Roditelji utječu na ciljeve djece više nego što se na prvi pogled čini – ne samo kroz savjete, već kroz vrijednosti koje promiču i stil roditeljstva koji njeguju. Nova znanstvena analiza otkriva da ono što roditelji vrednuju u životu ima veliki utjecaj na to kojim putem njihova djeca odlučuju krenuti.
U nastavku saznajte kako upravo vaš pristup može potaknuti djetetovu unutarnju motivaciju ili, pak, pojačati težnju za vanjskim uspjehom.
Unutarnji ciljevi potiču dobrobit i zadovoljstvo
Unutarnji ili intrinzični ciljevi, kao što su osobni rast, njegovanje odnosa i doprinos zajednici, povezani su s ispunjenjem temeljnih psiholoških potreba – potrebe za autonomijom, kompetencijom i povezanošću. Djeca koja razvijaju takve ciljeve češće pokazuju emocionalnu stabilnost, samopouzdanje i osjećaj smisla.
Nasuprot tomu, vanjski (ekstrinzični) ciljevi – primjerice bogatstvo, slava ili društveni status – temelje se na vanjskom priznanju. Istraživanja pokazuju da se ovi ciljevi teže pretvaraju u trajno zadovoljstvo jer ih je teško doseći i lako ih je izgubiti.
Djeca usvajaju vrijednosti koje roditelji žive
Analiza 53 međunarodne studije koju je vodila klinička psihologinja dr. Netta Ferber pokazala je snažnu povezanost između roditeljskih vrijednosti i ciljeva koje djeca razvijaju. Najizraženija povezanost zabilježena je u adolescentnoj dobi, posebno kada roditelji izražavaju važnost materijalnog uspjeha i statusa.
Djeca ne samo da slušaju što im roditelji govore, nego i prate što roditelji cijene i kako se ponašaju. U nekim slučajevima roditelji otvoreno potiču određene ciljeve, dok u drugima djeca jednostavno prepoznaju poruke iz svakodnevnih komentara i ponašanja.
Unutarnji ciljevi se ne prenose tako lako
Iako bismo očekivali da će djeca roditelja koji cijene osobni razvoj i unutarnje zadovoljstvo slijediti slične putove, podaci to ne potvrđuju u potpunosti. Čak je zabilježena blaga povezanost između intrinzičnih težnji roditelja i ekstrinzičnih ciljeva djece, što upućuje na to da prenošenje unutarnjih vrijednosti nije jednostavno kao oponašanje ponašanja.
Stil roditeljstva čini ključnu razliku
Osim vrijednosti, presudan faktor je i emocionalna klima u kojoj dijete odrasta. Ferber i njezin tim otkrili su da roditeljski stil koji potiče osjećaj slobode, kompetentnosti i povezanosti kod djece značajno povećava vjerojatnost razvoja intrinzičnih ciljeva. To znači da djeca kojoj se dopušta izražavanje mišljenja, koja se osjećaju voljeno i podržano, prirodno teže vrijednostima koje ih ispunjavaju iznutra.
S druge strane, roditeljstvo koje uključuje kontrolu, emocionalnu ucjenu ili uvjetovanu ljubav može potaknuti djecu da usmjere svoje ciljeve prema onome što će im donijeti odobravanje, a ne prema onome što im je osobno važno. Takvo okruženje često potiskuje unutarnju motivaciju i jača potrebu za vanjskim priznanjem.
Svjesno roditeljstvo oblikuje djetetovu budućnost
Način na koji roditelji vrednuju uspjeh, kako razgovaraju s djecom i kako im pristupaju u svakodnevnom životu, ima snažan utjecaj na razvoj njihovih ciljeva. Roditelji utječu na to hoće li djeca težiti dubljim, osobno ispunjavajućim vrijednostima – ili vanjskom uspjehu koji rijetko donosi trajno zadovoljstvo.
Ako želimo da naša djeca izrastu u sretne i ispunjene ljude, prvi korak je da budemo svjesni vlastitih vrijednosti i načina na koji ih prenosimo.