Nježna koža intimnog područja posebno je osjetljiva na vrućinu i promjene klimatskih uvjeta, što u kombinaciji s većom prisutnošću bakterija i padom imuniteta može dovesti do urogenitalnih infekcija. Zbog vlažnih i vrućih ljetnih dana na sluznici intimnog područja razvijaju se upale i ranice, što predstavlja plodno tlo za razvoj gljivica, bakterija i virusa. Normalna vaginalna flora, inače odgovorna za zaštitu rodnice, u ljetnim je mjesecima izložena većoj opasnosti od infekcija zbog promjena okoline i promjena u ponašanju. Zbog boravka na plaži ili bazenima žene su češće izložene vlazi uslijed sjedenja u mokrom kupaćem kostimu. Sljedeći su rizični faktori ulošci i tamponi – iako pružaju osjećaj suhoće, oni otežavaju prozračivanje i disanje kože zbog čega su idealna podloga za razvoj infekcija. Usto i ljetni mjeseci i boravak u novoj okolini pružaju mnogo prilika za neobavezan spolni odnos, pri čemu može doći do neželjenih posljedica u vidu spolno prenosivih bolesti.
Pazite na ginekološko zdravlje
Ginekološki problemi mogu ostaviti ozbiljne posljedice po zdravlje, poput neplodnosti ili smanjenog libida, te utjecati na samopouzdanje i kvalitetu veze. Na zdravlje ženskog spolnog sustava mogu utjecati različiti faktori, poput nezaštićenog spolnog odnosa, uporabe kontracepcijskih sredstava i proizvoda za intimnu higijenu koji uzrokuju iritaciju, potom trudnoća i porod te razina hormona, pri čemu gubitak estrogena nakon menopauze i tijekom dojenja stanjuje vaginalne stijenke zbog čega spolni odnos može biti bolan. Svakako izbjegavajte (prekomjerno) ispiranje rodnice jer to može poremetiti normalnu vaginalnu floru, ali i pogoršati stanje potiskivanjem infekcije dublje u vaginu i jajovode te uzrokovati upalnu bolest zdjelice.
Bakterije u neravnoteži
Do vaginalne infekcije dolazi uslijed neravnoteže bakterija inače normalno prisutnih u vagini. Najčešći tipovi infekcija su gljivična, bakterijska i parazitna, a simptomi uključuju promjenu količine i boje vaginalnog iscjetka, neugodan miris, svrbež, crvenilo, peckanje prilikom mokrenja te bol i krvarenje tijekom spolnog odnosa. Gljivičnu infekciju uzrokovanu gljivicom Candida albicans, znanu i kao vaginalna kandidijaza, karakterizira bijeli sirasti iscjedak te miris na kvasac. Kod bakterijskih infekcija najčešći je uzročnik Gardnerella vaginalis, a simptomi tih infekcija su nespecifični i mogu se različito manifestirati. Kako bi se spriječilo širenje infekcije i njezina ponovna pojava, kod većine spolnih infekcija trebaju se liječiti oba partnera.
Osim infekcija, drugi vaginalni problemi nastaju zbog uporabe kontracepcije, uzimanja lijekova, starenja i suhoće sluznice ili promjena na sluznici nakon trudnoće. Jedan od njih su komplikacije do kojih dolazi zbog zaboravljenog tampona, kontracepcijskog sredstva ili stranog predmeta u vagini. Do vaginitisa također dolazi i zbog alergijske reakcije ili iritacije uzrokovane kemikalija prisutnim u spermicidima ili vaginalnim sprejevima, kao i zbog uporabe antibiotika koji mogu promijeniti ravnotežu mikroorganizama u vagini.
