Za tonzile ili krajnike često se kaže da su prva linija obrane od virusa i bakterija. Ove naizgled male nakupine limfnog tkiva imaju veliku i važnu ulogu u imunološkom sustavu, dakle u obrani organizma od bolesti uzrokovanih bakterijama i virusima.
“Nepčane tonzile (krajnici) se nalaze”na ulazu u probavni sustav, u području ždrijela, a tzv. treći krajnik (adenoidne vegetacije) se nalaze u nosnom dijelu ždrijela, na početku dišnog sustava. Budući da se najveći dio imunološkog prepoznavanja dešava u dječjoj dobi krajnici su najveći upravo tada te s vremenom obično u većoj mjeri atrofiraju. Međutim i kod odraslih ponekad viđamo uvećane krajnike”, objašnjava dr. med. Juraj Lukinović, specijalist otorinolaringologije, subspec. plastične kirurgije glave i vrata iz Poliklinike Sinteza.
Uloga krajnika u imunološkom sustavu
Kada su uobičajeno javljaju prvi problemi s krajnicima a kada je krajnje vrijeme da ih se operira?
– Tegobe s trećim krajnikom (adenoidima) često se javljaju rano u dječjoj dobi u smislu otežanog disanja kroz nos, hrkanja te učestalih upala srednjeg uha. Ako su takve tegobe izražene operacija se može učiniti i nešto prije treće godine. Odnosno, operacija nepčanih tonzila može se učiniti bilo kada u životu ako postoji razlog za to, a najčešće već u dječjoj dobi. Međutim, izbjegava se ispod treće godine života zbog njihove uloge u razvoju imunološkog sustava.
Kako se danas izvodi operacija krajnika – koje su predradnje i pretrage potrebne?
– Prije odluke o operaciji, prilikom sumnje na tegobe s krajnicima svakako je potreban pregled otorinolaringologa, koji će nakon razgovora s bolesnikom /roditeljima i pregleda postaviti indikaciju. Operacija nepčanih krajnika i trećeg krajnika, ako se radi sama ili u kombinaciji, obavlja se u općoj anesteziji te je potrebno napraviti pretrage koje se rade u smislu preoperativne pripreme (pretrage krvi, EKG, pregled pedijatra i sl.). Treći krajnik se odstranjuje kroz usta tako da se postruže posebnim instrumentom, a nepčani krajnici se odstranjuju čitavi ili se ponekad može samo reducirati njihova veličina (tonzilotomija).
Primarni cilj smanjiti postoperativnu bol
Koliko su današnji zahvati drugačiji od onih prije cca 10 godina i koliko se ovdje tehnologija napredovala?
– Kao i svugdje u kirurgiji i kod ovih ‘klasičnih’ operacija, sve se više uvode nove tehnologije, čiji je primarni cilj smanjiti postoperativnu bol, ubrzati samu operaciju te u što većoj mjeri skratiti i olakšati postoperativni oporavak. Uz tradicionalne metode koje se i dalje koriste, postoji i nekoliko novijih opcija kao što su koblacija, radiofrekvencija (RF), laserski, ultrazvučni nož te neke druge rjeđe korištene.
Što se preporučuje pacijentima nakon operacije – koliko je dug tijek oporavka?
– U prosjeku za potpuni oporavak nakon tonzilektomije treba oko 2 tjedna, međutim to vrijeme ovisi o više faktora, kao što je vrsta zahvata, opće stanje bolesnika, pojava komplikacija nakon zahvata i slično… Svakako se nekoliko dana preporučuje piti puno tekućine, jesti mekšu hranu koja ne može oštetiti ranjavu plohu, te sredstva protiv bolova uz mirovanje. Naravno, potrebno se javiti liječniku ako se javi jače povišena tjelesna temperatura i krvarenje.
Koje su promjene očekivane nakon operacije i mogu li se javiti određene komplikacije?
– Nakon operacije se najčešće javlja jača grlobolja, obično već prvoga dana nakon zahvata i često se pogoršava do petog dana, nakon čega lagano popušta. Česta je i malo povišena tjelesna temperatura, te promjena boje glasa koja se događa zbog promjena u samoj strukturi ždrijela nastaloj zbog same tonzilektomije.
Kod kroničnih upala tonzile su sijelo bakterija
Je li istina da smo osjetljiviji na respiratorne bolesti nakon operacije krajnika – jer su oni ‘brana’ ulasku infekcija ili…?
– Ako je postavljena dobra indikacija za tonzilektomiju, to znači da šteta koju oni čine nadvladava njihovu korist za organizam, te tada to ne bi trebao biti razlog protiv operacije. Kod kroničnih upala upravo one budu često sijelo bakterija.
Jesmo li ikada prestari za operaciju krajnika?
– Zapravo ne postoji dob u kojoj smo prestari za operaciju krajnika, samo što su u odrasloj dobi češće neke druge indikacije za operaciju. To su među ostalim kronična upala krajnika, sindrom opstruktivne apneje u spavanju, ali i situacije kada su krajnici kronično promijenjeni u smislu da imaju široke otvore kanalića (kripti) u koje zapada hrana i pod utjecajem bakterija uzrokuje neugodan zadah iz usta. Rijetki razlog za tonzilektomiju su i sumnje na tumore tonzila koju je potrebno potvrditi analizom.
Pročitaj i ovo:
- Dr. Juraj Lukinović: Ne postoje zapreke da nakon operacije štitnjače ne živite normalno!
- Odlučili smo preoblikovati tijelo uz stručni tim Poliklinike Sinteza
- CoolSculpting – svjetski hit tretman koji učinkovito uklanja salo najtraženiji je i u Hrvatskoj