Postoji nešto super opuštajuće u ritualima tuširanja i zamatanja u mekani, topli ručnik po izlasku iz kade. Osim ako, naravno, taj ručnik nije opran tjednima. Mogli biste pomisliti da, budući da ste čisti, ručnici ne mogu pokupiti mnogo klica. No, prema riječima stručnjaka, to nije slučaj. Bakterije i drugi mikroorganizmi prianjaju uz ručnike i mogu pridonijeti širenju bakterija – pa ako se još uvijek pitate, ovako bi ih često trebali prati:
Koliko biste često zapravo trebali prati ručnike i zašto
Prema mikrobiologu dr. Charlesu Gerbi, kupaonske ručnike treba prati vrlo redovito, u nekim slučajevima čak i nakon svake upotrebe. “Naše je istraživanje pokazalo da biste kupaonske ručnike, uključujući one za brisanje lica, trebali mijenjati barem svaka tri dana.” U studiji ručnika koju je Gerba napravio sa svojim timom prije nekoliko godina, pronašli su fekalne bakterije na 80% ručnika koji nisu oprani tri dana ili duže.
“Fekalne bakterije koje uđu u ručnike nakon pranja ruku razmnožavaju se zbog vlažnih uvjeta,” dodaje. A da ne spominjemo činjenicu da se bakterije i druge klice mogu raspršiti u zraku kada ispirete WC školjku. To također otežava potpuno sušenje ručnika.
Najbolji način čišćenja ručnika prije ponovne upotrebe
Jednom kad dođe vrijeme za pranje ručnika, Gerba nas je upoznao s nekoliko najboljih praksi: “Otkrili smo da je puno fekalnih bakterija preživjelo pranje hladnom vodom, vjerojatno zato što debljina ručnika otežava njihovo uklanjanje.” Iz tog razloga kaže da je najbolje prati ručnike u vrućoj vodi i sušiti ih na visokoj temperaturi. Za većinu ostalih predmeta učinkovito je pranje hladnom vodom, a i ekološki prihvatljivije.
Također biste trebali osigurati da se vaši ručnici potpuno osuše na zraku između upotrebe i da se osuše prije nego što ih ubacite u perilicu. Ako imate osjetljivu kožu ili kožu sklonu aknama, možda ćete htjeti oprati ručnike nakon svake upotrebe kako biste pomogli svojoj koži i smanjili iritaciju.
Pročitaj i ovo:
- Evo kako učinkovito očistiti masku za lice ako je ne stignete oprati u perilici
- Uradi sama: Vrijeme je za čišćenje pribora za šminku
- Za blistav dom: 7 receptura za ekološko čišćenje kuhinje i kupaonice
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life i uživaj u inspirativnim tekstovima koji mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!