Povišeni krvni tlak ili hipertenzija povezuje se s bolestima srca, mozga i bubrega, a može izazvati srčani i moždani udar te zadebljanje stijenki krvnih žila (aterosklerozu). Osobe s povišenim krvnim tlakom imaju šest puta veći rizik za obolijevanje od kardiovaskularnih bolesti. Hipertenzijom je pogođena petina svjetske populacije, s tim da trećina osoba koje imaju povišeni krvni tlak toga nije svjesna.
To je razlog više da zastanete i izmjerite vrijednosti krvnog tlaka, pogotovo ako pripadate nekoj od rizičnih skupina. Kod osoba mlađih od 55 godina, povišeni krvni tlak u većoj mjeri pogađa muškarce; u životnoj dobi između 55 i 65 godina u jednakoj mjeri pogađa oba spola da bi nakon 65. godine života bio učestaliji kod žena. Ako netko u vašoj obitelji boluje od hipertenzije, veća je vjerojatnost da će pogoditi i vas, s tim da pretilost, povećana tjelesna težina i starija životna dob predstavljaju dodatne faktore rizika.
>> Pročitaj ovo: "Koji je vaš idealan broj otkucaja srca?"
Pravilno izmjerite krvni tlak
Prije početka mjerenja bitno je da ste opušteni te da niste pušili ili pili crnu kavu. Sjedite mirno sa stopalima na tlu i pripazite da temperatura u prostoriji u kojoj mjerite tlak nije previsoka ni preniska. Ruka na kojoj mjerite tlak mora biti položena na čvrstu podlogu i u razini srca, a orukvica kojom mjerite pravilno postavljena i odgovarajućih dimenzija, ne preuska. Tlak mjerite najmanje dva puta u jednom danu (ujutro i navečer), a svaki put ponovite mjerenje s razmakom od 3 do 5 minuta. Ako uzimate terapiju, krvni tlak mjerite prije i nakon uzimanja terapije. Nakon svakog mjerenja zapišite vrijednosti krvnog tlaka kako biste mogli izračunati prosječnu vrijednost. No, imajte na umu da će najsigurnije i najtočnije mjerenje obaviti vaš liječnik obiteljske medicine, s tim da se vrijednost krvnog tlaka određuje kao srednja vrijednost prilikom dva ili više posjeta liječniku.
Normalne vrijednosti
Normalna vrijednost krvnog tlaka iznosi 120/80. Ona ovisi o tjelesnoj aktivnosti, izloženosti stresu, emocionalnom stanju i dobu dana. Vrijednosti krvnog tlaka mijenjaju se tijekom dana, (ujutro je obično viši nego navečer), kao i kroz dulji vremenski period (ne mora svaki dan biti iste vrijednosti). Gornja vrijednost (sistolički tlak) označava tlak kad srce pumpa krv kroz arterije, a donja (dijastolički tlak) je tlak u arterijama dok se srce odmara između dva otkucaja.
Ako je krvni tlak kroz dulje vrijeme viši od 140/90 u stanju mirovanja, dijagnosticira se hipertenzija. Ona može biti primarna ili sekundarna – kada je uzrok nepoznat – hipertenziju nazivamo primarnom, a kada je uzrok posljedica nekog drugog stanja, kao što su bolesti bubrega ili nadbubrežne žlijezde – nazivamo je sekundarnom.
Prevencija je važna
Na povišeni krvni tlak utječe nekoliko faktora na koje možete pripaziti kako biste kontrolirali vrijednosti vašeg krvnog tlaka. U prvom se redu to odnosi na prekomjernu tjelesnu težinu – ako vaš indeks tjelesne težine prelazi 25, pokušajte smršaviti jer se već i gubitak 4-5 kilograma pozitivno odražava na vrijednosti krvnog tlaka. No, pritom ne posežite za drastičnim dijetama već mršavljenje provodite postupno i kontrolirano.
