Uoči premijere filma Barbie, Ryan Gosling prvi je u eter izrekao riječ kenergy – izraz koji je postao viralna senzacija.
Otkako su pogledali film, sve veći broj muškaraca pronašao je katarzične veze u Kenovom putovanju i taj izraz vidi kao način da se opiše kako izgleda zdrava muškost.
Osjećaj kojem većina muškaraca teži
Nicholas Balaisis, psihoterapeut iz Toronta koji je pisao o tom terminu za Psychology Today, nakon što je vidio Goslingov nastup, kaže da je kenergy osjećaj kojem većina muškaraca teži, ali se boji o njemu razgovarati.
“To je verzija muškosti koja je možda pomalo naivna, ali ukorijenjena u istinskoj potrebi da se emocionalno poveže sa ženama i drugim muškarcima”, objasnio je za Yahoo Life i dodao: “To je ‘muška energija’ koja je možda malo zapela u krutoj podjeli spolova, ali označava onog koji je u srcu osjetljiv i čezne za pravim autentičnim međuljudskim vezama.”
Slično njemu, Will Courtenay, licencirani terapeut poznat kao ‘The Men’s Doc’, kaže da kenergy predstavlja ‘zdraviji oblik muškosti’.
“Muškarci koji podržavaju tradicionalnije, staromodne ideje o muškosti imaju daleko veće rizike za fizičko i mentalno zdravlje od muškaraca koji to ne čine. Kenergy simbolizira fluidniji, manje restriktivan izraz muškosti”, rekao je za Yahoo Life nakon što je pogledao film.
Kako se osloboditi pritiska rodnih uloga?
Sally Spencer-Thomas, zagovornica prevencije samoubojstava i suosnivačica kampanje Man Therapy, primjećuje da kenergy odražava način razmišljanja koji dijele mnogi mladi, napredni muškarci.
Dodajući da je to vizualni prikaz onoga što se događa kada se muškarci oslobode društvenih očekivanja i, kao rezultat toga, ne boje se izraziti svoje emocije, budu ranjivi s drugima i grade bogatije veze s prijateljima i ljubavnim partnerima. “Došli smo do raskrižja na mnogo načina u vezi s preokretanjem scenarija o tome što znači biti muškarac”, kaže i dodaje: “Mladi vođe stavili su novi izazov pred starije generacije.”
U Barbielandu vladaju žene, ostavljajući Goslingovog Kena kao ‘suvišnog’. Ali sve se to mijenja kada otputuje u stvarni svijet i nauči nešto o patrijarhatu, konceptu koji brzo prihvaća. Ta promjena ostavlja publiku da si postavlja velika pitanja: Zašto je naš sustav tako dugo uopće koristio muškarcima? I kako se osloboditi pritiska da zadržimo svoje rodne uloge?
Mantra da prihvatite tko ste, gdje ste i sve što jeste
Ta su pitanja, kaže Spencer-Thomas, važna za mlade muškarce. ‘Ja sam kenough‘, izraz koji se vidi na trenirci koju Ken nosi nakon što je pred kraj filma doživio proboj u vlastitom identitetu, dobra je mantra da prihvatite tko ste, gdje ste i sve što jeste. Takve teme pogađaju mnoge muškarce.
“Film nas poziva da se nasmijemo brojnim muškim stereotipima, kao što su fiksacije na muške toteme poput konja ili piva, poteškoće s kojima muškarci stvaraju muška prijateljstva ili sklonosti ‘muškoj odjeći’ kao načinu udvaranja ženama”, objašnjava Balaisis, napominjući da je, kada je vidio Barbie, ‘doživio salve smijeha publike dok je gledala film, što govori o njihovoj familijarnosti takvim situacijama’.
Ismijavanje tipičnog muškog ponašanja na zabavan način, dodaje, daje dopuštenje muškarcima da se ‘nasmiju bez velikih kritika’. Zbog toga, kaže Courtenay, “medijsko predstavljanje poput ovoga nešto znači”, ne samo kroz sam film, već i kroz Goslingov samozatajni humor tijekom novinarske turneje, koji je pomogao u prenošenju poruke da se muškarci ne bi trebali shvaćati previše ozbiljno!
@notstraightnate anyways, great movie, gonna need some time to digest #barbie #barbiemovie ♬ What Was I Made For? [From The Motion Picture “Barbie”] – Billie Eilish
Mnogi tradicionalni stereotipi dovedeni su u pitanje
“Dječaci i muškarci puno nauče o tome kako biti muškarac iz filmova, televizije, video igrica i drugih oblika medija”, objašnjava i dodaje: “Većina tih lekcija je nezdrava. Ken dovodi u pitanje mnoge tradicionalne stereotipe o muškosti. Kenergy daje muškarcima dopuštenje da učine isto.”
Sve je to dio društvene promjene kada je u pitanju muškost, dodaje on, napominjući da su mladi ljudi svjedočili mentalnoj boli koju su starije generacije podnijele, zbog društvenih očekivanja, i ne žele ponoviti pogreške.
“Muškarci s tradicionalnijim ili stereotipnim uvjerenjima o muškosti imaju lošije zdravlje”, kaže Courtenay, “jer su alati koje dajemo muškarcima u Americi da postanu ‘pravi muškarci’ uglavnom nezdravi stavovi i ponašanja.” Najbolje što možemo učiniti, ističe Balaisis, jest prenijeti poruku kenergyja u budućnost. Čak i ako izraz izgubi svoju popularnost, osjećaji iza njega ne bi trebali.
“Razgovori o tome što znači biti muškarac u 2023. doista su važni… Čak i ako proizlaze iz uzrujanosti ili ljutnje zbog stvari koje su vidjeli u Barbie. Kao što film pokazuje, ljutnja obično skriva druge važne emocije koje, iako ih je teško ispitati, u konačnici mogu dovesti do boljih odnosa sa sobom i drugima”, objašnjava.
Pročitaj i ovo:
- Jesmo li emancipirane? Želimo li to uopće biti?
- Kad je ženstvenost postala loša riječ?
- Nova vremena: Tko kaže da se muškarci srame svoje osjetljivije strane?