Znanstvenici koji su proučavali utjecaj misli na naše tijelo odavno su ustvrdili istinu koja bi mogla biti izrečena otprilike ovako: "Pogledam li tvoje tijelo danas, znam kakve su bile tvoje misli jučer. Analizirajući tvoje misli danas, mogu naslutiti kako će sutra izgledati tvoje tijelo". Nevjerojatno je snažna i uska veza naših misli i tijela, naših strahova, strepnji, razočaranja ili radosti u odnosu na sve one promjene na tkivima, organima i organskim sustavima. Nažalost, o toj se vezi govori i piše mnogo manje nego što bi trebalo.
Još uvijek je vrlo živ i dominantan klišej po kome je tijelo nešto „fizičko“, opipljivo i stvarno, dok su naše misli nasuprot tome „neopipljive“ i bez velike veze s tijelom. No, znanstvena istraživanja minulih desetljeća sve više pokazuju nevjerojatnu međuzavisnost tijela i misli; od poznatih slučajeva kako nam srce brže kuca, a tlak raste kad smo uzbuđeni, pa do nevjerojatnih primjera osoba koje su – u trenucima strašnih životnih okolnosti – posjedile u roku par sati.
Placebo više nije misterij
Srećom, kao što sve ima i svoju drugu stranu, tako i problem utjecaja emocija na tijelo ima i svoj vedriji pogled. Naime, kao što negativne misli i ružna sjećanja mogu postupno razarati naš duh i naše tijelo, isto tako je moguć obrnuti proces: pozitivne i dobre misli, ugodna i lijepa sjećanja blagotvorno i iscjeljujuće djeluju na svaku stanicu našega tijela donoseći katkada čudesna poboljšanja, izlječenja, sreću i zdravlje.
Placebo učinak nije više obavijen velom misterije, detaljno je znanstveno obrađen i objašnjen. Ukratko, kažu eksperimenti, ako dobiju placebo, tj. lažan lijek, 30 % pacijenata doživjet će isto djelovanje kao da su primili stvarno sredstvo protiv bolova. Na kakvu to praksu usmjerava ovaj podatak? Na cijeli niz novih metoda liječenja koji se baziraju na snazi (pozitivnih) misli. Uostalom, i u Bibliji se kaže – kako vjeruješ tako će ti i biti. A Papa Franjo je u jednom od svoji obraćanja vjernicima naglasio: „Vjera, to nije samo kad klekneš, moliš se i vjeruješ da će Bog čuti tvoje molbe, vjera je nešto što neprekidno prožima cijelo tvoje tijelo, jača ga, krijepi i daje mu snage i nade.“ Radost i ispunjenje čine nas zdravima i produžuju život. To znači, zaključuju znanstvenici, da se granica između biologije i psihologije ne može sa sigurnošću povući.
William James, otac američke psihologije rekao je: „Što god utisnete u podsvijest, to će pomaknuti i nebo i zemlju kako bi se ostvarilo. Stoga, u podsvijest morate odašiljati samo ispravne ideje i stvaralačke misli.“ Ako vam se ovaj savjet čini suviše poetičnim i nestvarnim, evo i dokumentiranih primjera iz stručne i znanstvene literature.
Sedamdesetih godina, u poznatom nizu eksperimenata u Mennigerovoj klinici, indijski jogi Swami Rama pokazao je sposobnost da po volji mijenja svoj srčani ritam od 70 do 300 udaraca u minuti, dakle do brzine daleko iznad normalne. Metodom bio-feedbacka može se naučiti da se upravlja neželjenim procesima. Tako pacijenti koji pate od krvnog pritiska uče regulirati promjer svojih krvnih žila, reagirajući na svjetlosne signale koji im kažu jesu li im krvne žile previše proširene ili sužene.
Povijest ratnih godina bitaka na moru Prvog svjetskog rata bilježi mnoge slučajeve kad su njemački mornari ponekad proveli dane ili tjedne u čamcima za spašavanje nakon što su njihovi brodovi potonuli. Po pravilu, uvijek bi umro najmlađi čovjek. Ova je pojava ostala tajna sve dok se nije shvatilo da su stariji mornari, koji su preživjeli ranija potapanja, znali da se kriza može sretno prebroditi.
Smijeh kao terapija
Ako se smijete i smiješite, zapravo čudesno djelujete na svoje zdravlje nizom fizičkih i mentalnih činitelja. Nije samo osjećaj radosti taj koji pridonosi zdravlju, nego je i izravni utjecaj smijeha na tijelo nedvojben. Primjerice, dok se smijete, aktivirate i jačate trbušne mišiće i dijafragmu. Kretnje trbuha produbljuju vaše disanje, a to pojačava dotok kisika u vaše tijelo i poboljšava cirkulaciju. Smijanje proširuje krvne žile što ubrzava zacjeljivanje tkiva, a ako se smiješite i smijete, stimulirate proizvodnju endorfina (prirodnih tjelesnih sredstava protiv bolova), a to stvara osjećaj ushićenja. Kad se smijete, također pomažete svom limfnom sustavu da se riješi otpadnih tvari, trošite masnoće i opuštate mišiće.
Dozvolite mi ipak da se ovdje malo osvrnem na neke terapije smijehom, koje se povremeno pojavljuju u medijima i proglašavaju „spasonosnima“ i „čudesno učinkovitima. Radi se o grupnim terapijama smijeha uz banalizirajuće pojednostavljenje: sudionike se prisiljava na smijeh iz čista mira, na nekakav usiljeni smijeh, na nešto što više nalikuje izvitoperenom surogatu, nego pravom smijehu. Navodno, tvrde „terapeuti“ takvih metoda, čak i kad je inicijalno usiljen, smijeh može proizvesti izvanredne učinke, koji se pojačavaju kako seansa duže traje.
Ostavljam vama, poštovani čitatelji, da sami prosudite vrijednost i istinski domet ovakvih seansi. Ono što ovdje želim naglasiti je da se pozitivni učinci smijeha koji su nabrojani u ovom članku odnose na smijeh koji je spontan, iskren i prirodan. To je najzdraviji smijeh i takav smijeh proizvodi najbolje rezultate. Uostalom, provjerite sami…
Mnogo bi se još moglo pisati o nevjerojatnom utjecaju misli na naše tijelo, duh, zdravlje i kompletan život te na brojne aspekte joge koji nam mogu pomoći. Posebne teme, koje zahtijevaju i zasebnu obradu su slučajevi kad psiha i negativne emocije stvaraju bolest u našem tijelu (u njegovom fizičkom dijelu), zatim načinima kako psiha mijenja čak i našu kralješnicu i zglobove, kako može rezultirati čak i preuranjenom smrću, kako mislima možemo stvarati (ili razarati) imunitet, te na kraju ono najvažnije – kako možemo promijeniti naše misli i usmjeriti ih u pravcu u kojem želimo… no ostavimo ove teme za neki drugi članak.