S dolaskom sve toplijih dana počinje i sezona malih nametnika koji prijete zdravlju naših ljubimaca iz trave i šikare.
Ovdje prvenstveno mislimo na krpelje, jer se u toplije vrijeme vlasnici sa svojim kućnim ljubimcima duže zadržavaju u parkovima, livadama gdje psi lako mogu ‘pokupiti krvoločnog’ nametnika.
Nametnici koju mogu ozbiljno ugroziti zdravlje ljubimaca
Krpelji spadaju u najveće parazitske grinje, koji sišu krv i napadaju mnoge životinje (pse, mačke, goveda, ptice i gmazove), ali i čovjeka. Njihova aktivnost ovisi o vanjskoj temperaturi i vlazi, tako da su najaktivniji u proljeće i jesen, iako ih možemo naći na životinjama tijekom cijele godine – i zimi i ljeti. Krpelji imaju četiri para nogu kojima se kreću u potrazi za najpogodnijim mjestom na domaćinu gdje bi parazitirali – a to su uglavnom čelo, uši, kapci, vrat, prostor između prstiju i prepone!
Nakon šetnje, životinju treba iščetkati gustim češljem i pregledati krzno, odnosno lagano rukom prijeći u suprotnom smjeru od rasta dlake i potražiti kvržice i izbočine veličine 2 do 10 mm. Upravo te kvržice su krpelji, s glavom zarinutom u kožu.
Oprez s ‘čupanjem’ krpelja iz kože
Za skidanje krpelja postoje i specijalne pincete, koje se mogu nabaviti u specijaliziranim trgovinama za kućne ljubimce. Ako niste sigurni da ćete to dobro napraviti, bolje da posjetite veterinara ili neki salon za uređivanje pasa jer će to stručnije i kvalitetniji napraviti.
Naime, zaraženi krpelji kod životinje mogu izazvati razne bolesti (smrtonosnu bolest piroplazmozu, Erlichioza u pasa i hemobartonela kod mačaka). Ljubimca je stoga potrebno štititi sredstvima protiv parazita tijekom cijele godine – savjetuju veterinari.
Učinkoviti sprejevi za zaštitu
U veterinarskim ljekarnama možete pronaći razne proizvode namijenjene zaštiti vašeg ljubimca od krpelja. To su sredstva protiv vanjskih nametnika za pse i mačke koji se primjenjuju jednom mjesečno. Djeluju tako da ubijaju buhe i krpelje, i to na sve razvojne stadije buha, a mogu se koristiti i kod mladunčadi i gravidnih životinja te su otporni na vodu.
Osim sprejeva, postoje i različite ogrlice koje su odlične za sprečavanje zaraze buhama i krpeljima. Preporučuje se da ovratnik stalno bude na ljubimcu, jer tako buhe i krpelji počinju ugibati nakon 24 sata, a djelovanje traje do 7 mjeseci. Na tržištu postoje i biljni preparati: tablete češnjaka, šamponi, kao i puderi. Oko njihove upotrebe, ako ste u dilemi što najbolje odgovara vašem ljubimcu – najbolje se posavjetovati s veterinarom!
Pročitaj i ovo:
- Europljani žele više tehnologija prilagođenih kućnim ljubimcima
- Ekologija i kućni ljubimci: 3 jednostavna načina za održiviji odgoj
- Evo kako kućni ljubimci poboljšavaju socijalno-emocionalni razvoj djece