Dr. Haris Varupa ugledni je liječnik s bogatim međunarodnim iskustvom u općoj i estetskoj dermatologiji, cijenjen kako među kolegama, tako i među brojnim klijentima Poliklinike Bagatin u Splitu.
Zahvaljujući bogatoj karijeri i stručnom znanju u estetskoj medicini te aktivnom sudjelovanju na stručnim skupovima i radionicama diljem svijeta, jedan je od lidera među svjetskim stručnjacima za primjenu dermalnih filera i botoxa. Paralelno s time, aktivno doprinosi udruzi za prevenciju raka kože i melanoma te sudjeluje u Gorskoj Službi Spašavanja. Za Naturalu je otkrio sve o ‘čudotvornosti’ moderne dermatologije, o inovacijama u njezi kože te zašto je prevencija temelj zdrave i lijepe kože.
Živimo u vrijeme kada su nam dostupni mnogobrojni čudotvorni tretmani za lijepu i mladoliku kožu – koliko je po vama današnja dermatologija doista ‘čudotvorna’ – i zašto se na koncu (i prije svih tretmana) uvijek moramo vratiti osnovama – briga o koži počinje pravilnom njegom i zdravom prehranom?
– Koža, kao naš najveći organ, je na prvom udaru kako vanjskih čimbenika tako i promjena koje se događaju unutar našeg tijela. Koža pamti, koža se sjeća i u konačnici na koži ostaje trag. Da bismo spriječili prerano starenje kože, gubitak elasticiteta i tonusa, potrebno je preventivno djelovati kroz sve moguće faze. Prvenstveno je tu važna adekvatna njega kože lica i tijela, zaštita od sunca, pravilna i ujednačena prehrana.
Samo ću navesti par informacija u vezi prehrane; masnije ribe su bogati izvori omega-3/6 masnih kiselina koje koži daju elastičnost, bolju teksturu i hidrataciju, avokado je bogat vitaminom E (vitamin E je učinkovitiji u kombinaciji s vitaminom C) koji je važan antioksidans koji štiti vašu kožu od oksidativnih oštećenja. Orašasti proizvodi potpomažu zdravlje kože kao mnogo voće i povrće koje ima antioksidativno djelovanje te daje dugotrajno koži traženo osvježenje u vidu hidratacije i kvalitetnije teksture. Naša ishrana treba biti sadržajna i obogaćena dodatno između ostalog s vitaminom A, C, E, cinkom…
Diplomirali ste na Vojnoj medicinskoj akademiji u Turskoj – koliko se tamošnja dermatologija, ali i način na koji se Turkinje njeguju i brinu o svojoj koži drugačiji (ili sličan našem) te koje ste inovacije ili možda drugačiji pristup njezi i brizi o koži prenijeli našim ženama?
– Velika je čast i privilegija iskusiti i biti dio drugih međunarodnih sistema u zdravstvu. Svaka zemlja ima i nosi određene izazove. Kao i svakom liječniku, naša zadaća je biti na usluzi i sve najbolje iz zdravstva plasirati i unaprijediti te pružiti naučene lekcije kao najbolju zdravstvenu skrb i uslugu našim građanima. Teško je nekad u zdravstvu, pored administrativnih ograničenja u nabavci i plasiranju određenih lijekova i terapija uvesti nešto novo u dnevnu rutinu i kao obvezujuće. Kao što smo naveli, zdrava prehrana, osnove u čišćenju i hidrataciji kože lica, svakodnevna njega, a ne samo periodična njega kože lica i tijela, je ključna u preventivi. Treba biti dosljedan, discipliniran i uporan.
Po čemu su Hrvatice specifične kada je njega kože u pitanju te u čemu najčešće griješe?
– Mogu reći da Hrvatice imaju smisao i osjećaj za njegu te za održavanje kože. Nema tu nekih grešaka, samo ponekad nedosljednost u primjeni određenih lokalnih pripravaka. Također, treba znati da promjena preparata nekad ne donosi najbolje, pogotovo ako ste našli odgovarajući brend po tipu vaše kože lica i tijela.
Splićanke slove kao jedne od najljepših žena na svijetu – koliko su često vaše klijentice te koje tretmane najčešće traže? No vjerujemo da nisu samo Splićanke vaše klijentice nego da u Polikliniku Bagatin u Splitu dolaze na tretmane žene (i muškarci) iz cijele regije?
– Našu polikliniku u Splitu posjećuju kako lokalni klijenti i pacijenti tako i iz zemalja regije pa i nešto dalje izvan okvira Europe. Zastupljene su i žene ali i muškarci, naravno, nešto više ženska populacija, iako u zadnje vrijeme prvenstveno na nagovor svojih ljepših polovina svjesni trenda, zdravlja i preventive dermatološkog pregleda promjena na koži postaju i naši muški klijenti. Cilj nam je zadržati prirodan, ali pomlađen izgled. Traženi tretmani su, pored općeg dermatološkog pregleda madeža i promjena na koži, estetski tretmani u vidu aplikacije dermalnih filera, botoxa, skinboostera, mezoterapijskih koktela te specifičnih tretmana za kosu i vlasište.
Koje biste tretmane i preparate za poboljšanje kvalitete kože izdvojili kao hit ove godine te planirate li ‘uvesti’ i neke nove inovacije u 2025.?
– U zadnje vrijeme kroz estetsku dermatologiju sve više se fokus stavlja na kvalitetu kože. Preporuke idu u smjeru skinboostera, mezoterapijskih koktela i sl. Znači ulaganje u kvalitetu, elasticitet, tonus, teksturu i u konačnici estetske tretmane kao preventiva ranijem starenju kože lica i tijela. Novine su uvijek tu, naša zadaća je cjeloživotno učenje kroz raznorazne seminare, kongrese, edukacije i radionice, tako da se svaki novi preparat i nova provjerena i odobrena usluga od strane Ministarstva zdravstva, iz domena estetske i opće dermatologije, primjenjuje sukladno načelima i etici medicinske struke.
Aktivno doprinosite i udruzi za prevenciju raka kože – na koje ste sve načine uključeni u rad udruge te koliko su i vaše klijentice u Poliklinici Bagatin svjesne važnosti prevencije raka kože kroz svakodnevnu brigu i njegu?
– Kroz Euromelanoma kampanju podižemo svijest građana o važnosti redovitih dermatoloških pregleda cijelog tijela i samopregleda kože – ključnih koraka u ranom otkrivanju raka kože. Svaka nova promjena na koži treba biti dermatoskopski pregledana i procijenjena od strane stručnjaka – jer pravovremena dijagnoza može spasiti život.
Zanimljivo je i da sudjelujete u Gorskoj službi spašavanja – kako je došlo do tog angažmana te koliko često sudjelujete u akcijama spašavanja?
– Iskreno, zbog poslovnih obaveza trenutno je nešto slabiji angažman po tom pitanju, iako sam stalno prisutan duhom a ponekad i savjetom u radu GSS službe. Prije nekoliko godina taj angažman je bio dosta aktivan, cjelogodišnja predavanja, aktivna i pasivna dežurstva kroz timove i razne specijalnosti te stalne edukacije. Za mene, a vjerujem i za druge kolege, osmijeh kao zahvala nakon spašenog života nema cijenu. To je ono što nas drži aktivnim i daje smisao svemu naučenom – prvenstveno pomoći drugomu i primijeniti naučene vještine. Osjećam se ispunjenim kroz ovaj način volonterskog rada, uvijek u službi naroda.