Moringa prah je postao vrlo popularan dodatak pićima i namirnicama zahvaljujući svom bogatom profilu hranjivih sastojaka. Također je pronašao put u svijetu njege kože gdje su i prašak i ulje traženi zbog svojih blagotvornih sastojaka prilagođenih koži. Čak su i stari Egipćani, Rimljani i Grci koristili moringu za probleme kože i njeno održavanje. U nastavku pronađite pet načina na koji moringa može pomoći koži vašeg lica:
1. Podupire prirodnu proizvodnju kolagena
Moringa je nevjerojatno bogata vitaminom C i ima ga oko sedam puta više od naranče. Vitamin C pomaže povećati proizvodnju kolagena što posljedično potiče kožu da se samoobnavlja i održava mladom. Ovaj je vitamin također neophodan za stabilizaciju kolagena te podupire čvrstoću kože. Moringa i njena povezanost s kolagenom primijećena je u malom istraživanju gdje su sudionici nanosili kremu s ekstraktom moringe na lice. Nakon tri im se mjeseca povećalo stvaranje kolagena i poboljšala elastičnost kože, a znanstvenici su te učinke pripisali njenim prirodnim spojevima.
2. Može zaustaviti preuranjeno starenje kože
Naša je koža svakodnevno izložena zagađenom zraku i UV zračenju zbog čega tijelo stvara slobodne radikale koji oštećuju i napadaju važne dijelove stanica kože. Rezultat su preuranjene bore i „propadanje“ kože. Zahvaljujući visokoj razini antioksidanata moringe – uključujući vitamin C, A i B – ona bi mogla biti sjajan način za postizanje mladolikog sjaja. Naime, antioksidanti iz moringe neutraliziraju slobodne radikale koji oštećuju stanice kože i pomažu u „gašenju požara“ koji bi doveli do preuranjenog starenja kože.
3. Idealna je i za masnu i za suhu kožu
Imate li masnu kožu? Moringa bi mogao postati vaš najbolji prijatelj. Njegov visoki udio antioksidansa omogućava koži da pređe iz režima zaštite u režim popravljanja kože što smanjuje stres i smanjuje proizvodnju sebuma. Ta antioksidacijska svojstva također mogu upravljati hormonskim neravnotežama koje su zaslužne za većinu upala. Međutim, ako vam je koža suha, moringa vam i dalje može biti od koristi. Sadrži vitamin C pomoću kojeg prodire i u najudaljeniji sloj kože čineći je hidratiziranom.
4. Pomaže u borbi protiv akni
Moringa također može kontrolirati pojavu akni. Naime, višak sebuma blokira pore što rezultira prištićima i pretvara kožu lica u uzgajalište bakterija koje se zatim mogu pretvoriti u akne. Uz to, antioksidativna svojstva moringe mogu spriječiti biološke procese i drugih stanja kože poput rozaceje, psorijaze i ekcema nastale zbog oksidativnog stresa uzrokovanog nedostatkom sna, lošom prehranom, stresom ili zagađenim zrakom.
5. Može podržati zacjeljivanje rana
Od prištića do manjih posjekotina, otvorene su rane poput jednosmjernih ulica za bakterije koje izazivaju infekciju. Bez ispravnog zacjeljivanja čak i najmanja rana može povećati rizik od infekcija, ožiljaka i drugih komplikacija. Međutim, postoje dokazi da moringa može pomoći procesu. Iako znanstvenici tek trebaju proučiti potencijal liječenja rana moringom, postojeća istraživanja pokazuju obećavajuće rezultate.
Pročitaj i ovo:
- Akne u odrasloj dobi: 10 važnih stvari koje trebate znati
- Koža i fotostarenje: Kako spriječiti oštećenja kože uzrokovana suncem
- I suhoj koži ima spasa: Maska od meda i shea maslaca
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life i uživaj u inspirativnim tekstovima koji mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life? Pročitaj ih online!