Prema američkom Ministarstvu za zdravstvo, postojanje upornih misli i sjećanja koja vam ne mogu izaći iz glave jedan je od ranih znakova upozorenja za probleme mentalnog zdravlja. Nedavna studija otkriva da osobama starijim od 55 godina ponavljajuće negativne misli povećavaju rizik od demencije i Alzheimerove bolesti.
Studiju, objavljenu u časopisu Alzheimer’s & Dementia, vodio je tim znanstvenika s londonskog Sveučilišta. Nakon analize 360 sudionika starijih od 55 godina, otkrili su da se ponavljano negativno razmišljanje povezuje s opadanjem kognitivnih funkcija.
Kakva je veza između negativnih misli i razvoja demencije?
Prethodne studije povezale su depresiju i tjeskobu u starijoj dobi s većim rizikom od demencije. „Ovdje smo otkrili da bi određeni obrasci razmišljanja koji se odnose na depresiju i anksioznost mogli biti temeljni razlog zašto ljudi s tim poremećajima imaju veću vjerojatnost od razvijanja demencije“, izjavila je voditeljica istraživanja dr.sc. Natalie Marchant.
Da bi analizirali ulogu tih obrazaca razmišljanja, znanstvenici su istraživali kognitivno funkcioniranje, pamćenje, pažnju i jezik sudionika putem upitnika i pregleda mozga. Istraživanja su pokazala da su odrasle osobe s povećanim prisustvom ponavljajućih negativnih misli tijekom četiri godine imale veći kognitivni pad i lošije pamćenje. Njihova pretraga mozga je također pokazala veći prisutnost tau i amiloida – dva proteina koji uzrokuju Alzheimerovu bolest.
Može li se to spriječiti?
Trenutno ne postoji lijek za Alzheimerovu bolest ili demenciju. Međutim, znanstvenici kažu da se resursi za mentalno zdravlje – mindfulness, meditacija, terapija – trebaju nastaviti proučavati ne bi li postali provjereno rješenje smanjenja rizika od pada kvalitete kognitivnog sustava.
Iako je ova studija provedena na osobama s većim rizikom od razvoja Alzheimerove bolesti, nije neobično da su negativne misli i ovdje uzele danak. Vježbanje mozga (sudoku, križaljke, IQ testovi), pozitivne misli i optimizam možda neće u potpunosti izliječiti ova stanja, ali će zasigurno djelovati na opću kvalitetu života.
Pročitaj i ovo:
- 3 promjene koje će očuvati zdravlje mozga u godinama koje dolaze
- Optimizam se može naučiti – zato istrenirajte svoj mozak i vježbajte pozitivne misli
- Alzheimerova bolest: Dirljivi videozapisi o životu s demencijom
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life i uživaj u inspirativnim tekstovima koji mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life? Pročitaj ih online!