Pospani ste, umorni, nedostaje vam energije i neprestano se pitate koji je uzrok vašoj kroničnoj nesanici? Vaše zdravlje ovisi o količini spavanja. Barem sedam sati sna noću (iako je osam idealno) pomaže vam da se nosite sa stresom, borite se protiv bolesti, sagorijevate masti i regulirate apetit, a prednosti se nastavljaju nizati.
Ako spavate manje od toga ili se borite s nesanicom, stvara se čitav niz problema koji naprosto nisu vrijedni izostanka sna. Umjesto posezanja za tabletama za spavanje, otjerajte nesanicu iz svog kreveta pomoću ovih jednostavnih smjernica i prirodnih “lijekova”:
1. Uspostavite rutinu spavanja i pridržavajte se je. Prestanite ostajati budnima tako kasno. Zaboravite na kasnonoćno gledanje serija ili bilo čega što vas zadržava budnima do sitnih sati. Digitalna stimulacija posebno je štetna. Pokušajte čitati sat vremena prije spavanja ili pisati dnevnik uz šalicu čaja od kamilice. Ritual ponavljajte svaku večer u isto vrijeme dok odlazak na spavanje ne postane navika.
2. Ne dovodite svoj posao u krevet. Osim negativnih posljedica digitalne stimulacije, gledanje u ekran računala prije spavanja označava rad na mjestu koje bi trebalo biti vaše utočište. Ako morate raditi kod kuće, učinite to na udobnom mjestu izvan spavaće sobe, a zatim prestanite s radom najmanje sat vremena prije nego što legnete u krevet. Ujutro će vam mozak bolje funkcionirati.
3. Neka soba bude zatamljena. Bez obzira na to da li vas muči svjetlost ulične svjetiljke ispred vašeg prozora ili trepereće svjetlo punjenja telefona pored kreveta, postići ćete bolji noćni san kada blokirate ta ometanja. Upotrijebite zatamnjene nijanse ili zavjese te premjestite telefon u drugu sobu.
4. Napravite popis obveza. Ne možete se suzdržati razmišljanja dok ležite budni u krevetu? Uklonite sve strepnje tako što ćete za sljedeći dan napraviti popis svih stvari koje trebate učiniti. Tako nećete biti pod stresom pa će vaše tijelo lakše proizvoditi melatonin, a vi ćete brže i slađe zaspati.
5. Isprobajte dodatak melatonina. Melatonin je hormon koji pomaže kontrolirati vaš prirodni ciklus spavanja i budnosti. Ako se često budite usred noći (a nemate poznato stanje poput apneje za vrijeme spavanja), možda je vaša razina melatonina niska. Razgovarajte sa svojim liječnikom o uzimanju dodataka melatoninu kako bi vam pomogao da dobijete one prijeko potrebne sate odmora.
Nažalost, ponekad je nesanica povezana s depresijom, stresom, trudnoćom i drugim stanjima o kojima bi prvenstveno trebalo porazgovarati s liječnikom ili psihoterapeutom. Tek kada se otkrije uzrok kroničnoj nesanici, može se krenuti u njeno rješavanje.
Pročitaj i ovo:
- Nesanica i poteškoće sa spavanjem: Nek’ vas meditacija odvede u svijet snova
- Nesanica: Prehrana po tegobama
- Laku noć nesanice: Biljke u službi mirnog i kvalitetnog sna
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life i uživaj u inspirativnim tekstovima koji mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life? Pročitaj ih online!