Smatra se da će u sljedećih 5 godina biti potrebno 80.000 novih domova kako bi se održao korak s potražnjom, a iako su potrebne godine da se promijene građevinski propisi, tehničari Centra za napredne strukture i kompozite (ASCC) na Sveučilištu iz Mainea nadaju se da njihova nova igračka može pomoći u rješavanju ove potrebe.
Naime, jedan od najvećih svjetskih 3D pisača koristi piljevinu iz državne drvne industrije za 3D izradu udobnih drvenih koliba.
Najveći svjetski prototip polimernog 3D pisača
To je dio pomaka prema tome da se 3D ispis učini bržim i održivijim, posebno u državi u kojoj je nestašica stambenog prostora, ali alarmantan je podatak da je situacija vrlo loša i u većini država diljem SAD-a.
Guinnessova knjiga rekorda certificirala je stroj na ASCC-u kao najveći svjetski prototip polimernog 3D pisača, koji može stvoriti kuću od 180 četvornih metara duljine 29 m, širine 10 m i visine 5,4 m u potpunosti od biološkog materijala velikom brzinom. Godine 2022. mogao je ispisati zidove, podove i krov kuće u samo 96 sati, ali ACSS usavršava dizajn s nadom da će udvostručiti brzinu ispisa i svesti ga na 48 sati.
“Kada rade beton, ispisuju samo zidove”, objašnjava Habib Dagher, izvršni direktor ACSS-a za CNN te dodaje: “Naš je pristup prilično drugačiji od onoga što ste vidjeli i o čemu ste godinama čitali.”
Interijer moderne skandinavske drvene kolibe
Doista, GNN je izvijestio o priličnom broju projekata 3D ispisa, ali većina, ako ne i svi, uključuje ispis samo zidova. Fantastična iznimka je talijanska tvrtka koja 3D ispisuje kupolaste, modularne konceptualne domove nalik na košnice inspirirane velikim ograđenim prostorom u Zimbabveu.
ASCC dizajn kuće naziva BioHome3D i kaže da su rijetki ljudi koji obiđu konceptnu verziju i ne pitaju kada “mogu dobiti jednu?”.
Interijer daje dojam moderne skandinavske drvene kolibe, zbog čega se dobro uklapa u estetiku Mainea. ASCC sada radi na tome kako ugraditi vodove za ožičenje i vodovod “točno tamo gdje bi ih arhitekt želio”, kaže Dagher.
Pročitaj i ovo:
- Papa pokretač promjena: Vatikan prelazi na 100 % obnovljivu energiju
- Je li pijesak s plaža novi izvor obnovljive energije?
- Uspješno izvedena rekonstrukcija uške 3D organom