Pčelama se možemo zahvaliti na otprilike trećini svjetske opskrbe hranom, uključujući avokado, bademe, luk i puno voća i povrća koje nam svakodnevno obogaćuju jelovnik. No, samo u proteklih godinu dana američki pčelari izvijestili su da je 40% njihovih košnica neočekivano uginulo, vjerojatno dijelom i zbog ekstremnih vremenskih uvjeta koji su rezultat klimatskih promjena. Ostale prijetnje populacijama pčela uključuju gubitak staništa, pesticide i herbicide, monokulturu (gdje poljoprivrednici istodobno uzgajaju samo jedan usjev) i razne bolesti.
Iako je dobro znati da je pad populacije pčela zabrinjavajući, još je bolje znati kako zapravo možete promijeniti ovu prilično zastrašujuću situaciju. Evo što možete učiniti za spašavanje pčela.
Kako spasiti pčele na jednostavan, a učinkovit način?
1. Posadite što više autohtonog cvijeća u svoje dvorište ili vrt
Autohtone ili nativne vrste biljaka općenito je lakše uzgajati jer su se prilagodile toj specifičnoj klimi pa su kao takve idealne za oprašivanje pčela. Pčelama je potrebna dobra prehrana, a posjedovanje raznih vrsta hrane koja uključuje domaće biljke je sjajan način da im se to osigura.
2. Ostavite posudu s vodom za pčele – s čepom, kamenom ili grančicom na koju mogu sletjeti
Pčele su baš poput nas: žedne i pomalo nespretne. Voda je sastojak “pčelinjeg kruha”, koji je mješavina peludi, vode i enzima koje pčele pohranjuju i fermentiraju kako bi hranile ličinke u razvoju. Dodavanje grančica, mahovine, kamenja ili blata u vodu daje pčelama priliku za slijetanje, tako da manje riskiraju da padnu u vodu i utope se. Da biste odvratili komarce, mijenjajte vodu barem jednom tjedno. I nemojte dodavati šećer u tu vodu – samo je ostavite svježu!
4. Kupite lokalno uzgojene organske proizvode ako su dostupni i u okviru vašeg proračuna
Nekoliko je studija sugeriralo da uobičajeni i široko korišteni pesticidi mogu ozbiljno naštetiti pčelama pa čak i usmrćivati matice. Svako smanjenje upotrebe pesticida korisno je za pčele, pa je potpora lokalnim organskim poljoprivrednicima sjajan prvi korak.
5. I iz istog razloga, izbjegavajte upotrebu pesticida u vlastitom kućnom vrtu
S padom populacije pčela, važnije je nego ikad domove održavati bez pesticida. Pčele postoje u urbanim sredinama, pa je hrana koju pronađu na dvorištima ljudi presudna za njihovu prehranu. Biljke tretirane pesticidima izuzetno su štetne za pčele, a čak i male doze mogu dovesti do neuroloških problema i propasti cijele kolonije pčela.
6. Ako jedete med, kupujte od lokalnih pčelara kad je to moguće
Proizvodnja meda općenito nije štetna za pčele i izvor je podrške pčelarima. Međutim, ako ste zabrinuti zbog etike pčelarskih praksi, razmislite o podršci manjih lokalnih proizvođača za koje je vjerojatnije da će s pčelama postupati na nježniji i humaniji način od velikih kompanija.
Pročitaj i ovo:
- Eko-anksioznost: Što je to, zašto se javlja i kako si možete pomoći?
- Ekologija i kućni ljubimci: 3 jednostavna načina za održiviji odgoj
- Ekološki održiva putovanja: 3 destinacije koje će vas oduševiti
Naturala Life br. 12
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!