Ponedjeljak, šest sati i petnaest minuta, zvoni budilica. Ustajem iz kreveta i vučem se do kupaonice kao da na sebi imam ronilačko odijelo iz prošloga stoljeća, ono s olovnim cipelama. Odspavala sam pristojnih sedam sati, a osjećam se kao da sam spavala sedam minuta. Ma, otkuda sad taj umor, pomislim, čak mi je bio i neradni vikend. Ispljuskam se hladnom vodom i na autopilotu uronim u jutarnju rutinu.
Doručak, oblačenje, pogled na sat, lagani grč u želucu jer ako ne ubrzam upast ću u brutalnu prometnu gužvu. Šminkanje ili ne šminkanje, izabirem ovo drugo, ipak imam šesnaest semafora do posla, više nego dovoljno za sjenilo, maskaru i rumenilo. Stižem na posao. Prvo infuzija – deci i pol turske kave i krećemo. Posao je sve samo ne laganini, ali navikle smo, ne žalimo se, brže prođe dan, to nam je neka glavna mantra. Nakon ručka (to se ipak ne preskače), zalijem idućih deci i pol turske kave i malo čokolade, mora me nešto dići da „ne zakljucam“. I tako sat po sat, prođe radni dio dana. A onda ide onaj privatni dio.
Obveza na obvezu, jedna za drugom, pa navečer trening jer i to volim, pa u jedanaest navečer padanje u krevet. I sutra sve ispočetka, nekim drugim redoslijedom i sličnim sadržajem. Umor me pratio svakodnevno, a ja sam ga samo zalijevala kavom. Onda su krenule glavobolje, dan za danom, ali tko još ima vremena za to – uzmem tabletu protiv bolova i idem dalje. Čak su se već i moje kolegice počele brinuti. „A da odeš kod doktora, da ti malo izvade krv? Ne bi bilo loše“, govorile su mi.
Kad tijelo kaže: dosta je!
Znala sam da su u pravu, ali nekako je taj čin stalno ostajao u futuru drugom. I tako, dok sam jurila kroz svaki svoj dan bez mira i odmora, bilo je jasno da je ispred mene zid i da je samo pitanje vremena kada ću se sudariti. No na moju sreću, život mi je stisnuo kočnicu. Najljepšu koju čovjek može zamisliti – dijete.
Trudnoća je imala svojih izazova, ali me barem zaustavila u mojem srljanju u propast. Odmor, retrospektiva i restrukturiranje. To sam dobila i shvatila da sam bila jako blizu da ozbiljno naštetim svom zdravlju. Osvijestila sam da nisam bila jedina i da nas ima mnogo koji tako pritisnemo gas i ne razmišljamo o posljedicama.
Adrijana je moja dugogodišnja prijateljica i imala je sličnu priču o ne baš najnježnijem životnom stilu. Život u šestoj brzini, posao koji je odrađivala, a nije uživala u njemu, radno okruženje koje je bilo iscrpljujuće. Počelo je s glavoboljama pa je došla alergija, pa alergija na nešto drugo, pa nešto treće, pa išijas. Samo je redala tabletice. Dok sama nije rekla: dosta! Biljka po biljka, više pažnje na prehranu i hormoni stresa su se vratili u balans. Trajalo je, ali rezultat je bio tu.
Često smo razgovarale o pokretanju vlastitog posla, kad smo vidjele na vlastitim primjerima kako se biljkama i zalaganjem tijelo možemo dovesti u ravnotežu i bilo nam je jasno da otuda krećemo. Posijano je sjeme Adena Nature. Onaj mali radoznali znanstvenik u meni kopkao me da cijelu priču o stresu i životu bolje razumijem, da ju rastavim na sastavne dijelove. Razumjeti što se to u našem tijelu događa i kako si možemo pomoći – to je bio cilj. Zasukala sam rukave i zaronila u knjige.
Bila sam i ja jedna od onih koja je stres uzimala zdravo za gotovo. Danas to mnogi rade. Iako mi se čini da se o stresu više priča i piše nego prije, kao da smo postali osvješteniji. No znamo li zapravo što je taj stres s kojim živimo, čemu služi i što s njim možemo napraviti?
(Ne)prijatelj naš svagdašnji
Stres u stvarnosti može biti široka lepeza događaja. Od toga da u kuhinji slučajno razbijemo čašu, da dobijemo ogroman račun za plin, da nam se na svakom semaforu pali crveno, a baš smo u žurbi, do toga da imamo loš odnos s kolegama na poslu, da nam je dan pretrpan obavezama ili da nam je netko blizak preminuo. Stres je i pripremanje za važan sastanak (privatni ili poslovni), važan projekt ili neki problem koji moramo riješiti, pakiranje za putovanje kojem se uistinu veselimo.
Lista naravno sadrži puno više primjera. Važno je razumjeti da je stres i pozitivno i negativno. Sve to u našem tijelu uzrokuje aktivaciju hormona stresa. Oni su nam nužni i važni i bez njih ne bismo mogli funkcionirati. Ti hormoni nas dižu ujutro iz kreveta, dirigiraju stvaranje potrebne nam energije, daju nam fokus i koncentraciju kad nam je potrebno, pomažu nam u rješavanju izazova. Ukratko, oni su glasnici i sredstvo kojim naši organi “razgovaraju” da bi nama omogućili biti dio svakodnevice zvane život.
