Iz perspektive vječnog optimista, koronavirus nam je ipak donio i neke pozitivne stvari, a jedna od njih je definitivno činjenica da smo se kao turisti (ponovo) okrenuli našim, domaćim ljepotama. Ako je suditi prema društvenim mrežama (a što nije na njima, kao da se i nije dogodilo, zar ne?) mnogi su ovog ljeta godišnji odmor proveli u Dubrovniku.
Više nego ikad Hrvati su pohrlili u „najljepši Grad na svijetu“, a mnogi od njih i prvi put u životu. Što zbog fizičke udaljenosti, a većinom zbog financijskih razloga, uvijek mi je bilo fascinantno koliko Hrvata zapravo nikad nije bilo u Gradu. Na stranu zlonamjerni komentari o skupoći „hrvatske Venecije“ – ovo je grad koji bih svrstala u privatnu „zbirku svjetskih čuda“ i vrijedi svake potrošene lipe da ga vidite, osjetite i iz njega ponesete uspomene za cijeli život.
Dopustite si lutanje
Parafrazirajući poznatu „doći u Rim, a ne vidjeti Papu“, isto vam je kao i da dođete u Dubrovnik, a ne popnete se na gradske zidine. Osim činjenice da su se gradile čak sedam stoljeća, ushićenje koje vas prožme kada s drevnih zidina ugledate Stradun, veliku Onofrijevu česmu, dubrovačke krovove, popnete se na tvrđave Minčeta i Sv. Ivan (s koje puca predivan pogled na Lokrum i otvoreno more) – teško se može mjeriti i sa s čim. Za zidine je najbolje odvojiti tri, četiri sata, u miru ih proći, zastati svako-malo da udahnete svu tu ljepotu oko sebe, fotografirati se za uspomene…
U gradu ne možete zalutati pa si dopustite lunjati bez namjere i smjera – jer tako ćete najbolje otkriti sve ljepote grada. Sada kada nema gužvi, idealno je vrijeme za „meditacije“ po gradskim ulicama. I svako-malo pogledajte prema gore – zidovi starih zgrada skrivaju puno znamenitosti i povijesnih detalja.
Pod obavezno…
Od iskustava za koje bi vam svaki lokalac preporučio da ih jednostavno morate doživjeti, to su: koncert u Kneževu dvoru (nigdje u svijetu nema bolje akustike), đir po Stradunu i slušanje otkucaja sata na Gradskom zvoniku (pozdravite Maru i Baru), posjet crkvi Sv. Vlaha (pomolite se u nakanu jer je sveti Vlaho, zaštitnik grada, ujedno i zaštitnik grla), fotografiranje pokraj Orlandova stupa, romantičan đir do Porporele (mjesta na kojem su započele mnoge gradske ljubavi) te posjet Franjevačkom samostanu Male braće, njihovu klaustru i ljekarni, najstarijoj u Europi po upotrebi. Postoji legenda da svatko tko se uspije popeti na kamen (koji strši iz zida samostana, s desne strane kod glavnog ulaza u crkvu na Stradunu) i skinuti majicu te je ponovo obući – taj će se zauvijek vraćati u Dubrovnik. Vrijedi pokušati, zar ne?
Ove su se godine više nego ikad aktualizirali Lazareti, prva karantena u Europi – a danas prostori za zabavu i kulturna događanja. Nakon što ste ih pogledali, svakako skoknite do Banja, najljepše dubrovačke plaže, i ako vam vrijeme dopušta, obavezno se okupajte, a potom i prošećite do hotela Excelsior ili Argentine, popijte tamo kavu i uživajte u pogledu na Stari grad, Lokrum i more.
Kada ste u Gradu, nemojte propustiti posjetiti Jezuite (čak i ako niste fan Igre prijestolja), tvrđavu Lovrijenac, popeti se žičarom na brdo Srđ i uživati u najspektakularnijem pogledu na Grad, a ovisno o preferencijama, u gradu ćete pronaći brojne muzeje i galerije.
Sedam dana idealno
Uvijek sam svojim prijateljima govorila kako je sedam dana idealno vrijeme da se Grad doživi i vidi u potpunosti – taj vam ritam dopušta da ne jurite od znamenitosti do znamenitosti, nego ih sve stignete u miru pogledati. Sve više od tih sedam dana dodatni je bonus za razgledavanje gradske okolice. Stoga, ako ikako možete, jedan dan posvetite otoku Lokrumu, zaštićenom rezervatu s puno životinja, prekrasnih stjenovitih plaža (koje Dubrovčani obožavaju), s benediktinskim samostanom iz 12. stoljeća… a drugi dan otiđite i na izlet do Elafita, otočja koje čine otoci Kalamota (Koločep), Lopud i Šipan. Imate li sreće i znate li nekog od domaćih, svakako ga zamolite da vas barkom odveze do Lopuda i pješčane plaže Šunj – ta je ruta omiljena svim Dubrovčanima i kao stvorena za nezaboravni izlet, kupanje na otvorenome moru i igre na pijesku.
Ne smijem zaobići ni Župu Dubrovačku, Cavtat i Konavle – i za njih vam je potreban barem jedan dan, baš kao i za izlet u Trsteno i posjet Arboretumu, najstarijem spomeniku vrtne arhitekture u Hrvatskoj i jedinom arboretumu u Hrvatskoj na jadranskoj obali.
