Jasmina Puškar Kutleša je specijalista mikropigmentacije Linergista te je između ostalog, certificirana za nanošenje trajnog make-upa. U razgovoru nam je otkrila sve prednosti ovakve vrste make-upa, kako izgleda sam proces iscrtavanja i kome ga možda ne bi preporučila. Ispričala nam je i kako se uopće pronašla u ovoj grani kozmetologije i koji dio posla joj je najdraži, ali i na što trebaju pripaziti oni koji se jednom odluče na trajni make-up.
Recite nam nešto o sebi, kako ste se pronašli u svijetu kozmetologije i trajnog make-upa?
– Radeći sasvim drugi posao sam sebe znala počastiti nekim tečajem koji je vezan za ljepotu i estetiku, ne planirajući da će mi ta ljubav biti novi profesionalni poziv. Kada sam ostala bez posla, to sam svoje znanje i ljubav počela usmjeravati u izvor prihoda. Otvorila sam studio za trajnu šminku i Beauty make-up, a poslije toga je krenulo daljnje usavršavanje. Upisala sam kozmetičku školu i završila je.
Koje certifikate i završene tečajeve posjedujete? Što je sve potrebno da bi se osoba bavila iscrtavanjem trajnog make-upa?
– Kao što rekoh, završila sam kozmetičku školu što za sobom povlači širi spektar aktivnosti. Sam broj licenci i diploma koje sam kroz ove godine rada zaslužila je ogroman, zidovi su popunjeni, a već imam i jedan fascikl koji je sve deblji i deblji. Između ostalog, radim tretmane njege lice kiselinama, mezoterapiju, aromaterapiju, depilacije, pojedine tretmane za mršavljenje. Između ostalog, draga mi je diploma Access Bars tehnike, a to je tehnika masaže glava za opuštanje i relaksaciju.
Volim učiti i usavršavati se, jer volim svoj posao i želim to raditi što kvalitetnije. Da bi se bavila permanentnim make up-om, osoba prvenstveno mora voljeti taj posao i imati neizmjerno strpljenje. Osim toga, mora biti i dobar vizažist kako bi točno mogla odrediti kakav oblik obrva, oči ili usana je najbolji za klijenta. Ja ne radim po šablonama i svaki je rad drugačiji od ostalih. Primjerice, ako mislim da žena treba točkaste točkice na rubu trepavica umjesto eyelinera da bismo naglasili njeno oko, ja ću raditi točkice.
Koje su po vama najveće prednosti trajnog make-upa?
– Najveće prednosti trajnog make-upa su definitivno trajna ljepota i skraćeno vrijeme uljepšavanja. Uostalom, zašto ne bismo bile stalno dotjerane samo za sebe? Govorim iz osobnog iskustva jer i ja sam žena koja je iz ljubavi prema sebi i uljepšavanju počela tu svoju misiju. Najveće je zadovoljstvo kada ženi koja je imala neki problem na licu (ožiljak na usni, vitiligo), vratiš samopouzdanje i vidiš suze radosnice. To onda prelazi granice poslovnog u emotivnu i duhovnu.
Koji dio tijela najviše volite obrađivati – možda usne, obrve, kapke? Koji je najzahtjevniji?
– Sve što je vezano uz permanentni make-up naprosto obožavam i ne bih mogla izdvojiti dražu varijantu jer klijenti kada dođu već unaprijed znaju koji će im tretman najviše promijeniti izgled.
Koliko vam treba za pojedino iscrtavanje?
– U prosjeku za jedan tretman treba minimalno 2 sata, nekad manje, a nekad i više, osobito kad su usne u pitanju. Prvi tretman treba osobito pažljivo odraditi, a prije njega i napraviti dobar predcrtež.
Koliko dugo traje trajni make-up i o čemu ovisi njegova trajnost?
– Trajnost uratka je minimalno dvije godine, pa čak i duže. Eyeliner definitivno izdrži minimalno 5 godina, premda ta trajnost ovisi o tipu kože, je li masnija ili suha. To je dosta individualno, tako da ne mogu okvirno odgovoriti, ali minimalno 2 godine. Imam slučaja kada klijentice dođu osvježiti make-up nakon 4 godine.
Je li vam važno da svako vaše iscrtavanje izgleda što prirodnije?
– Izuzetno mi je važno da je moj permanent što prirodniji i to je zapravo moj cilj. Poanta trajnog make-upa nije da bude uočljiv sam po sebi, već da nadopunjuje ljepotu klijentice. Mnoge su mi klijentice znale reći: “Nitko nije primijetio da sam nešto radila, a svi mi govore kako sam lijepa!” E to je pravi permanent!
Imate li muških klijenata? Ako da, za kakvo se iscrtavanje oni najčešće odlučuju?
– Da, imala sam par muških klijenata, uglavnom su to bile obrve. No, imala sam i jedan kompletan make-up: oči , usne i obrve. Muškarci to rade na sasvim drugačiji način, pa to mora biti i puno nježnije odrađeno.
Kako se održava trajna šminka? Na što treba pripaziti netom nakon nanošenja i kasnije tijekom održavanja?
– Ja odmah po završetku stavljam antibiotsku kremu koju je svakako potrebno stavljati na odrađeni dio permanenta tri dana ujutro i navečer. Kroz ostatak dana je poželjno stavljati neku hranjiviju, masniju kremu, na primjer melem ili Bepanthen. U slučaju da je žena sklona herpesu, a radili smo usne, onda je poželjno stavljati Herplex ili neku drugu mast za herpes. Trebalo bi desetak dana izbjegavati jače izlaganje suncu, solariju, sauni i tretiranje kremama nepoznatog sastava. Tek nakon odbacivanja mrtvih stanica kože ostaje pravo stanja permanenta. Tada je bitno izbjegavati invazivnije tretmane (kiseline, pilinge) na dijelu lica gdje je trajni make-up, a neka druga posebna njega nije potrebna.
