Mnogo je razloga zbog kojih možemo prekinuti ‘neraskidive’ prijateljske veze. Oni mogu varirati od neoprostivog ponašanja, laganja, krađe, emocionalnog zlostavljanja pa sve do problema koje je mnogo teže definirati – poput osjećaja da prijatelju uvijek dajete više nego što vam on nudi zauzvrat, bilo da je to pažnja, briga, ili nešto opipljivije, poput darova ili vremena.
Čak i kada možete lako prepoznati zašto vas je prijatelj razočarao, znati gdje povući crtu i odlučiti da je dosta može biti još jedna prepreka koju je teško prijeći. Jer za razliku od romantičnih prekida, o kojima se stalno raspravlja u medijima, na društvenim mrežama i u ciklusu vijesti o slavnim osobama, često smo u neznanju kada treba shvatiti treba li i prijateljstvo prekinuti. I ne samo da je teško riješiti probleme između prijatelja, o njima može biti teško razgovarati i, kao rezultat toga, dobiti savjet.
Mislite li da prijateljstvo treba biti zabavno?
Riječ ‘prijatelj’ često je sinonim za riječ ‘zabava’. Često mislimo da prijateljstvo mora biti zabavno, pa ne volimo pričati o njemu kad ono to nije”, objašnjava dr. Hannah Korrel, neuropsihologinja i autorica knjige ‘Kako prekinuti vezu s prijateljima’.
No, iako prekid prijateljstva možemo teško procesuirati i razgovarati o njemu, to ne znači i da nam nije prijeko potreban – posebno kada se radi o otrovnim ili manipulativnim ljudima.
Kako bismo vam pomogli da odlučite je li vrijeme da prekinete neku prijateljsku vezu ili ne, donosimo neka od ključnih pitanja koja biste si trebali postaviti prije prekida.
1/ Zna li vaš prijatelj da imate problem?
Prvo pitanje koje uvijek pada na pamet kada razgovaramo s ljudima o raskidu prijateljstva je: zna li ta osoba da to dolazi? Bi li bila šokirana? Naime, puno se prijateljstava prekine, a da druga strane ni ne sluti razlog prekida.
Na isti način na koji dobar menadžer nikada ne bi otpustio zaposlenika zbog problema s učinkom bez upozorenja, u većini slučajeva, dobra je ideja dati svom prijatelju priliku da promijeni svoje ponašanje. Jer, lako je razmišljati o prijateljstvu i pričati o njemu s drugim ljudima umjesto s tom ‘pravom’ osobom koja to zapravo treba čuti. Kada je riječ o razlikovanju zdravih i nezdravih sukoba, cilj je te razgovore vidjeti kao priliku za rast, bolje razumijevanje jedni drugih i povezivanje.
Kada se netko u vašem životu ponaša na objektivno užasan način, lako je pretpostaviti da točno zna što radi. Čak i ako je vaš prijatelj svjestan pogreške koju je napravio (izgubio živce, upropastio vam rođendan, prekršio obećanje…), ne može točno znati kako ste se vi osjećali zbog toga – ako mu to ne kažete. Ako niste sigurni kako započeti takav razgovor, stručnjaci savjetuju da to bude ‘pozivnica’ prijatelju da se ispriča, promijeni svoje ponašanje, objasni zašto je napravljena pogreška – umjesto da ga odmah optužujete – što će vjerojatnije izazvati njegovu obranu pa je manje vjerojatno da će završiti dobrim ishodom. U praksi, to bi moglo značiti otvaranje razgovora pitanjem “Jesi li trenutno jako okupiran nečime” nego prigovor poput “Nemaš više vremena za mene”.
2/ Je li prekid prijateljstva jedino rješenje?
Ako je priznanje da se nešto treba promijeniti u prijateljstvu prvi korak prema rješenju, odlučivanje kako ta promjena točno izgleda je drugi. Raskidi prijateljstva ne moraju nužno uključivati potpuno izbacivanje nekoga iz vašeg života. Umjesto toga, jedno od rješenja može biti promjena vaših očekivanja.
Ponekad prijateljstvo treba samo prekategorizirati. Često se razočarenje događa jer nekoga smatramo prijateljem ‘prve razine’. Očekujemo da će nas nazvati, da s njima možemo podijeliti naše najveće tajne i možemo očekivati da će doći na naše važne događaje. Kad vas blizak prijatelj često iznevjeri nepojavljivanjem ili neuzvraćanjem brige, možda ćete se osjećati manje frustrirano ili povrijeđeno njegovim ponašanjem ako preispitate koliko ste zapravo bliski s njim. Onog trenutka kada se prema nekome počnete ponašati više kao prema prijatelju ‘trećeg reda’ – ne organizirajući svoj raspored tako da njemu odgovara, ne povjeravate mu velike stvari i ne očekujete da se javi – oslobađate ga tih očekivanja ali on još uvijek ipak ima neku vrijednost u vašem životu.
3/ Zašto ste uložili vrijeme i energiju u ovo prijateljstvo?
Postoji mnogo razloga zašto želite ostati prijatelji s nekim, ali nisu svi ‘zdravi’ i dobri za vas. Ako odgovor na ovo pitanje u vama izaziva osjećaje straha, obveze ili usamljenosti, psiholozi upozoravaju kako je to najbolji ‘alarm’ da trebate preispitati vaše prijateljstvo.
