Prirodni parfumeristi često naglašavaju kako je jedan od najvažnijih aspekata korištenja prirodnih mirisa upravo terapeutski aspekt esencija od kojih je miris sačinjen. Da se radi o ispravnoj tvrdnji, moglo se vidjeti već i po dobrom raspoloženju i razdraganosti novinara na travanjskoj prezentaciji nove linije Dr. Hauschka mlijeka za tijelo na kojoj su, uz dva već poznata mlijeka za tijelo s mirisima dunje i ruže predstavljena i tri nova mlijeka – limun/limunska trava, lavanda/sandal i badem.
Jörg Zimmermann (40), parfumerist kozmetičke kuće WALA, koja proizvodi Hauschka kozmetiku, i stručnjak za prirodnu parfimeristiku, prezentacijom čistih prirodnih esencija koje su inkorporirane u novu liniju proizvoda, dočarao nam je i svoju viziju prilikom osmišljavanja mirisa nekog proizvoda, ali i veliki trud i znanje svih ljudi koji su uključeni u proces kreiranja Hauschka prirodne kozmetike. Veliki dio esencija koje se koriste u Hauschka kozmetici raste na 4 hektara zemljišta u organskom vrtu Wale gdje uzgajaju veliki broj biljaka (preko 150) i koriste ih u izradi prirodnih parfema, a znatni dio esencija dolazi i sa sve četiri strane svijeta.
– Prirodu ne možeš požurivati niti joj diktirati. Budući se za naše kozmetičke proizvode najčešće koriste čista eterična ulja iz biološkog uzgoja, dakle, ona vrhunske kvalitete, mnogo je faktora- od samih uvjeta prilikom uzgoja biljke, preko branja i destilacije o kojima ovisi kvaliteta početne sirovine od koje kreće kreacija mirisa. Primjerice, lavanda koju sam koristio u novoj liniji dva dana mora stajati na polju prije destilacije stoga što smo primijetili da na taj način ishlape one mirisne molekule koje su nam „višak“ pri kreaciji mirisa, a večernji zrak i jutarnja rosa očuvaju one komponente koje želimo zadržati u mirisu.
I doista, esencija takve lavande koju smo imali priliku isprobati, iako su nam nosići navikli na visokokvalitetna eterična ulja, zahvaljujući upravo takvom načinu pripreme za destilaciju, imala je jednu drugačiju, zaokruženiju, duboku notu koja se širila prostorom. Bez pretjerivanja možemo reći da nas je miris provansalske lavande oduševio, jednako kao i miris eteričnog ulja australskog sandala, tonke, limunske trave, bergamota, bugarske ruže, limuna, geranija koji su zaslužni za vrhunske mirisne kombinacije nove Hauschka kolekcije za njegu tijela.
– Svaki miris priča svoju priču i za svaki od njih imam viziju te unaprijed znam što želim postići. Prije svega, ovo je kreativan posao i moja je krajnja namjera da miris izazove emociju, promijeni atmosferu u prostoru, obogati vaš život i da vas ponekad vrati u prošlost. U posao osmišljavanja mirisa uplela se i moderna tehnologija tako da je jedno od najvažnijih sredstava za moj rad, osim nosa, i kompjuter u koji zapisujem omjere esencija i provjeravam rezultate analiza eteričnih ulja.
Gospodin Zimmermann proveo nas pričom o parfemima kroz malo povijesno mirisno putovanje predstavivši nam mirisnu repliku drevnog egipatskog mirisa Kyphi, napravljenu od 20 sastojaka, koji su egipatski svećenici koristili u ritualima, ali i kao lijek i kozmetičko sredstvo. Prirodni sastojci su su u parfemima koristili sve do sredine 19. stoljeća kada su, po prvi puta, u parfumeristiku uvedene sintetski spojevi koji danas vladaju tržištem. Niz je prednosti koje u odnosu na sintetske imaju prirodni parfemi pa nas je zanimalo zašto je toliko malo parfema na tržištu prirodnog porijekla?
– Radi se o vrlo skupom i kompleksnom procesu proizvodnje pa se u jednu takvu avanturu upustio mali broj parfemskih kuća koje su imale hrabrosti ući u proizvodnju prirodnih parfema. Većinom se radi o manufakturnoj proizvodnji u manjim serijama. Međutim, uvođenjem prirodne kozmetike napravljene od visokokvalitetnih sastojaka, svijest potrošača se pomalo mijenja i prirodni parfemi postaju sve traženiji i sve moderniji. Valja imati na umu da ćete od prirodnih parfema i višestruko profitirati stoga što esencije djeluju i terapeutski. Tako će lavanda djelovati umirujuće, ylang ylang posjeduje afrodizijačka svojstva, a citrusi će podići raspoloženje. S druge strane sintetski mirisi koji se proizvode od druge polovice 19. stoljeća neće djelovati terapeutski, a u velikom broju slučajeva mogu izazvati i iritacije i alergijske reakcije. Zato ponekad ponekad znam u šali reći da je moj cilj vratiti parfumeristiku u vrijeme do polovice 19. stoljeća.
Sve Dr.Hauschka preparate možete kupiti u bolje opremljenim ljekarnama, trgovinama zdrave hrane i bio&bio trgovinama