Debelo crijevo je dugačko oko 1,5 m i posljednji je organ gastrointestinalnog (GI) trakta. Pomaže apsorpciju vode i hranjivih tvari, kao i izlučivanje otpada. Međutim, jedan od najznačajnijih detalja o debelom crijevu je da je ono (uglavnom) dom crijevnog mikrobioma o kojem se sve više govori, a koji utječe na nekoliko elemenata našeg cjelokupnog zdravlja.
Kako bi pojačali impresivne funkcije debelog crijeva možemo to napraviti odabirom hrane koja mu najviše odgovara. Stoga smo odabrali neke od omiljenih namirnica za jačanje zdravlja debelog crijeva i podršku ovom vitalnom organu koje preporučuju nutricionisti i gastroenterolozi.
8 namirnica za bolji rad debelog crijeva
Srećom, postoji toliko mnogo opcija ukusne hrane unutar ovih nutritivnih parametara koji podržavaju vaše najbolje zdravlje debelog crijeva. Evo nekoliko zdravih namirnica za debelo crijevo:
1/ Avokado
Kao odličan izvor protuupalnih biljnih spojeva te topivih i netopivih vlakana, avokado je nesumnjivo zdrav za debelo crijevo. Ovo povrće (iako tehnički voće) može se bez problema dodati i slatkim i slanim jelima, poput smoothieja, pudinga, salata, tosta, umaka, namaza i još mnogo toga.
2/ Bobice
Bilo da se radi o malinama, brusnicama, borovnicama, kupinama, jagodama, bazgi ili drugim plodovima, bobičasto voće svih vrsta fantastično je za rad debelog crijeva i to zahvaljujući njihovom snažnom sadržaju vlakana, vode i biljnih spojeva koji djeluju na brzo smanjenje upale u tijelu (i debelom crijevu). Dodajte ovo omiljeno voće pečenim proizvodima, zobenim pahuljicama, smoothiejima, suhim žitaricama, salatama, preljevima i umacima.
3/ Jogurt
Jedan od najdostupnijih izvora probiotika je jogurt, koji potiče procvat crijevnog mikrobioma. Jogurt je savršena zdrava zamjena za kiselo vrhnje, majonezu, pa čak i krem sir u raznim receptima, slatkim i slanim. Osim toga, dodaje suptilnu kremastost doručku, smoothiejima, umacima i još mnogo toga.
Namirnice koje smanjuju upale u debelom crijevu
4/ Mahunarke
Grah, grašak, kikiriki i leća čine obitelj mahunarki i izvanredni su izvori vlakana i biljnih spojeva (da ne spominjemo proteine i druge ključne mikronutrijente). Oni pomažu u promicanju pokretljivosti i smanjenju upale u cijelom debelom crijevu. Bilo da odlučite dodati ove skromne favorite biljnog podrijetla u salate, juhe, variva, tacose ili na neki drugi način, napravit ćete dobru stvar za vaše cjelokupno zdravlje.
5/ Orasi
Orašasti plodovi i sjemenke svih vrsta fantastično su dostupni kada je zdravlje debelog crijeva na prvom mjestu, zahvaljujući sadržaju vlakana i biljnih spojeva. Međutim, orasi su posebno korisni zbog sadržaja omega-3 masnih kiselina. To ih čini superhranom za debelo crijevo a lako se mogu dodati u pečene proizvode, salate, juhe, smoothije, chia puding i još mnogo toga.
6/ Tempeh
Bez obzira jeli biljni ili ne, tempeh je super ukusan dodatak svakom obroku. Dodatni bonus je to što je bogat vlaknima, probioticima i biljnim spojevima. Ovaj biljni protein može se pripremiti kao i mnoge druge opcije proteina: pečen, sotiran ili na žaru. Njegov blagi okus također je savršen u svim kombinacijama okusa koje volite.
Omega-3 masne kiseline, vlakna i biljni spojevi
7/ Sardine
Pune su omega-3 masnih kiselina, a ove sićušne ribe također su jedan od rijetkih prirodnih prehrambenih izvora vitamina D, što ih čini izvrsnim dodatkom prehrani koja je pogodna za zdravlje debelog crijeva. U njima možete uživati kao međuobroku odmah iz konzerve, napraviti riblju salatu za sendviče ili ih dodati tjestenini, juhama i pečenju na pladnju.
8/ Spirulina
I za kraj, tu je popularna modro-zelena alga, spirulina! Prepuna je topivih i netopivih vlakana, kao i biljnih spojeva i omega-3 masnih kiselina. U ovom trendovskom sastojku najčešće se uživa kao dodatak smoothieju, ali možete ga razumno ubaciti u određene preljeve, umake i peciva.
Prevencija kroničnih bolesti
U konačnici, briga o zdravlju debelog crijeva je briga za zdravlje našeg cijelog tijela, budući da su mnoge vitalne funkcije povezane s ovim organom… Da ne spominjemo da se tu nalazi crijevni mikrobiom.
Dok su redoviti posjeti vašem liječniku ključni za održavanje debelog crijeva u vrhunskoj formi, svakodnevni životni izbori mogu imati ogroman utjecaj. Odabirom hrane koja je korisna debelom crijevu i ograničavanjem one koja nije, možemo pomoći u prevenciji kroničnih bolesti.
Pročitaj i ovo:
- Mikrobiomi: U čemu je tajna dobrog zdravlja, blagostanja i dugovječnosti?
- Ultrazvuk u dijagnostici raka debelog crijeva
- Zdrava prehrana lijek je protiv upale, endometrioze i menstrualnih bolova