Svi puno pričamo o zaštiti od sunca tijekom ljeta, kada je opasnost od izgorjele kože i njenih posljedica vrlo prisutna. Naravno da je to od izrazite važnosti – davno su prošla vremena kada smo kao djeca bili cijeli dan na plaži bez ikakve zaštite, a posljedica je bila samo lijepo preplanula koža. No, nitko pretjerano ne naglašava zaštitu kose od UV zračenja. Na listi prioriteta daleko ispod zaštite kože od sunca, zaštita kose je ipak važna ako želite zadržati lijepu, mekanu, njegovanu i zdravu kosu tijekom ljeta.
Kosa tijekom ljeta bude oštećena iz dva glavna razloga – šteti joj UV zračenje na isti način kao i koži, a također sol iz mora ili kemikalije s bazena koje ostaju u kosi – utječu na stanje vlasi. Rješenje za ovaj drugi problem bi moglo biti svakodnevno prati kosu, ali tada šamponi dodatno nadražuju vlasište, kosa se pretjerano masti jer svaki dan skidamo zaštitni sloj s vlasišta, i rezultat je masna i beživotna kosa.
Rješenja naravno ima i to u nekoliko jednostavnih koraka.
1. Zaštititi kosu od sunca
Najjednostavnija i najpraktičnija zaštita kose od UV zraka je naravno šešir. Pazite da uvijek kada se nalazite vani za sunčanog dana pokrijete kosu kapom ili šeširom. Ako imate dugačku kosu, skupite je i stavite ispod šešira. Logično je da ni to nije baš najzdravije za kosu, jer kosa "ne diše", ali od dva zla, ovo je ipak manje. Svakodnevno izlaganje kose UV zrakama uzrokovat će suhoću, lomljenje vlasi, promjenu boje i općenito loše stanje kose.
Ponekad se mogu pronaći savjeti da se kosa zaštiti uljima koja sadrže prirodan SPF, ili čak kremama za sunčanje, ali tako nešto bi bilo izvedivo samo dok ste na plaži. Ne mogu zamisliti da netko odlazi na posao s kosom masnom od ulja i kreme.
2. Redovito ispirati kosu od soli i kemikalija
Ako se kupate svakodnevno u moru, važno je isprati sol iz kose, kako kosa ne bi bila dodatno isušena. No, zaista nije potrebno da je svaki dan perete šamponom. Dovoljno je isprati običnom vodom što možete i napraviti na većini plaža, na javnim tuševima.
Ovdje bih voljela kratko spomenuti i priču o odgađanju pranja kose. Teorija ide ovako: čestim pranjem skidamo zaštitni sloj s vlasišta, ono dobiva informaciju da je suho i još više luči masnoće. Tako ulazimo u začarani krug sve češćeg pranja kose. Kako si pomoći? Odgađanjem pranja kose. Na primjer, ako perete kosu svaki drugi dan, neko vrijeme izdržite i perite kosu svaki treći dan. Nakon nekoliko tjedana (razdoblja odgađanja su vrlo individualna, radi se o tjednima, a možda kod nekih i mjesecima), produljite razdoblje nepranja kose na svaka četiri dana. I tako dalje, dok ne dođete do ideala: pranja kose jednom tjedno. Navodno da kada dođete do toga, kosa zaista nije nečista, nego je sjajna i zdrava. Kažem "navodno" jer sam osobno došla do faze pranja kose svakih pet dana, kada osjećam da je vrijeme za malo šampona.
Ovu priču spominjem jer mislim da je vrijeme ljeta, kada većina žena koje imaju dugu kosu nose kosu podignutu u repu, i vrijeme godišnjih odmora, kada nas iskreno nije briga kako izgledamo, najbolje vrijeme da se počne s odgađanjem. Zato svakako pokušajte – ispirite kosu od soli samo čistom vodom, a šampone ostavite za kraj godišnjeg i početak odlazaka na posao. Kosa i vlasište će se odmoriti i zablistati novim sjajem i zdravljem.
3. Pakunzi i maske od biljnih ulja i maslaca
Nadam se da tijekom cijele godine njegujete kosu biljnim uljima i maslacima. Kao i koža, kosa treba pomoć svih tih divnih ljekovitih sastojaka biljnih ulja kako bi bila nahranjena i zdrava. O receptima ću malo kasnije, htjela bih vam prvo reći jedan mali trik koji možete koristiti tijekom ljeta. Nanesite uljnu mješavinu (ili pakung u obliku emulzije – naravno, pod uvjetom da spada u prirodnu kozmetiku) na kosu, pazeći da su i vrhovi kose dobro pokriveni uljem, i stavite šešir ili maramu. I pravac plaža. Toplina će pomoći da se ulje još bolje upije i da njegovo djelovanje bude još bolje.
