Prekomjerni unos šećera u organizam, posebice ako se radi o dugoročnoj navici, može izazvati mnoštvo zdravstvenih problema, ali i ovisnost. Osim izazivanja dijabetesa i hormonskih poremećaja, znanstvenici su zaključili da šećer može oštetiti jetru jednako kao i alkohol, a ljude koji dugoročno konzumiraju prevelike količine šećera povezuje se i s većim rizikom od kancerogenih oboljenja.
Zdrav život ne znači nužno i odricanje od ukusnih slastica ako je njihov unos ograničen i dobro izbalansiran. Stoga je važno prepoznati unosimo li višak šećera kako bismo spriječili narušavanje našeg zdravlja. Znanstvenici se slažu kako je do 50 grama šećera dnevno optimalna količina koju naš organizam može podnijeti. Pročitajte ovih pet znakova koji signaliziraju kako je vrijeme da pripazite na unos šećera.
5 znakova koji pokazuju da konzumirate previše šećera
1. Prikupljanje viška kilograma posebice oko struka
Vrlo je lako udebljati se jedući slatkiše jer obično sadrže izrazito puno kalorija na manjoj količini proizvoda što rezultira nesvjesnim prejedanjem i dobivanjem na tjelesnoj masi. Također, sav višak glukoze koji jetra ne može pohraniti pretvara se u trigliceride, odnosno masti čije su povišene vrijednosti glavni uzrok većine kardiovaskularnih problema poput srčanog udara ili hipertenzije.
2. Pad energije
Ako bilježite učestale padove energije tijekom dana popraćene malaksalošću i umorom, posebice ako se oni izmjenjuju s naglim skokovima energije, moguće je da ste u organizam unijeli previše šećera. Naime, gušterača na višak šećera u krvi reagira slanjem većih količina inzulina kako bi se stabiliziralo stanje što izaziva nagli skok, ali i brzi pad energije koji slijedi.
3. Pogoršanje kože lica
Pojava akni usko je vezana uz prehrambene navike. Dokazano je kako hrana visokog glikemijskog indeksa može izazvati prekomjerno lučenje sebuma koje dovodi do začepljenja pora kože lice i pojave upalnih čepova. Isto tako, pojava neželjenih dlačica na licu veže se uz pretjeranu produkciju androgenih hormona koja je potaknuta viškom inzulina koji se nalazi u krvi.
4. Konstantna glad za slatkim
Šećer može stvoriti ovisnost jer se prilikom jedenja slatkog oslobađaju neurohormoni serotonin i dopamin, zaslužni za dobro raspoloženje i osjećaj zadovoljstva. Kada učestalo pretjerujemo s unosom glukoze, naš organizam stvara naviku koje se teško riješiti. Također, jedenje slatkiša često činimo kako bismo nagradili same sebe i ta potreba za slatkim kako bismo postali sretni postaje neurološki obrazac koji se aktivira svaki put kada se osjećamo loše.
5. Loš krvni nalaz
Najpouzdaniji način da provjerite unosite li previše šećera u organizam svakako su testovi krvi. Ako imate učestale povišene vrijednosti inzulina, glukoze i triglicerida u krvi, vrijeme je da poduzmete ozbiljne mjere.
Pročitaj i ovo:
- Ovo ukusno voće fantastično utječe na šećer u krvi, govore studije
- Zašto nikad nije bilo važnije koristiti senzore u kontroli šećerne bolesti?
- Namirnica s niskim udjelom šećera koja će vas držati hidriranima ovog ljeta
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!