Psihološki gledano, općenito postoji razlog zašto ostajemo u vezi s nekim tko nas ‘guši’, a te stvari mogu biti široke i raznolike. Strah od nedostatka prijatelja često nas drži vezanima za one vrlo otrovne. Ovakvi osjećaji prožimaju mnogo različitih područja našeg života – u odnosima, strah da ne možete biti bolji od te osobe; ili na radnom mjestu, strah da niste vrijedni boljeg posla. To može biti tema koja se provlači kroz naše živote.
Stres zbog napuštenosti i usamljenosti veći su problemi kojima se treba pozabaviti – i često ih je najbolje riješiti uz pomoć terapeuta – ali ih je važno uzeti u obzir kada se radi o svim odnosima, uključujući prijateljstva. Naravno, postoje pozitivniji razlozi zbog kojih ste možda nastavili tragati za prijateljstvom, poput zajedničke povijesti ili uvjerenja da bi se netko mogao vratiti prijateljstvu kakvo je nekoć bilo. U svakom slučaju, razmišljanje o važnim osjećajima iz prošlosti može vam pomoći da ponovno procijenite ili potvrdite energiju koju ste posvetili ovoj osobi.
4/ Koliko te zapravo ‘košta’ ovo prijateljstvo?
U knjizi ‘Kako prekinuti vezu s prijateljima’, dr. Korrel piše o važnosti ulaganja u dobre prijatelje, a ne u loše. Stjecanje novih prijateljstava zahtijeva često podcijenjenu količinu truda, što može biti teško kada gomilu emocionalne energije usmjeravate na nekog drugog.
Primjerice, ako prijatelj dolazi na zabavu znači da ćete provesti cijelu noć slušajući ga kako se žali na posao, vrijedi napraviti stanku i razmisliti o zabavnim trenucima i novim vezama koje ste možda propustili te večeri.
“Imamo samo ograničenu količinu vremena i energije. Ako sve trošite na ovu osobu, koja prijateljstva zanemarujete?”, upozorava Korrel.
Veliki dio onoga što neka prijateljstva čini tako teškima je količina izgubljene energije koju uključuje, bilo da je riječ o druženjima koja vam ne donose nikakvu radost ili, s druge strane, kroz vaše stalne napore da pokušate dogovoriti razgovor s prijateljem koji je ‘neuhvatljiv’.
Kada sagledate koliko ste dugo razmišljali o prekidu prijateljstva te vremena i energije koje vas je to koštalo tijekom tog razdoblja, to vam može biti odličan putokaz da situaciju stavite u pravu perspektivu. Ako već jako dugo razmišljate o tome da prekinete prijateljstvo, vjerojatno je doista i vrijeme da to jednostavno i napravite.
5/ Prevaguje li dobro nad lošim?
Ako je prijatelj prema vama godinama bio samo okrutan, odgovor na ovo pitanje je sasvim očito. Slično tome, ako ne potiče ništa osim lijepih sjećanja i optimizma, vaš će odgovor također biti sasvim jasan.
Stvari postaju teže kada ovo pitanje otkrije kompliciranu mješavinu osjećaja. Ako osjećate podjednaku naklonost i frustraciju prema svom prijatelju, to bi moglo signalizirati nedostatak međusobnog poštovanja. Prema dr. Korrel, važno je razumjeti razliku između poštovanja i privrženosti kada odvajate prave prijatelje od onih ambivalentnih. Primjerice, ambivalentni prijatelji mogu pokazivati naklonost ekstravagantnim rođendanskim darovima, brojnim objavama na društvenim mrežama ili time što daju sve od sebe da vam učine usluge – što su sve dobre stvari – ali vas često iznevjere svojim nedostatkom poštovanja prema vašim osjećajima, mišljenju, odnosno vremenu.
Ovakva su prijateljstva možda i češća u našim životima, ali su i nevjerojatno štetna. Ne samo da su takvi ‘prijatelji’ često gubitak vaših emocionalnih resursa, oni mogu biti i loši za vaše zdravlje. Prema studiji iz 2014., ambivalentna prijateljstva, definirana kao kontradiktorna svojstva, mogu imati štetan učinak na naše zdravlje, uključujući reaktivnost otkucaja srca i razinu anksioznosti.
Odluka o prekidu prijateljstva je odluka koju samo vi možete donijeti. Ako ste neodlučni, vrijeme je da procijenite što vam ta osoba znači i donosi u životu, zajedno s onim što vam oduzima – bilo da je to vaša energija, vrijeme ili sreća.
Svaki prijatelj ima svoje mane i dosadne navike – zapravo, svi ih imamo. Ali, na kraju dana, nadmašuju li dobre stvari koje oni donose u vaš život te dosadne stvari? Ako ne, ne leži upravo u tom odgovoru odgovor?
Pročitaj i ovo:
- Prijateljstvo: 6 znakova koji pokazuju da se nalazite u toksičnom odnosu
- Koja je tajna doživotnih ženskih prijateljstava?
- Brunch s prijateljicama: 3 jednostavna recepta za fantastično druženje