No zašto se onda toliko priča da je stres loš i štetan? Biologija je zamislila da tijelo prolazi nekoliko faza stresa. Faza alarma gdje se tijelo aktivira, faza otpora tijekom koje rješavamo problem stresora i faza oporavka u kojem se tijelo vraća u normalu. Česte i dugotrajne visoke razine stresa u kojem smo stalno napeti mogu napraviti velike probleme u našem tijelu, pogotovo kada tim stresom ne možemo ili ne znamo upravljati, kada nemamo dobru ravnotežu hormona i kada tijelo nema priliku za oporavak i obnavljanje nakon stresora.
Tada ulazimo u fazu iscrpljenosti. Kada naši hormoni ispadnu iz tračnica „razgovor” između organa više nije skladan i nađemo se u disbalansu. Naš kortizol koji nas, između ostalog, ujutro diže iz kreveta, na jednom ne opada kada je to potrebno i nastaje pomutnja u signalizaciji među našim organima i organskim sustavima. Narušena je harmonija našeg tijela i počinjemo osjećati promjene. Nemirni smo, ne možemo se opustiti, pada nam motivacija i zadovoljstvo, umorni smo i bezvoljni, postajemo tjeskobni, muči nas nesanica, povećava nam se apetit, imamo česte viroze i prehlade.
Ne ignoriraj alarme
Sve su to alarmi kojima nas tijelo upozorava da nešto nije u redu. I ako na te alarme ne reagiramo na vrijeme, možemo otvoriti put raznim bolestima, poput bolestima štitnjače, povišenom tlaku, inzulinskoj rezistenciji, problemima s menstrualnim ciklusom, reprodukcijom itd. I onda kažu: „Ah, to ti je od stresa.“ Ali zapravo nismo pošteni sami prema sebi jer nas je tijelo upozoravalo da nešto nije u redu puno prije nego što je bolest nastupila, no mi to nismo prepoznali niti reagirali. Također, moramo biti svjesni da stres nije jedini razlog radi kojeg se neka bolest može javiti, ali svakako ima svoju ulogu u toj priči.
Možemo li se onda doista sprijateljiti s našim stresom? Filozofsko je pitanje o kojem svakako treba razmisliti. No ono što zasigurno možemo jest od njega napraviti suputnika, a ne neprijatelja u našem životu. Kako onda možemo svojem tijelu olakšati nošenje sa svakodnevicom i što možemo napraviti da nas stres ne iscrpljuje? Uravnotežena prehrana, dobar san, tjelesna aktivnost i mentalna higijena temelji su na kojima počiva naš uspjeh. Naučiti upravljati stresom, smanjiti ili ukloniti uzročnike stresa i imati dobre alate koji nam mogu pomoći u tome dovesti će nas s vremenom našem cilju.
Za početak je važno prepoznati stresor, vrijeme, učestalost i razinu kojom nas taj stresor opterećuje. Nije svaki stres isti i ne reagiramo svi jednako na svaki stresor. Zato je važno dobro sagledati svoju osobnu situaciju i okolnosti u kojima se nalazimo te prilagoditi proces promjena sebi osobno. Teško je uvijek izbjeći situacije i ljude koji su naši okidači stresa pa je zato važno biti svjestan da nam stres krade fizičku i mentalnu životnu energiju, pogotovo ako potraje. Postajemo emocionalno iscrpljeni i smanjuje nam se učinkovitost na svim životnim poljima.
Poznato nam je kako se osjećamo kad smo pod stresom: rastreseni smo, nemamo kontrolu nad emocijama, gubimo koncentraciju što povećava mogućnost pogrešaka u radu, skloniji smo konfliktu, jednom riječju – nismo svoji. Važno je za naše zdravlje i kvalitetu života nešto poduzeti po tom pitanju, jer možemo!
No kada nismo sami u mogućnosti ovladati stresom, postići samokontrolu nad svojim ponašanjem i osjećajima, pribrati se u stresnim situacijama ili održati koncentraciju kad smo pod pritiskom, jedan od načina na koji si možemo pomoći su prirodni biljni pripravci. Oni će našem tijelu dati podršku i zasigurno vratiti tijelo u ravnotežu te nam omogućiti da se bolje i lakše nosimo sa svim životnim situacijama.
4 proizvoda za različite faze stresa
Kada smo stvarale Adena Natura portfolio, vodila nas je upravo ta ideja. Osmislile smo četiri različita proizvoda za različite faze stresa i poteškoće koje nam stres uzrokuje. Tako za trenutni stres, kada smo nervozni i napeti, možemo posegnuti za Calmom koja će nas brzo smiriti, ali ono što je važno, neće nas usporiti niti uspavati. Ako trebamo brže zaspati tu je Sleepy koji će potaknuti mirniji san u kojem ćemo se i kvalitetnije odmoriti.
Kada smo izloženi dugotrajnom stresu i osjećamo konstantni umor i iscrpljenost, Adapto će vratiti potrebnu energiju, dok za velike mentalne napore kao što su to, primjerice, učenje ili zahtjevni radni zadaci, tu je Cogny koji će doprinijeti boljem fokusu, koncentraciji i pamćenju, smanjujući mentalnu iscrpljenost.
Pružiti svojem tijelu podršku u trenucima kada mu je potrebno, znači brinuti o sebi, poštovati svoje tijelo i sve što nam ono omogućava. Kada smo dobro, možemo uživati u svim malim stvarima koje čine život, a često ih zanemarujemo u trenucima kada kroz život jurimo kao tornado. Živjeti, a ne preživjeti, to treba biti cilj svakoga od nas!
Naturala Life br. 14
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!