjeli.
- Korak 2: Nakon što dobijete jednoličnu smjesu, uklonite ih s vatre i nastavite miješati dok se formula ne ohladi (ne trebate biti previše precizni i mjeriti točnu temperaturu, važno je da se barem malo ohladi).
- Korak 3: Jednom kada se smjesa ohladi, umiješajte vitamin E i ostala eterična ulja koja odaberete. Balzam izlijte u staklenke i ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi.
Omjeri za savršenu formulu
Za savršenu se formulu možete poigrati postocima. Na primjer, ako želite napraviti 100 grama balzama za usne, iskoristite 40,3% suncokretovog ulja, 29% maslinovog ulja, 4 grama shea maslaca, 26.5 grama pčelinjeg voska i 0,2% vitamina E. Ako pravite manju količinu, bit će vam dovoljne 2 žlice maslaca, 2 žlice ulja, 2 žlice voska i pola žličice vitamina E. Slobodno se igrajte i eksperimentirajte s omjerima kako biste stvorili idealan spoj za sebe – sjajna stvar kod ovog DIY projekta je što dozvoljava pokušajte i pogreške.
Što se tiče skladištenja, balzam za usne može promijeniti teksturu pod određenim uvjetima. Na primjer, ako ga ostavite na toplom mjestu, može se rastopiti (posebno ako koristite kakao ili shea maslac). Jednom kada se ohladi, maslac se može kristalizirati, dajući mu zrnastu teksturu. Ali nemojte se uzrujavati jer to ne utječe na integritet formule. Dakle, nakon što napravite bazu, slobodno dodajte eterična ulja ili zaslađivače po želji. Kod eteričnih ulja pripazite da ne dodate više od 0.2% s obzirom na to da su veoma jaka pa bi mogla iziritirati vaše usne ili izazvati alergije.
Pročitaj i ovo:
- Hranjiva maska za ruke od samo 3 sastojka koja sigurno imate kod kuće
- Samo jedan balzam, a četiri primjene. Nauči ga napraviti sama!
- Uradi sama: Hidratizirajuća krema za lice od samo 3 sastojka