Svaki smo dan suočeni s ogromnom količinom informacija pa nije ni čudno da se ponekad izgubimo u njima. Ne sjećamo se tko nam je što rekao, kada i zašto, a nerijetko zaboravimo i na neke važne obveze. Sjedimo za svojim radnim stolom s hrpom posla pred sobom, ali um i dalje luta, a distrakcije su na svakom koraku. Pothitno se moramo skoncentrirati i fokusirati na zadatak, ali jednostavno ne možemo.
Svatko se s vremena na vrijeme zapita što se događa s njegovim pamćenjem i fokusom, posebno u intenzivnijim životnim razdobljima. Iako je to normalna pojava, može biti frustrirajuća, pa čak i zabrinjavajuća, osobito kad se tiče problema s pamćenjem. Godine i genetika ovdje također igraju svoju ulogu, ali to nikako ne znači da je sve izgubljeno. Postoji puno načina na koje će vaše kognitivno zdravlje ponovno ‘doći k sebi’, a ovo su neki od njih…
Jedite manje šećera
Konzumiranje većih količina šećera povezano je s mnogim zdravstvenim problemima i kroničnim bolestima, uključujući i kognitivni pad. Istraživanje je pokazalo da prehrana koja sadrži puno šećera može dovesti do lošeg pamćenja i smanjenog volumena mozga, osobito u području mozga koje pohranjuje kratkoročno pamćenje. Smanjivanje šećera ne samo da pomaže pamćenju, već i poboljšava cjelokupno zdravlje.
Uključite tjelesnu aktivnost
Tjelesna aktivnost povećava protok krvi u cijelo tijelo, uključujući i mozak te pomaže u održavanju oštrine i fokusa. Za većinu zdravih odraslih osoba preporučuje se najmanje 150 minuta tjedno umjerene aerobne aktivnosti, poput brzog hodanja ili 75 minuta tjedno snažne aerobne aktivnosti, poput trčanja. Ako nemate vremena za konkretni trening, ‘ugurajte’ nekoliko 10-minutnih šetnji tijekom dana.
Uzimajte suplemente
Kada vas realnost pritisne i postane preintenzivna, a obveze vas čine nervoznima i anksioznima, pati i vaše kognitivno zdravlje. Mozak koji je preplavljen negativnim emocijama i stresom ne može biti fokusiran pa tako može ignorirati mnoge važne informacije. Dodaci prehrani koji sadrže sastojke poput vitamina B-kompleksa (tiamin, riboflavin, niacin, pantotenska kiselina, piridoksin, biotin, folna kiselina, cijanokobalamin) ili lecitina iz suncokreta pridonose kognitivnom zdravlju i normalnom funkcioniranju živčanog sustava.
Uklonite sve smetnje
Idući put kada imate neki važan zadatak, zatvorite društvene mreže, utišajte obavijesti, a mobitel ostavite u drugoj prostoriji ili barem u torbi. Daleko od očiju, daleko od uma – kognitivni kapacitet je znatno bolji kada je telefon izvan vidokruga. Osim toga, ako vas ometaju razgovori kolega ili ukućana, nabavite slušalice koje isključuju buku ili barem čepiće za uši. Buka i žamor većini predstavljaju prepreku u kvalitetnom obavljanju posla.
‘Izgubite’ GPS
Još jedna uobičajena pogreška je oslanjanje na GPS svaki put kada vozite. Istraživači su otkrili da oslanjanje na uređaje poput onih za navigaciju negativno utječe na dio mozga koji se zove hipokampus. On je odgovoran za prostorno pamćenje i premještanje informacija iz kratkoročne u dugotrajnu memoriju.
Osim ako se niste potpuno izgubili, pokušajte doći do odredišta koristeći svoj mozak umjesto da samo slijedite upute na GPS-u ili ga barem isključite kada se vraćate kući. Vaše će vam kognitivno zdravlje biti zahvalno na dodatnom izazovu.
Vježbajte svjesnost i meditaciju
Meditiranje ili prakticiranje aktivnosti svjesnosti mogu ojačati dobrobit i mentalnu spremnost te poboljšati fokus. Tijekom procesa meditacije mozak postaje smireniji, a cijelo tijelo opuštenije jer se usredotočujemo na svoj dah. Meditacija i vježbe svjesnosti nas uče kako možemo koristiti svoj dah i vratiti pažnju na određeni zadatak čak i kada nam nešto ‘ukrade’ fokus.
Naspavajte se
Mnogi čimbenici utječu na vaš san, a jedno od najčešćih je čitanje s elektroničkih uređaja poput računala, mobitela ili tableta ili gledanje omiljenog filma neposredno prije spavanja. Takvi uređaji emitiraju plavi spektar svjetlosti koji stimulira očnu mrežnicu i sprječava lučenje melatonina koji je zaslužan za uspavljivanje organizma. Zato je poželjno izbjegavati ekrane, a prije spavanja meditirati i vježbati disanje.
Družite se
Društvena interakcija pomaže u otklanjanju depresije i stresa, što može doprinijeti kognitivnom, ali i cjelokupnom zdravlju organizma. Sretan i zadovoljan mozak spremnije se hvata ukoštac s izazovima, bolje pamti i lakše se fokusira. Zato, kad god je to moguće, družite se s voljenim osobama, članovima obitelji, prijateljima, kućnim ljubimcima. Ljudi su socijalna bića i trebaju njegovati odnose sa svojim bližnjima ili sklapati nova prijateljstva.
Iz izloga Nutrimedice
Vitamini B1,B3, B6, B12 i vitamin C doprinose normalnoj psihološkoj funkciji, normalnom funkcioniranju živčanog sustava te smanjenju umora i iscrpljenosti. Vitamin C doprinosi zaštiti stanica od oksidativnog stresa.
Vitamini tiamin, niacin, piridoksin i cianokobalamin doprinose normalnoj psihološkoj funkciji i normalnom funkcioniranju živčanog sustava. Vitamini piridoksin i cianokobalamin pridonose normalnom metabolizmu stvaranja energije, normalnom metabolizmu homocisteina i normalnoj funkciji imunološkog sustava.
Lecitin u prahu sadrži kolin koji doprinosi održavanju normalne funkcije jetre, normalnom metabolizmu homocisteina i normalnom metabolizmu lipida. Osim toga, sadrži i fosfor koji doprinosi normalnoj funkciji staničnih membrana, održavanju normalnih kostiju i normalnom metabolizmu stvaranja energije.
Gotu kola (Centela asiatica) je biljka koja se koristi za pripremanje brojnih pripravaka, posebno u ajurverdi. Iznimno je bogata antioksidansima (flavonoidi, polifenoli, tanini, karotenoidi) koji imaju pozitivno djelovanje na blagostanje organizma.
Saznajte više na: www.planetzdravlja.eu
Pročitaj i ovo:
- Dodaci prehrani: Must have suplementi za žensko zdravlje
- Nutricionistica savjetuje: Kako učinkovito pripremiti organizam za novu sezonu alergija?
- Omega-3 masne kiseline: Koje su njihove blagodati i u kojim ih namirnicama ima najviše?
Naturala Life br. 14
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!