Približava se Božić! Stres, nervoza i panika svugdje oko nas. Na poslu je ludnica zbog raznih rasprodaja i završavanje godine, djeca imaju završne testove, treba kupiti poklone, počistiti kuću, obaviti kupovinu namirnica, ispeći kolače i još mali milijun stvari. A uvijek i nešto dodatno iskrsne, neka obaveza na koju nismo računali.
Kada napokon dođe Božić i doček Nove godine, toliko smo izluđeni i izmoždeni od cijelog prosinca da jednostavno ne možemo uživati kako bi trebali. Gdje je tu “Mir na zemlji” kada sami ne možemo pronaći mir u sebi? Ima li pomoći? Možemo li proživjeti i doživjeti Božić kao mirni i spiritualni blagdan ili smo osuđeni na božićni slom živaca?
Naravno, uvijek ima rješenja. Oduvijek sam vjerovala da je dobra organizacija i određivanje prioriteta put k smirenom i sretnom životu – barem u ovo naše doba. Čuli ste za izraz “Uredna soba- uredne misli”? Dobrom organizacijom ne samo da ostajete smireni, nego su i misli jasnije i bistrije jer u svakom trenutku znate što, kada i kako treba odraditi.
Prvo, moramo se pomiriti s time da je Božić postao komercijalni blagdan, naširoko reklamiran i iskorištavan u različite marketinške svrhe. Ako ste apsolutno i kategorički protiv toga, nitko vam ne može zabraniti da slavite Božić na svoj način. Prirodan bor, jednostavni ukrasi, za poklone mandarine i naranče i skroman objed. Svatko može, ako želi, izbjeći konzumerizam i materijalizam Božića. I kada to čvrsto odlučite, Božić će vam zasigurno biti smiren.
No, ako ulazite u onu većinsku kategoriju ljudi, koji žele kupovati poklone i imati bogati blagdanski stol, ali istovremeno se groze stresa kojem znaju da će biti izloženi – rješenje je u samo nekoliko koraka.
Odredite prioritete
Svi mi želimo da za Božić sve bude savršeno. Dom treba biti čist i uredan (pogotovo ako nam dolaze gosti), na stolu treba biti nekoliko vrsta kolača, objed treba imati nekoliko jela, bor okićen, za svakog člana obitelji dobro promišljen i lijepo zapakiran poklon. Kada dolaze gosti, uz sve to i mi trebamo biti sređeni, lijepo obučeni, odmorni, veseli i nasmiješeni.
Postići sve to je u većini slučajeva teško, ako nemamo puno pomoći sa strane. Zato, odredite prioritete i razmislite što vam je svega toga najvažnije i posvetite se tome. Ono što vam je na dnu liste prioriteta jednostavno ili prekrižite ili posvetite puno manje vremena i energije u ostvarivanju. Na primjer, želite da vam je dom čist, ali niste vješti ili ne volite peći kolače – počistite kuću i kolače kupite. Ako je situacija obratna, ispecite kolače, a kuću počistite samo da bude koliko-toliko reprezentativna (usisajte, očistite kupaonicu, a pranje prozora, podova i slično ostavite za manje zaposlene dane).
Svatko zna što mu je užitak raditi i što mu je važno. Ako mislite da nećete sve stići, odredite prioritete i ne trošite vrijeme i živce na ono što vam je manje važno. Jer zaista, nije važno da sve bude savršeno.
Planirajte unaprijed
Znam da je možda pomalo čudno planirati koje ćete kolače peći već u studenome, a kamoli razmišljati (ili čak kupovati) poklone toliko rano. No, takvo rano planiranje vas može spasiti od nepotrebnog stresa. Ako ranije odredite koje recepte ćete koristiti i napravite popis namirnica koje treba nabaviti, tada možete sve kupiti prije nego što nastanu velike gužve u dućanima. Za dan-sva prije blagdana ostavite samo hranu koju trebate kupiti svježu.