Kojim osobama ipak ne biste preporučili trajnu šminku? Mogu li se javiti alergijske reakcije?
– Permanent make-up koji ja koristim je dozvoljen svima. Eventualno ga ne bih preporučila trudnicama zbog anestetika koji stavljam na kožu. A osobama koje su sklone alergijama svakako je poželjno prvo napraviti test. To radim tako da upiknem malo permanenta iz uha i ako se pojavi reakcija onda ne radimo. No, još nisam imala takvih slučajeva. Sami pigmenti koje koristim su antialergijski i medicinski testirani, tako da čak radim i s onkološkim bolesnicima, čak i u trenutcima kada su pod kemoterapijom.
Dolaze li vam više mlađe ili starije klijentice?
– Godine mojih klijentica se kreću uglavnom od 35 pa čak do 80 godina. Žena s godinama gubi obrve, gubi se rub usana, tako da se puno toga može postići s trajnim make-upom. Između ostalog, kako ja radim prirodan i neupadljiv make-up, ženama u zrelijoj dobi to uvelike skraćuje svakodnevne beauty rituale.
Boli li samo iscrtavanje?
– Samo iscrtavanje je bezbolno, osobito kod obrva i očiju, dok se kod usana može osjetiti malo jača bol. No, svakako se taj dio unaprijed anestezira i pri daljnjem se postupku nadodaje još anestetika, ako je potrebno.
Možete li nam u kratkim crtama objasniti kako izgleda postupak iscrtavanja, primjerice, obrva ili usana?
– Svaki postupak iscrtavanja permaneneta počinje s predcrtežom i konzultacijama s klijentom. Moram točno znati što ta osoba želi i po tome raditi plan i određivati željenu boju pigmenta koji će se aplicirati. Konačan rezultat i uspjeh ovisi o dobro odrađenom predcrtežu. Nakon toga se stavlja anestetik u kremi i kada se koža umiri počinje se s radom. Ako osoba osjeti još neku bol, dodaje se anestetik i nastavlja se raditi. Svako malo je potrebno osobu podignuti u sjedeći položaj da vidite kako to izgleda na licu, jer sasvim je drugačiji izgled lica u ležećem položaju, a sasvim drugačiji u sjedećem. Nakon odrađenog tretmana koža se čisti, lice se čisti i stavlja se antibiotska krema.
S kakvim pigmentima radite trajni make-up – prirodnim ili sintetskim?
– Ja sam linergista, specijalista pigmentacije njemačkog brenda Long Time Liner koji postoji 33 godine. Ocjenjivanje kvalitete aparata, pigmenata i praćenja trendova su na prvom mjestu. Tako da to jamči sigurnost, a aparat i pigmenti koji se unose u kožu nemaju u sebi sintetičkih boja nego su organski ili anorganski.
Možemo li stavljati trajni make up, poput tetovaže, i na druge dijelove tijela? Da bi se, primjerice, zamaskirale strije, ožiljci ili slično – radite li i takva iscrtavanja?
– Radim i druge dijelove tijela i tetovaže, ali sasvim male jer su pigmenti preskupi za neke veće uratke pa to nije isplativo, samim time što nije niti trajnost velika. Ali zato ožiljke, strije, vitiligo, sve se radi s našim pigmentima. Imamo i 12 pigmenata u boji kože, koji jamče da se može kvalitetno odraditi neka kamuflaža ožiljka ili neki problem na koži.
Ako, recimo, želimo iscrtati obrve i usnice, koliko vremena treba provesti kod vas i koja je cijena takve usluge?
– Vrijeme koje je potrebno za odrađivanje permanenta je individualno, tako da svakako savjetujem konzultacije koje su kod mene besplatno. I pri konzultacijama onda vidim što zapravo klijentu trebam odraditi, koliko bi to vremenski moglo trajati i koliko bi moglo koštati. Cijene se kreću od 1500-2500 kn, a usne su recimo do 2500-4000 kn. Tako da sve je zapravo individualno i sve se dogovorimo pri konzultacijama.
Za kraj me zanima, „popravljate“ li ponekad štetu iza onih koji nude uslugu trajnog make upa, a nemaju niti približan nivo kvalitete?
– Često mi dolaze osobe s lošim permanentnom na popravke i to mi oduzima jako puno vremena i posla. Neke čak i odbijem. Kad žena na kraju i izađe zadovoljna, ja to nikako ne smatram svojim uspjehom. Nikad ne možete od lošeg permanenta napraviti onakav kakav bi bio da ga je osoba prvo radila kod vas.
Zato bih svakako savjetovala ženama da se dobro raspitaju o osobi koja će im raditi trajni make-up i da pronađu nekoga tko je već tamo bio da budu sigurne u ono što rade. Jer to je ipak nešto što ćete vi nositi na licu godinama i ako nije dobro napravljeno, može se pretvoriti u pravu katastrofu.
Pročitaj i ovo:
- Anzotica Cosmetics proizvodi su bazirani na najkvalitetnijim prirodnim i organskim sastojcima
- Jelena Skendžić: “Odvažnost i fokus na kvalitetu zaslužni su za uspjeh Skintegre”
- Facemapping iz Dermalogice jedna je od najboljih beauty inovacija godine
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji ispiriraju i mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!