Sunce može učiniti mnogo dobra – ono regulira cikluse spavanja, stimulira proizvodnju vitamina D i povećava osjećaj dobrobiti. No, postoji i nedostatak: izloženost suncu može dovesti do bora, hiperpigmentacijskih mrlja i raka kože.
Zapravo, sunce se smatra jednim od najvažnijih faktora koji pridonose pojavi vidljivog starenja, pri čemu svoje prste imaju i slobodni radikali. Slobodni radikali su nestabilne molekule ili atomi koji imaju jedan ili više nesparenih elektrona. Upravo ih to čini visoko reaktivnima jer nespareni elektroni traže svog „para“, a njihovo davanje ili oduzimanje elektrona drugim molekulama uzrokuje promjene u strukturi i funkciji stanica. To dovodi do oštećenja stanica, što se očituje kroz ubrzano starenje kože i nastanak različitih kožnih promjena, od smanjene produkcije kolagena, gubitka elastičnosti i pojave bora. U sprečavanju oštećenja povezanih s djelovanjem slobodnih radikala, antioksidanti predstavljaju prvu liniju obrane.
>> Tvoja koža je jedinstvena, zato odaberi pravu zaštitu od sunca prema svom tipu kože
Sunce i koža
I dok je sasvim normalno da koža tijekom godina zbog prirodnog pada količine elastina i kolagena počinje pokazivati prve tragove starenja, poput pojave sitnih bora i opuštenosti kože, fotostarenje nastaje uslijed promjene izgleda i funkcije kože na mjestima izloženim djelovanju vanjskih okolišnih čimbenika, u prvom redu sunca.
Za starenje kože pod utjecajem sunca prvenstveno su odgovorne UVA zrake. One svoj put nalaze sve do dermisa, dubljeg sloja kože, a za razliku od UVB zraka, UVA zrake prodiru kroz staklo, vodu i oblake te su prisutne tijekom cijele godine. Posebno su izložene osobe svjetlije puti te osobe koje zbog zanimanja često borave na otvorenom (pomorci, građevinari, poljoprivrednici…). Kožu pogođenu suncem karakterizira gubitak sjaja, ona postaje grublja i crvena uz vidljive kapilare i proširene pore, a javljaju se i duboke bore oko očiju, bore na obrazima i čelu te straga na vratu.
>> Kako spriječiti oštećenja kože, a iskoristiti sve prednosti sunca?
Pored promjena vezanih uz fotostarenje, izlaganje UV zrakama može uzrokovati i poremećaje pigmentacije. Ove su promjene vezane uz prekomjernu proizvodnju melanina, pigmenta koji koži daje smeđi ton, a neravnomjerno se taloži u slojevima kože. Hiperpigmentacije su vrlo česte i mogu biti u obliku malenih ili većih hiperpigmentacija na licu, rukama, vratu i dekolteu. Iako bezazlene, često predstavljaju estetski problem koji zahtijeva dugotrajno tretiranje. Najčešći oblici hiperpigmentacija su staračke pjege, sunčane pjege i melasma.
Prekomjerno izlaganje suncu povezano je i s rakom kože, najčešćim zloćudnim tumorom od kojeg u Europi godišnje oboli više od 3,5 milijuna osoba. Iako tek manji broj otpada na melanom, taj je oblik najzloćudniji i odgovoran za 75 % svih smrtnih slučajeva od raka kože. Svatko može oboljeti od raka kože, ali određeni faktori rizika uključuju svjetliji ten, veći broj madeža i povijest opeklina od sunca.
Međutim, ne morate se predati pred sunčevim zrakama – čak i ako niste bili oprezni sa suncem u prošlosti, nikada nije prekasno da počnete brinuti o svojoj koži. A za očuvanje zdravlja i mladosti kože što je dulje moguće, prevencija je najbolji lijek.
Odaberite pravu zaštitu
Nanošenje kreme za sunčanje neophodno je za njegu kože i zaštitu od sunca. Koristite je svakodnevno, pogotovo kada provodite vrijeme na otvorenom. Da biste dobili najviše koristi od kreme za sunčanje, slijedi nekoliko korisnih savjeta.