Gdje jesti i osladiti se poput lokalaca?
Budući da Dubrovnik tijekom ljetnih mjeseci vrvi od stranih gostiju, mještani uglavnom izbjegavaju gužvu i „razvikana mjesta“. Zato imaju svoje favorite koje pomalo sebično nastoje sačuvati za sebe. Što je donekle i razumljivo, zar ne? Nitko ne voli jesti uz buku i naguravanje.
U Gradu postoji niz vrhunskih restorana, neki od njih čak imaju i Michelinove preporuke, mnogi doista dugu tradiciju, a postoje i oni koji imaju prihvatljive cijene (unatoč predrasudama da je ovo preskup grad) te izvrsnu domaću hranu. Teško je odabrati i izdvojiti 10 mjesta koje vole i domaći, no neka ipak moramo. Na vama je da prosudite jesmo li dobro odabrali!
Orsan
Pomalo skriven iza jedriličarske marine u Lapadu, Orsan je prava alternativa razvikanoj Nautici – ima fantastičan riblji meni, sve je svježe i domaće, a cijeli ručak možete dobiti za manje od 70 kuna. Domaći ga ljudi vole i zbog odlične usluge, a nudi i mesna jela do 100 kuna, dok lokalci posebno vole marende za pedesetak kuna.
Glorijet
Restoran na samoj rivi pokraj gruške pjace (tržnice) mjesto je na kojem će rado pojesti i lokalni ribari (onda znate da ima izvrsnu hranu). Sezonski meni kreće se od 50 do 100 kuna.
Pivnica The Gaffe
Nalazi se u jednoj od sporednih ulica sa Straduna (dakle, u samom centru Staroga grada) i vjerovali ili ne, nudi domaće specijalitete poput punjene paprike, rižota i mesa s prilogom – za manje od 50 kuna. Imaju odlične i jeftine hamburgere i svinjska rebarca, a usput možete uživati i u pivu po prihvatljivim cijenama.
Caffe bar Fontana
Još jedan dokaz da nije sve u Dubrovniku tako skupo kao što se misli. I dok je popiti kavu u Cele ili Gradskoj kavani za neke stvar prestiža (ali i doživljaj koji si morate priuštiti barem jednom dok ste u Gradu), samo nekoliko metara dalje u sporednim gradskim uličicama pronaći ćete kafiće po prihvatljivijim cijenama (naglasite da ste domaći, jer u Dubrovniku domaći gosti i lokalci imaju popust!). Tako ćete ovdje, recimo, popiti bijelu kavu za 11 kuna (za strance je 14), a espresso i machiato za osam!
Fast food Presha
Nalazi se na samom spoju Straduna i jedne od sporednih, ulica a nudi izvrsne hamburgere i cheeseburgere po 30, odnosno 33 kune za domaće goste. Nešto je skuplje za strance. Ne ulazeći u polemiku opravdanosti različitih cijena, toplo savjetujem da u svakom restoranu i lokalu uvijek pitate koje su cijene za domaće goste.
Pantarul
Jedan od najmodernijih dubrovačkih bistroa s fantastičnom hranom. Pokrenuli su ga food-blogerica Ana-Marija Bujić sa suprugom Milanom Vasićem i Đurom Šiljugom, poznatim dubrovačkim dvojcem koji su „zanat“ stjecali u kultnoj Nautici, Protu i restoranu Orsan Gverović. Dakle, vrhunska kvaliteta je zajamčena.
Slastičarnica Dolce Vita
Definitivno imaju najbolji sladoled u gradu, pravi domaći s bogatom kremom, koju ćete rijetko gdje pronaći. Osim toga, ovamo i lokalci rado dolaze na domaće palačinke punjene izvrsnom bogatom kremom.
Pizzerija Vita Bella
Prema ocjenama posjetitelja na svjetski poznatoj stranici Tripadvisor, već je treću godinu uzastopce najbolja pizzerija u Dubrovniku. Osim pizze, Vita Bella nudi i druga odlična jela, kao što su razne vrste mesa s roštilja, burgeri, sendviči, tjestenine, rižota, riblji specijaliteti i slastice.
Buffet Kamenica
Već desetljećima na istome mjestu, na Gundulićevoj poljani, u srcu Staroga grada, tijekom kojih je ostao gotovo nepromijenjen. Samo naizgled skroman, ovaj restoran nudi izvrsnu hranu – glavni su mu aduti vrhunski crni rižoto, sitna pržena riba, salata od hobotnice i, naravno, kamenice. Porcije su izdašne, riba ne može biti svježija, a cijene vrlo pristupačne.
Restoran Barba
Nalazi se u samom centru, u ulici Od Buže. Na meniju su svaki dan svježe namirnice, riba ulovljena tog dana, a svakako probajte pržene girice, hamburgere od hobotnice i škampa, sendviče od inćuna i prženih kalamara… Dobar tek!
Pročitaj i ovo:
- Ta divna Istra: Što posjetiti i gdje dobro pojesti?
- Vikend u Gorskom Kotaru: Kuće za odmor koje će vas oduševiti
- Fenomen Plitvice – mjesto gdje luksuz susreće prirodu
Naturala Life br. 12
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!