Nepredviđene situacije i traumatični događaji mogu nas izbaciti iz kolosijeka i natjerati nas da izgubimo kontrolu nad vlastitim obrascima razmišljanja. To je posebice istina kad smo u svakodnevici sa svih strana ‘bombardirani’ vijestima o tragičnim događajima i nesrećama koje kao da nam žele poručiti da opasnost vreba iza svakog ugla. Lako je dopustiti takvim vanjskim utjecajima da dopru do nas, no treba se znati othrvati njihovom negativnim utjecajima na psihu. Nemojte biti žrtva vlastitog straha! Zauzdajte svoje misli ovim savjetima.
Dajte si vremena
Strah, tjeskoba i strepnja normalne su emocije koje se javljaju nakon traumatičnih događaja. Osvijestite činjenicu da je ono kroz što prolazite prirodno, koliko god se to apsurdno činilo. Za oporavak treba vremena, stoga se ne požurujte i nemojte si zamjerati trenutke slabosti. Ako prepoznate osjećaje koji vas zapljuskuju, već će vam sama ta spoznaja pomoći vratiti osjećaj kontrole, barem do određene mjere.
Opustite se
Prihvatite činjenicu da su rizici sastavni dio života. Većinu njih niti ne zamijetimo, i to je za naše dobro. Kad bismo svaki dan dobili popis sa svim potencijalnim opasnostima i rizicima kojima ćemo se izložiti tog dana, bili bismo prestravljeni do te mjere da se nikad ne bismo odvažili otići dalje od kućnog praga. Ne dopustite strahovima da vas paraliziraju: prestanite analizirati svaki trenutak dana u tančine pokušavajući predvidjeti svaki scenarij koji se može dogoditi u danom trenutku.
Mislite pozitivno
Samo zato što je nešto moguće, ne znači da je vjerojatno da će se dogoditi. Ako se previše usredotočimo na slučajeve kad je nešto pošlo po zlu možemo si u glavi stvoriti iskrivljenu sliku stvari. Primjerice, nikad ne razmišljamo o tome koliko puta je nekakav nepoželjan događaj izbjegnut i koliko je puta sve išlo glatko. Ako društvenim mrežama i izvorima novosti počnu kolati vijesti o padu aviona ili nečem sličnom odjednom postanemo bolno svjesni mogućnosti da se tako nešto i nama može dogoditi.
Ipak, vrijedi zapamtiti da je razlog zašto se o takvim incidentima izvještava nadugo i naširoko upravo činjenica da su neobični i malo vjerojatni. Tragedije se događaju, no sveprisutnost vijesti u moderno doba okruženosti tehnologijom može nas navesti da vjerujemo da je samo pitanje vremena kad će se takvo nešto dogoditi nama, što je, naravno, neosnovan strah.
Birajte svoje bitke
Identificirajte situacije u kojima zapravo možete imati kontrolu. Ne ciljajte na nemoguće i ono izvan dosega svojih mogućnosti, već imajte realna očekivanja te usmjerite svoju energiju tamo gdje se može pokazati korisnom. Ako budete pokušavali držati sve pod kontrolom u svakom trenutku, pogodit će vas i najmanje odmicanje od razvoja događaja koji ste si zacrtali u glavi. Ne samo to, već ćete biti i iscrpljeni jer takva nastojanja predstavljaju golem emotivno-psihički napor koji ne može uroditi ničim doli frustracijom. Dok god držite svoja očekivanja pod kontrolom, moći ćete pravilno odlučiti kad nadzirati situaciju, a kad pustiti stvari da idu svojim tokom.
Svjesnost rizika je jedna stvar, no iracionalna paraliziranost strahom može vas kočiti u životu. Iako je teško, morate se priviknuti da sudjelujete u situacijama koje vas plaše kako biste s vremenom mogli normalno nastaviti sa životom. U prijelaznom ćete razdoblju tako prestravljenost pokušati pretvoriti u svjesnost svog okruženja. Uz malo sreće i strpljenja, s vremenom ćete se vratiti na staro.