Psyllium je vrsta vlakna koje djeluje kao nježan laksativ tako što prolazi kroz tanko crijevo bez da se razgradi ili probavi. Putem apsorbira vodu i postaje viskozan spoj koji pomaže kod zatvora, proljeva, visokog šećera, visokog krvnog tlaka i kolesterola, ali i kod gubitka težine. Često se koristi kao dodatak prehrani, a dostupan je u obliku ljuski, granula, kapsula ili praha. Najčešće se koristi u obliku ljuskica, a evo na koje vam sve načine može pomoći…
1. Ublažava zatvor
Psyllium je laksativ koji u početku djeluje tako što se veže na djelomično probavljenu hranu koja prelazi iz želuca u tanko crijevo. Također pomaže u apsorpciji vode, što povećava veličinu i vlažnost stolice te dovodi do obilnije i mekše stolice te smanjenja zatvora.
2. Može sniziti razinu šećera u krvi
Korištenje vlakana topivih u vodi, kao što je psyllium, može pomoći u kontroli glikemijskog odgovora tijela na obrok. Vlakna u psylliumu mogu usporiti probavu hrane, što pomaže u regulaciji razine šećera u krvi. No potrebno ga je uzimati s hranom, a ne samostalno, tako da ima veći učinak na razinu šećera u krvi.
3. Može pomoći pri gubitku težine
Vlakna koja tvore viskozne spojeve mogu pomoći u gubitku težine. Psyllium može usporiti pražnjenje želuca i smanjiti apetit te tako pomoći u mršavljenju. Jedno je istraživanje pokazalo da uzimanje psylliuma prije doručka i ručka dovodi do značajnog smanjenja gladi, želje za jelom i povećane sitosti između obroka.
4. Može sniziti razinu kolesterola
Psyllium se veže za masnoće i žučne kiseline te tako pomaže tijelu da ih izluči. U procesu nadoknade ovih izgubljenih žučnih kiselina jetra koristi kolesterol, zbog čega se razina kolesterola u krvi smanjuje.
5. Dobar je za srce
Odavno znamo da su vlakna dobra za srce jer mogu pomoći u smanjenju triglicerida u krvi, krvnog tlaka i rizika od srčanih bolesti. Dokazano je da ove benefit za srce ima i psyllium.
6. Ima prebiotičke učinke
Prebiotici hrane crijevne bakterije i pomažu im u rastu, a psyllium ima prebiotičke učinke. Iako je donekle otporan na fermentaciju, crijevne bakterije mogu fermentirati mali dio vlakana. Budući da fermentira sporije od ostalih vlakana, ne pojačava plinove i probavne nelagode.
Kako se uzima?
Psyllium se uzima uz obroke te s vodom. Osim toga, važno je tijekom cijelog dana piti veće količine vode. Uobičajena početna količina je 5 g, odnosno 3 puta dnevno, a to se može postupno povećavati ako je potrebno. Za doziranje je najbolje slijediti upute na pakiranju ili savjete liječnika.
Što se tiče sigurnosti konzumiranja psylliuma, većina ga ljudi dobro podnosi te im preporučene dnevne doze ne izazivaju ozbiljne nuspojave. Međutim, kod nekih može izazvati grčeve, plinove ili nadutost. Također, mogao bi odgoditi apsorpciju određenih lijekova, stoga liječnici ne preporučuju uzimati ga s drugim lijekovima.