Ekonomistica Danijela Haralović nacionalna je Helen Doron franšizerka i prije svega mama. Ova rođena Siščanka godinama je radila u bankarskom sektoru, no kada se prvi put susrela s Helen Doron metodom učenja engleskoj jezika toliko se oduševila da je učinila sve kako bi je dovela u Hrvatsku. Od prve škole na zagrebačkom Svetom Duhu 2009. godine s 250 polaznika i 2 učiteljice ove se godine pripremaju za veliko slavlje i otvaranje čak 60. škole.
Zanimljiva je vaša priča o prvom ‘susretu’ s Helen Doron metodom. Kako je tekao vaš poslovni početak uvođenja franšize u Hrvatsku?
– Za Helen Doron sam čula kada sam živjela u Mađarskoj i vodila svoju djecu u jednu od Helen Doron škola u Budimpešti. Ono čime me na prvu oduševila ova metoda jest činjenica da su učiteljice na satu govorile isključivo na engleskom jeziku i nisu prevodile na mađarski jezik. Moja djeca su tada bila u dobi od 2 i 5 godina. S mlađim djetetom prisustvovala sam nastavi svaki tjedan i iz prve ruke se uvjerila u učinkovitost Helen Doron metode kao i to koliko djeca na satu uživaju. Kroz razgovor s voditeljicom škole u Budimpešti saznala sam kako je Helen Doron franšizni sustav pa sam se zainteresirala i više saznala u Helen Doron Edukacijskoj Grupi o mogućnosti kupnje franšize za Hrvatsku. Nakon nekoliko mjeseci u Budimpešti sam potpisala Ugovor o franšizi! I tako je davne 2009. godine sve počelo!
Kako su Hrvati tada reagirali na Helen Doron metodu te kako je tekao vaš poslovni put sve do 16 godina kasnije, odnosno do danas?
– Prvu školu otvorili smo 2009. godine na Svetom Duhu i pokrenuli kotačić koji se ne prestaje vrtjeti! Danas smo u procesu otvaranja 60. škole, a stalno dobivamo nove upite za područja u kojima još nisu prisutni! Započeli smo s 250 djece i 2 učiteljice, a današnja brojka prelazi velikih 9100 učenika i 100 učitelja! Neki su s nama od samih početaka pa volim reći da rastu zajedno s nama.
Svi znamo za poslovicu ‘koliko jezika govoriš toliko osoba vrijediš’. U čemu je, po vama, najveća prednost učenja po principu Helen Doron?
– Helen Doron metoda zasniva se na ideji da se jezik uči, odnosno, usvaja poput materinskog jezika – prirodno, kroz igru, uz pomoć glazbe i interaktivnih rekvizita. Ono što je specifično za ovu metodu jest posebna obuka za učitelje, rad u malim grupama te kontinuitet tečajeva koji su posebno kreirani za bebe, djecu i tinejdžere. Djeca se primarno zabavljaju, a uče gotovo neprimjetno. Osim jezika usvajaju i vrijednosti poput empatije, tolerancije, brige za sva živa bića, aktivnog načina života, zdrave prehrane i sl. koji su utkani u naš kurikulum.
Jako se ponosimo našim posebno kreiranim pedagoškim materijalima koji osim knjiga uključuju i Helen Doron pjesmice i crtiće. Ali, nismo mi samo škola za malu djecu! U starijoj dobi, djeca usvajaju s nama sve gramatičke pojmove i tako ih pripremamo za Cambridge ispite koje uspješno polažu. Dječju prirodnu razigranost i radoznalost stavljamo u središte učenja i ne smatramo ju poteškoćom već prednošću pa vjerujemo da je učenje u Helen Doron školi baš po mjeri djeteta!
Na vašim se satovima mogu zateći čak i male bebe – zašto se preporučuje učenje stranog jezika čak i od tako rane dobi?
– Ovo je vjerojatno najčešće pitanje koje dobivamo. Zvuči nevjerojatno, ali bebe i mala djeca mogu usvajati drugi jezik čak i ako ne govore materinski jezik u potpunosti tečno. Zahvaljujući visokoj neuroplastičnosti u ranom djetinjstvu, dječji mozak je posebno osjetljiv na jezične podražaje, a brojne studije iz područja neuroznanosti i psiholingvistike pokazuju da rana izloženost drugom jeziku može pozitivno utjecati na dječji kognitivni razvoj, na pamćenje, razvijanje vještina rješavanja problema i sl.
Metoda Helen Doron oslanja se upravo na ta saznanja – kroz glazbu, ritam, igru i ponavljanje stvara okruženje u kojem djeca usvajaju engleski kao što uče materinski jezik – spontano, bez pritiska i uz puno zabave. Iako postoje mnoge zablude da će uvođenje drugog jezika u ranoj dobi uzrokovati kašnjenja u govoru ili govorne smetnje, takvi stavovi su zastarjeli i logopedi, pedagozi i stručnjaci za dječji razvoj se od njih odmiču. Dapače, surađujemo s poznatim centrom čiji logopedi su naši Helen Doron roditelji i apsolutno podržavaju našu metodu.
Dakle, uskoro otvarate čak 60. školu – vjerojatno imate i drugih ambicioznih planova u bližoj i daljnjoj budućnosti?
– Godine 2023. uveli smo osim engleskog i španjolski jezik, a u budućnosti bismo voljeli vidjeti da se metoda razvije za još neke svjetske jezike. U planu nam je da broj naših, kako ih od milja zovemo, malih jezičnih znalaca raste, da dovodimo Helen Doron engleski u nove gradove i da ostanemo ovako lijepa mala zajednica koja čini velike stvari.