Liječenje – ovisno o uzročniku
Liječenje vaginalnih problema ovisi o uzroku, težini simptoma i cjelokupnom zdravstvenom stanju. Iako se oni mogu povući kroz 2-3 dana, sljedećih nekoliko savjeta ublažit će simptome i olakšati liječenje kod kuće:
– ako sumnjate na trudnoću, obavite kućni test za otkrivanje trudnoće. Svaka trudnica s alarmantnim vaginalnim simptomima trebala bi konzultirati liječnika prije nego što krene s liječenjem na vlastitu ruku
– suzdržite se od seksualnog odnosa kako bi iziritirano vaginalno područje moglo zacijeliti
– ublažite svrbež hladnim oblozima, kupkama ili mastima i kremama – preparatima koji poboljšavaju zdravlje vaginalne sluznice
– nosite široku pamučnu odjeću. Izbjegavajte najlon i sintetičke materijale jer zadržavaju toplinu i vlagu u blizini kože što pogoduje razvoju infekcije. Također, ljetne noći su kao stvorene za spavanje bez donjeg dijela pidžame i rublja kako bi koža mogla disati.
– ako prolazite kroz menopauzu, koristite lubrikant kako biste smanjili iritaciju uzrokovanu seksom ili suhoću rješavajte preparatima koji poboljšavaju zdravlje vaginalne sluznice
Ako imate simptome vaginalne gljivične infekcije koju vam je već ranije dijagnosticirao liječnik i koju ste liječili propisanom terapijom, sadašnje simptome možete pokušati tretirati samostalno antiupalnim i antigljivičnim preparatima. Pripazite na simptome i posjetite liječnika ako se oni ne povlače te ako dođe do krvarenja, vrućice ili ako osjećate bol.
Prevencija je najvažnija
Prakticiranjem dobre genitalne higijene moguće je prevenirati pojavu infekcija:
– održavajte čistoću intimnog područja, koristite samo toplu vodu i tekući sapun prilagođen kiselosti intimnog područja (po mogućnosti što prirodniji)
– nakon vršenja nužde, brišite se od sprijeda prema straga kako biste izbjegli prenošenje bakterija od anusa do vaginalnog ili urinarnog trakta
– nosite pamučno donje rublje koje održava genitalno područje suhim i ne zadržava toplinu i vlagu
– izbjegavajte nošenje uske odjeće poput najlonki i uskih traperica koje povećavaju tjelesnu temperaturu i vlagu u genitalnom području
– presvucite se iz mokrog kupaćeg kostima u suhi što je prije moguće
– redovito mijenjajte tampone i higijenske uloške
– nemojte koristiti irigatore za ispiranje rodnice, sprejeve i pudere jer mogu poremetiti ravnotežu vaginalne flore
– radite Kegelove vježbe koje toniraju i jačaju vaginalne mišiće
– prakticirajte odgovorno seksualno ponašanje tako da koristite kondome ili održavate monogamnu veze s partnerom koji ne boluje od seksualno prenosivih bolesti
– za sve nedoumice – obratite se liječniku ili specijalisti ginekologu
Teuta brine za zdravlje vaše intimne sluznice
Ekoherbalia d.o.o. je tvrtka s dugogodišnjom tradicijom u proizvodnji i prodaji biljnih pripravaka koja ima za cilj promicati zdrav stil života kroz korištenje prirodnih pripravaka za očuvanje i poboljšanje zdravlja. Primjer toga je TEUTA – biljna mast za njegu intimne sluznice.
Cijelu ponudu Ekoherbalia proizvoda – biljnih čajeva, biljnih kapi i eliksira, jestivih ulja, medova s dodacima, biljnih masti, krema i ulja; biljnih šampona, kupka, tonika i proizvoda za inhalaciju možete pronaći na www.ekoherbalia.hr. Kontakt telefoni 01 4617004 i
01 4650329.
Darujemo TEUTA biljnu mast
Sudjeluj u darivanju jer čitateljima darujemo tri (3) TEUTA masti za njegu intimne sluznice. Da bi osvojio/la dar, moraš biti registrirani i punoljetni korisnik stranice Naturala.hr i napisati nam zašto bi voljela osvojiti mast TEUTA. Prijave šalji na igra@naturala.hr sa subjectom Ekoherbalia. U prijavi je obavezno navesti ime, prezime, nick na Naturali, adresu i broj telefona/mobitela. Pravila darivanja pronađi ovdje. Prijaviti se možeš do 17. srpnja 2015.
Objava rezultata darivanja
TEUTA mast osvajaju Anita Baćurin, Helena Vidović i Nadica Tomić. Čestitke dobitnicama i zahvaljujemo svima na sudjelovanju.
Uredništvo Naturala.hr