Usto, pripazite na prehranu. Prehrana bogata voćem i povrćem, nemasnom hranom i plavom ribom ne samo da će smanjiti vrijednosti povišenog krvnog tlaka već će pridonijeti boljitku cjelokupnog organizma. Također uvedite u prehranu lan, maslinovo ulje i orašaste plodove, a smanjite unos crvenog mesa, suhomesnatih proizvoda i slatkiša, koji uz visoke razine šećera sadrže i visok udio masti. Budući da se rizik od hipertenzije povećava sa starijom životnom dobi, razmislite o preventivnom uzimanju biljnih preparata kao što su kapi divljeg luka.
Ne zaboravite na aktivnost
Budite aktivni i ohrabrite se na bavljenje tjelesnom aktivnošću 4-7 puta tjedno u trajanju od 30-60 minuta, što pozitivno djeluje na zdravlje. Odaberite tjelesnu aktivnost umjerenog intenziteta pri kojoj se puls i disanje lagano ubrzavaju, kao što su plivanje, vožnja bicikla, šetnja ili lagano trčanje. Izbjegavajte intenzivne vježbe koje bi vam mogle povisiti krvni tlak te hladnoću i niske temperature jer uzrokuju sužavanja krvnih žila.
Smanjite stres
Sljedeće što možete učiniti je smanjiti utjecaj stresa. Identificirajte najveće izvore stresa i uznemirenosti u vašoj svakodnevici te ih izbjegavajte koliko god možete. Pronađite aktivnost koja vas smiruje i relaksira, poput šetnje prirodom, meditacije ili rada u vrtu, te pronađite vremena da je uvrstite u svoj dnevni ili tjedni raspored.
Uvedite dobre navike
Nadalje, prestanite pušiti. Budući da duhanski dim ubrzava zadebljanje stijenki krvnih žila, pušenje u kombinaciji s visokim tlakom povećava rizik od oštećenja krvnih žila, njihovog naglog sužavanja pa shodno tome i srčanog i moždanog udara.
Ograničite unos alkohola jer dnevna konzumacija alkohola veća od 0,5 dl žestokog pića, 2 dl vina ili 4 dl piva može dovesti do povišenja krvnog tlaka. Stoga u potpunosti izbacite alkohol ili ograničite unos na dva pića dnevno (muškarci) ili jedno piće dnevno (žene).
Pripazite na sol i ograničite njezin unos. Sol može povećati rizik od pojave povišenog krvnog tlaka jer uzrokuje zadržavanje tekućine u tijelu. Zbog toga izbacite iz prehrane sušeno meso, suhomesnate proizvode, hranu iz konzerve i grickalice, a pripazite na kruh, žitarice i sireve jer mogu sadržavati veće količine „skrivene“ soli.
Liječenje povišenog krvnog tlaka
Ako imate povišeni krvni tlak, posavjetujte se s liječnikom koji će vam odrediti lijek, odnosno kombinaciju lijekova koja je najbolja za vas. Ponekad je potrebno promijeniti više lijekova kako bi se pronašao onaj najučinkovitiji. Ipak, uz propisane lijekove uzimajte i preparate na prirodnoj bazi kako bi se smanjila doza sintetičkih preparata. Budući da je hipertenzija kronično stanje, liječenje je najčešće doživotno. Ali čak i uz primjenu lijekova, potrebno je uvesti promjene u životni stil i njegovati navike koje će pozitivno djelovati na zdravlje i posljedično na snižavanje krvnog tlaka.
Bitno je naglasiti kako je potrebno redovito uzimati terapiju, čak i ako se osjećate dobro i mislite da vam terapija nije potrebna. Održavanje vrijednosti krvnog tlaka u granicama normale sprečava komplikacije uzrokovane povišenim tlakom. Ako imate bilo kakvih poteškoća s uzimanjem terapije, nikako sami ne prekidajte terapiju već se obratite liječniku.