Isto tako, ukoliko ne želite iskoristiti najveće popuste koji su netom prije Božića (a razni popusti već počinju početkom prosinca), poklone možete kupiti i ranije u mjesecu, lijepo ih upakirati u ukrasni papir i spremiti na sigurno mjesto. Briga oko poklona riješena!
Uz to, volim i odrediti datume kada počinjem s čišćenjem i ostalim poslovima vezanim uz blagdanske pripreme. Čim znam kada što trebam odraditi, puno je lakše organizirati vrijeme i te obaveze uskladiti sa svim ostalim poslovima.
Iskoristite blagodati svojih pametnih telefona
U današnje vrijeme imamo puno pomagala koji nam pomažu da sve obaveze izvršimo na vrijeme.
Moram priznati da sam dugo vremena bila protivnica pametnih telefona. Smatrala sam da mi niti jedna druga funkcija u telefonu ne treba osim: nazvati nekoga i primiti poziv, eventualno poslati poruku. Ali kada sam dobila svoj prvi pametni telefon na poklon, moj način izvršavanja obaveza se potpuno promijenio. Prije svega tu mislim na razne podsjetnike i alarme. Moji dotadašnji razni papirići s popisima stvari koje treba napraviti je zamijenio telefon koji mi uredno javlja svaki dan koje su mi obaveze.
Vrlo često ne napravimo sve što smo mislili iz neobičnog razloga – zaboravimo na to. Pod time mislim, u trenutku kada i imamo viška vremena smetnemo s uma da bi to vrijeme mogli iskoristiti za obavljanje nekih zadataka. Zato, kada osmislite što sve treba napraviti i (barem otprilike) odredite datume kada se to treba odraditi, sve marljivo unesite u svoj pametni telefon koji će vas podsjetiti na te obaveze.
Ponekad je dovoljno samo napisati popis da bi vidjeli da ustvari nema toga toliko puno. Tek kada raspršeno pokušavamo u glavi smisliti što sve treba, obaveze djeluju beskonačne i nemoguće za izvršiti. Popisi i podsjetnici su zaista velika pomoć.
Zaboravite na prokrastinaciju
Ovo zaista nije vrijeme za odgađanje poslova ili za dovršavanje manje važnih obveza nauštrb svojih prioriteta. Imajte na umu što želite postići do blagdana – ne samo svoju verziju savršenih blagdana, nego smanjenje (ako ne i eliminaciju) stresa.
Pazite što govorite
Ovaj savjet zvuči kao uljez, zar ne? No, sjetite se koliko puta ste izgovorili (ili čuli) sljedeće fraze: “Ah, uvijek je ludnica oko Božića”, “Radim od jutra do sutra a obaveze se samo gomilaju” ili “Imam toliko posla da ni ne stignem na WC.” Hm, zvuči poznato?
Iako je to jedna sasvim druga tema, reći ću vam da ono što misliš i govoriš, tako i bude. Ako iz dana u dan govorite i mislite da ste preopterećeni i da ništa ne stižete, tako će zaista i biti. Vrlo često, kada razgovaramo s prijateljima, obitelji, susjedima i kolegama, mozak prebacimo na autopilot i izgovaramo fraze koje su uobičajene, ali to nisu nužno naši osjećaji i misli.
Zato, sljedeći put kada vas netko pita kako ste, prije nego što automatski odgovorite “Ah, sretan sam da nije gore” ili “U groznoj sam gužvi”, zastanite i razmislite. Je li to realnost koju želite stvoriti za sebe? Radije se nasmiješite od uha do uha i odgovorite: “Odlično sam! Jako se veselim Božiću!”
U zaključku, siguran način da ovi blagdani budu smireni i ispunjeni zadovoljstvom su dobra organizacija i planiranje unaprijed. A uostalom, čak i ako kolači zagore, bor se nekoliko puta prevrne jer je mačka skočila na njega, kupite dragoj osobi poklon za koji ispadne da je nedavno sama sebi kupila (da, istinita priča o jednom od mojih Božića), na kraju dana sjetite se što je zaista važno. Ljubav. Ništa drugo.
Svima želim organizirane, a time i mirne blagdane!