Koja ulja koristiti?
Postoji toliki broj ulja koji je koristan za njegu kose da je jednostavno šteta navoditi samo njih nekoliko. Ako ne želite ulaziti u poseban trošak, a imate određenu zalihu ulja, onda zaista možete koristiti bilo koje ulje koje vam je pri ruci. Od glavnih favorita, odnosno ulja koja se posebno ističu, istaknula bih jojobu, argan, ricinus, avokado i kokos.
No, zaista nema razloga da ne koristite i shea maslac, badem, makadamiju…ali i maslinovo ulje, koje smo svi stavljali na kosu dok nismo poznavali sva ta ostala ulja. Isto tako, kao prvu pomoć, kada nisam imala pri ruci posebno pripremljen pakung za kosu, a primijetila sam suhe vrhove, znala sam, onako usput, staviti i malu količinu kreme za lice na vrhove. Zašto ne?
Kako koristiti ta ulja? Možete ih koristiti prije ili poslije pranja kose. Za korištenje prije pranja, nanesite biljno ulje (ili mješavinu ulja, ili mješavinu ulja i maslaca) na vlasište, duž cijele kose, s naglaskom na vrhove i ostavite na kosi najmanje pola sata, pa sve do tijekom cijele noći. Nakon toga isperite blagim šamponom. Ulja možete koristiti i nakon pranja, kao njegu koja se ne ispire. Na čistu, još mokru kosu, nanesite nekoliko kapi ulja (koje ste prije toga istrljali među dlanovima) na kosu i vrhove. Samo oni s vrlo suhom kosom mogu nanositi ulje na suhu kosu.
Kako sam već spomenula, tijekom ljeta, naročito dok ste na moru, dobro je nanijeti pakung i držati na kosi cijeli dan.
Izradite svoje mješavine za njegu kose
Ako želite oplemeniti ulje koje koristite za njegu kosu i volite se igrati s izradom mješavina, onda svakako koristite mješavine biljnih i eteričnih ulja. U tom slučaju možete izraditi mješavine koje ne samo da njeguju kosu, nego djeluju i na određene probleme – ispadanje kose, prhut, masnu kosu, nadraženo vlasište.
Slijede recepture za zgodne mješavine za njegu kose, koje možete koristiti ili kao pakung koji se dulje drži na kosi, ili kao njegu koja se ne ispire. Pod biljno ulje mislim na bilo koje ulje ili maslac koje sam navela gore ili njihovu mješavinu.
Mješavina za tanku kosu bez volumena:
– 10 kapi eterično ulje drva ho
– 20 kapi eterično ulje limun
– do 30mL biljno ulje
Mješavina za masnu kosu:
– 10 kapi eterično ulje atlaski ili himalajski cedar
– 15 kapi eterično ulje bergamot
– 5 kapi eterično ulje muškatna kadulja
– do 30 mL biljno ulje
Mješavina za suhu kosu
– 5 kapi eterično ulje ylang- ylang ekstra superior
– 10 kapi eterično ulje geranij burbon
– 15 kapi eterično ulje drvo ho
– do 30 mL biljno ulje
Mješavina protiv pretjeranog ispadanja kose
– 10 kapi eterično ulje atlaski ili himalajski cedar
– 20 kapi eterično ulje ružmarin kt. cineol
– 5 kapi eterično ulje muškatna kadulja (opcija)
– do 30 mL biljno ulje
Mješavina za nadraženo vlasište
– 5 kapi eterično ulje rimska kamilica
– 25 kapi eterično ulje prava lavanda
– do 30 mL biljno ulje (ovdje možete razmisliti o korištenju macerata badema, samog ili u kombinaciji s ostalim biljnim uljima)
Mješavina protiv prhuti
– 5 kapi eterično ulje lovor
– 3 kapi eterično ulje nard jatamansi
– 10 kapi eterično ulje palmarosa
– 10 kapi eterično ulje čajevac
– 5 kapi eterično ulje pačuli
– do 30 mL biljno ulje (uz ostala ulja, možete koristiti i biljno ulje kalofila i\ili ploda divlje ruže)
Naravno, logično je da mješavine protiv prhuti, ispadanja kose i za nadraženo vlasište nećete koristiti samo po vrhovima kose, nego kao pakung koji se nanosi na vlasište.
Svima želim ugodno ljeto i zdravu, sjajnu i lepršavu kosu, kao s reklame (ali bez višesatnog feniranja, izvlačenja i tko zna čega sve ne, a da bi se postigao taj izgled s reklame).
www.philosophyofaromatherapy.com