Đumbir je azijska biljka s višestoljetnim „stažem“ u tradicionalnoj kineskoj i ajurvedskoj medicini te kulinarstvu gdje se koristi kao začin. Latinski naziv biljke, Zingiber officinale, potječe od riječi rožnato, koja opisuje jestivu i ljekovitu zadebljalu podzemnu stabljiku (rizom ili podanak), često nazivanu korijen đumbira. Izgledom podsjeća na šaku s kvrgavim prstima, bež kore i svijetložute unutrašnjosti.
Sastav đumbira
Biljka sadrži brojne hranjive tvari, a glavninu sastava čine složeni ugljikohidrati i dijetalna vlakna uz vitamine B kompleksa i vitamin C te minerale kalij i magnezij. Dodatno, đumbir sadrži bogatstvo biološki aktivnih spojeva (od polifenola, beta-karotena sve do eteričnih ulja), među kojima su najpoznatiji đinđerol i šogaol koji đumbiru daju prepoznatljivi ljuti okus i još važnije – doprinose njegovom protuupalnom i antioksidativnom djelovanju na različite razine ljudskog zdravlja.
Ljekovita svojstva đumbira
Jutarnja mučnina i morska bolest
Đumbir je tradicionalni biljni lijek koji se stoljećima koristio za ublažavanje mučnine izazvane putovanjem ili drugim uzrocima. Brojni pripravci od đumbira djeluju protiv mučnine i povraćanja koji su česti simptomi kinetoze tj. bolesti kretanja, ali i mučnine u trudnoći kao i one uzrokovane terapijom određenim lijekovima. Danas i znanstvena istraživanja potvrđuju da đumbir doprinosi normalnoj funkciji probavnog sustava gdje smiruje nadraženi želudac, djeluje protiv nadutosti i grčeva u crijevima. Dodatno, đumbir sadrži i vitamin B6 koji doprinosi smanjenju umora i iscrpljenosti te regulaciji hormonske aktivnosti dok vitamin C, kao snažan antioksidans, osigurava normalno funkcioniranje imunološkog sustava.
Pozitivan utjecaj đumbira na ravnotežu crijevne mikroflore
Zahvaljujući i antivirusnom, antibakterijskom i antifungalnom djelovanju đinđerola ali i brojnih drugih aktivnih tvari i sastavnica eteričnog ulja đumbira, ova namirnica povoljno utječe na održavanje zdrave mikrobiote naših crijeva. Đumbir također sadrži visok udio dijetalnih vlakana koji su poznati prebiotici odnosno potiču rast i aktivnost probiotika (prvenstveno bifidobakterija u debelom crijevu) čime utječu na produkciju kratkolančanih masnih kiselina, a time i na zdravlje probavnog sustava.
Borci protiv tjeskobe i manjka koncentracije – tjelesna aktivnost i đumbir
Manje je poznato da đumbir poboljšava cirkulaciju čime se ubrzava eliminacija štetnih tvari koje nastaju uslijed psihofizičkih napora poput učenja, rada na kompjuteru i tjelesne aktivnosti. Na temelju tradicionalne primjene, novija istraživanja ukazuju da đinđeroli blokiraju sintezu tvari koje izazivaju upalne procese u mišićima i zglobovima, što u konačnici rezultira smanjenjem boli, jutarnje ukočenosti te boljom pokretljivošću.
Uz redovitu i adekvatnu tjelesnu aktivnost može biti snažan saveznik protiv sveprisutne tjeskobe i stresa gdje povoljnim učinkom doprinosi i đumbir koji djeluje kao prirodni analgetik i povećava koncentraciju dopamina i serotonina, poznatog hormona sreće.
Kako jesti đumbir?
Osim u svjetskoj gastronomiji gdje je neizostavan sastojak azijskih jela, đumbir se u našoj prehrani udomaćio kroz različite pripravke – kao sušeni mljeveni začin, čaj od đumbira, kandirani đumbir ili svježi sastojak povrtno voćnih smoothie napitaka, ali i kao sve popularniji dodatak prehrani gdje se koriste standardizirani ekstrakti đumbira u obliku tableta za žvakanje, kapsula, pastila i drugih fitoterapijskih pripravaka.
Đumbir nekad i sad
Rezultati suvremenih znanstvenih istraživanja potvrđuju brojna pozitivna djelovanja đumbira na zdravlje koje je tradicionalna medicina poznavala stoljećima ranije. Danas, kada je povratak prirodi i potreba za očuvanjem zdravlja sve važnija i đumbir opet postaje „novi stari“ saveznik u očuvanju normalnog funkcioniranja probavnog sustava, imuniteta, neurološkog i psihofizičkog zdravlja.
Pročitaj i ovo:
- Vitamin D – saveznik dobrog imuniteta i borac protiv virusa
- Hipertoničnom otopinom za ispiranje nosa smanjite rizik od koronavirusa
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life i uživaj u inspirativnim tekstovima koji mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life? Pročitaj ih online!