>> Sigurni na suncu: Sedam savjeta za savršeni ljetni ten
Odaberite proizvode s visokim SPF-om. Iza te se kratice krije „sun protection factor“, odnosno faktor zaštite od sunca, a označava koliko dobru zaštitu od sunca dobiva vaša koža.
SPF se odnosi na duljinu vremena koje krema za sunčanje štiti kožu. Pretpostavimo da će vaša koža prirodno izgorjeti nakon 20 minuta nezaštićenog izlaganja suncu. Ako koristite kremu za sunčanje SPF 15, nećete izgorjeti sljedećih 5 sati jer vas krema štiti 15 puta duže. Uvijek koristite zaštitu od sunca SPF 15 ili više.
Nanosite je svaka 2 sata. U stvarnom životu, krema za sunčanje nije uvijek tako učinkovita kao što to sugerira SPF. Ako plivate, puno se znojite ili trljate kožu ručnikom, krema za sunčanje će izgubiti na učinkovitosti, stoga je ponovno nanesite nakon 2 sata.
Odaberite kremu širokog spektra zaštite jer će takve kreme za sunčanje pomoći blokirati UVB i UVA zrake. UVB zrake su glavni uzrok opeklina od sunca, dok zaštita kože od UVA zraka igra važnu ulogu u sprječavanju fotostarenja i pojave bora.
Nanesite je prije šminke. Ako ujutro koristite sredstva za hidrataciju ili druge proizvode za njegu kože, istodobno primijenite i zaštitu od sunca. Pripazite na redoslijed – prvo nanesite proizvode za hidrataciju, pustite da se upiju u kožu, a zatim nanesite kremu za sunčanje i tek onda make up.
Dajte joj vremena. Općenito, krema za sunčanje je najučinkovitija kada se apsorbira u kožu, zbog čega je nanosite barem 20 minuta prije izlaska.
Upotrijebite pravu količinu. Potrebno je oko 30 ml kreme za sunčanje da se ravnomjerno nanese na tijelo prosječne osobe – zamislite da kremom morate ispuniti malu čašu za aperitiv.
Antioksidanti štite iznutra
Korištenje krema za sunčanje pomaže smanjiti pojavu bora i spriječiti razvoj raka kože. No, krema za sunčanje nije dovoljna sama po sebi. Nosite sunčane naočale, šešir i odjeću koja prekriva tijelo kad god ste u mogućnosti. Držite se hlada i izbjegavajte izlaganje suncu u razdoblju između 10 i 16 sati.
U svoju prehranu uključite što više šarenog voća i povrća bogatog antioksidantima i hranjivim tvarima – što više antioksidanta vaše tijelo apsorbira, to će biti učinkovitije u sprečavanju negativnih efekata prekomjerne izloženosti suncu i štetnog djelovanja slobodnih radikala. Različiti preparati koji „iznutra“ pripremaju kožu na sunce, kao što su beta karoten ili astaksantin, znatno mogu pomoći u zaštiti kože.
Solgar Advanced Antioxidant Formula
Složena antioksidativna formula čiji djelatni sastojci, kao što su vitamini C, E, B2, cink, selen, mangan i bakar, pridonose zaštiti stanica od oksidativnog stresa. Vitamini C i A te minerali selen, cink i bakar ujedno pridonose normalnoj funkciji imunološkog sustava.
Solgar Astaksantin 5 mg
Izrazito jaka formulacija koja u samo jednoj kapsuli dnevno sadrži 5 mg astaksantina iz alge Haematococcus pluvialis, prirodnog izvora s najvećom koncentracijom astaksantina.
Solgar Prirodni beta karoten
Beta-karoten je provitamin vitamina A, pri čemu 6 mg beta-karotena odgovara 1 mg RE što je 125 % preporučenog dnevnog unosa vitamina A. Osim beta-karotena, proizvod sadrži i ostale karotenoide čiji je izvor alga Dunaliella salina. Vitamin A pridonosi održavanju normalne kože i sluznica.