Nije tajna da ono što jedemo utječe na razinu šećera u krvi, a održavanje zdrave razine važno je za cjelokupno zdravlje. Strategije za održavanje šećera u krvi mogu biti dijetalne i bihevioralne, ali neke namirnice postaju zvijezde za promicanje zdrave razine šećera u krvi, poput jabučnog octa. No, nedavna mala studija dodala je podršku još jednog kandidata: crnog ribiza.
Utjecaj crnog ribiza na šećer u krvi
Nalazi ove nove studije, objavljene u British Journal of Nutrition, podupiru prethodna istraživanja koja sugeriraju korisne zdravstvene učinke crnog ribiza. Što se tiče šećera u krvi, ove male bobice mogu imati pozitivan učinak zbog relativno visoke koncentracije sadržaja polifenola. Stručnjaci posebno spominju antocijanin, vrstu polifenola koja također postoji u crnom ribizu.
Pokazalo se da konzumacija crnog ribiza uz šećere i ugljikohidrate smanjuje skok šećera u krvi nakon obroka. Kako bi vidjeli utjecaj crnog ribiza na šećere i na konačnu razinu šećera u krvi, sudionici su dolazili u četiri navrata. Tijekom svake sesije konzumirali su različite ispitne proizvode, uključujući vodu.
Zatim su davali uzorke krvi u intervalima tijekom tri sata nakon obroka, na kojima su se promatrale razine glukoze, inzulina i masnih kiselina. Premda je ovo tek mala studija, testirana na samo26 pojedinaca, u svim slučajevima postignut je minimaliziran ukupni glikemijski odgovor kod konzumacije ribiza – uključujući kašnjenje u padu šećera u krvi i kašnjenje u porastu slobodnih masnih kiselina.
Zašto bi polifenoli trebali biti dio vaše prehrane
Osim crnog ribiza, polifenoli se nalaze u mnogim bobicama i drugoj biljnoj hrani. Prema Joelu Kahnu, MD, postoje dvije široke vrste polifenola koje vrijedi spomenuti: “Jedna široka vrsta polifenola su fenolne kiseline”, objašnjava. “Druga široka skupina su flavonoidi.” Potonja skupina uključuje antocijanidine, vrstu polifenola kojoj istraživači pripisuju dobrobiti šećera u krvi crnog ribiza.
Uz blagodati šećera u krvi, polifenoli su također povezani s podrškom zdravlju kardiovaskularnog sustava, zdravlju mozga (posebno pamćenja), pa čak i ukupnom povećanju životnog vijeka. Štoviše, stručnjak za zdravlje crijeva, dr. Mahmoud Ghannoum, rekao je da su bobice jedna od glavnih namirnica za zdravlje mikrobioma (skup gljivica u našim crijevima) zahvaljujući svom sadržaju polifenola.
Kada je riječ o ravnoteži šećera u krvi, čini se da naročito tamno obojene bobice – koje su obično bogatije antocijanima – imaju posrednički utjecaj na prehrambene šećere (poput crnog ribiza i borovnica). Ostali izvori antocijanina uključuju borovnice, kupine, brusnice, trešnje i šipke.
Iskreno, ne može biti lakše – ili ukusnije – dodati polifenole u svoju prehranu. Samo pripazite da većinu njih dobijete iz cjelovite hrane – kava ili čaj ne bi trebali biti vaši primarni izvori (iako jesu za mnoge ljude).
Pročitaj i ovo:
- Ova prehrana ubrzava metabolizam i potiče mršavljenje, otkriva studija
- Hrana za dugovječnost: 6 zlatnih pravila stanovnika Plavih zona
- Super-hrana: Brokula je namirnica koju trebate uvrstiti u svoje jelovnike – evo zašto!
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji ispiriraju i mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!