Gastroezofagealni refluks je boljka s kojom se svakodnevno suočava velik broj ljudi. To je stanje u kojem se sfinkter jednjaka, mišić koji kontrolira prolaz između jednjaka i želuca, ne zatvara u potpunosti pa se želučana kiselina i hrana vraćaju u jednjak. Osim što ostavlja loš okus u ustima, može uzrokovati i upalu grlu i promuklost te prijeći u kronično stanje – GERB, odnosno gastroezofagealni refluksni poremećaj, čiji je najčešći simptom bol u gornjem dijelu trbuha i u prsima. Ako se često susrećete s napadima žgaravice i drugim simptomima, možete si pokušati olakšati na različite načine. Ovo su neki od najučinkovitijih…
1. Jedite umjereno i polako
Prepun želudac može izazvati refluks kiseline. Zbog toga se preporučuje, umjesto količinski velikih i zasitnih obroka, konzumirati manje, ali češće obroke tijekom dana. Također, što god da jeli, pobrinite se da temeljito i polako žvačete, umjesto da hranu samu ‘ubacite’ u sebe.
2. Izbjegavajte određenu hranu
Postoje neke namirnice za koje postoji veća vjerojatnost da će izazvati refluks. Popis, između ostalog, uključuje mentu, masnu hranu, začinjenu hranu, rajčice, luk, češnjak, kavu, čaj, gazirana pića, čokoladu i alkohol. Ako jedete ili pijete bilo koju od ovih namirnica redovito, možete ih pokušati eliminirati kako biste vidjeli kontrolira li to vaš refluks, a zatim ih pokušajte dodavati jednu po jednu.
3. Olakšajte si provjerenim proizvodima
Kombiniranje zdravog načina života s kvalitetnim proizvodima može biti dobitna kombinacija protiv refluksa. Ako tražite dovoljno snažnog saveznika, ne možete pogriješiti sa Salvit AcidoRelief tabletama za žvakanje. Tablete imaju snažan trojni učinak ‘3 u 1’, što znači da neutraliziraju želučanu kiselinu, štite želučanu sluznicu te su sjajan preparat za liječenje, ali i prevenciju refluksa.
S ugodnim okusom mente, brzog su i dugotrajnog djelovanja*, a pogodne su i za dijabetičare. S patentiranom tehnologijom i najboljom kombinacijom sastojaka za ublažavanje želučanih tegoba, Salvit AcidoRelief staje na kraj žarenju u želucu i omogućava vam uživanje u omiljenim zalogajima.
*Alginat, više informacija u uputi o proizvodu
4. Riješite se loših navika
Osim već spomenutih gaziranih pića, pušenje cigareta je navika koja ni u ovom slučaju ne donosi ništa dobro. Naime, nikotin može opustiti donji sfinkter jednjaka i potaknuti refluks.
5. Spavajte na povišenom
U idealnom slučaju, vaša glava treba biti 15-20 cm viša od stopala. Danas postoje razni kreveti koji to omogućuju, a najbolje je rješenje kupnja onog čije se uzglavlje može podizati. No, ako ništa drugo, poduprite glavu i vrat dodatnim jastukom, ali pripazite da vam to ne prouzrokuje probleme s vratom i kralježnicom.
6. Preskočite drijemanje nakon ručka
Najbolje je završiti s jelom najmanje tri sata prije spavanja. To je zato što gravitacija pomaže zadržati želučanu kiselinu u želucu, umjesto da putuje u jednjak, što može biti uzrokovano preranim lijeganjem nakon jela. Kako biste spriječili ovaj problem, ne biste trebali drijemati nakon ručka, kasnih večera ili kasnih zalogaja.
7. Obratite pažnju na kilažu
Prekomjerna težina širi mišićnu strukturu koja podupire donji sfinkter jednjaka, smanjujući pritisak koji drži sfinkter zatvorenim. To dovodi do refluksa i žgaravice.
8. Bez treninga nakon jela
Izbjegavajte intenzivno vježbanje nekoliko sati nakon jela. Šetnja nakon ručka je u redu, ali naporniji trening, pogotovo ako uključuje saginjanje, može poslati kiselinu u vaš jednjak i prouzrokovati vam probleme.
Saznaj više na: www.salvit.hr
Naturala Life br. 14
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!