Vitamin B12 jedan je od osam vitamin B kompleksa koji su nužni za proizvodnju energije, zdravu kožu, kosu, oči i jetru te normalno funkcioniranje živčanog sustava. Postoji u nekoliko oblika, a budući da u svojoj osnovi sadrži mineral kobalt, spojevi s aktivnošću vitamina B12 zajednički se nazivaju "kobalamini". Prirodno je prisutan u hrani uglavnom životinjskog porijekla, a dostupan je kao dodatak prehrani ili kao lijek koji se izdaje na liječnički recept.
No, vrijedi se upoznati i s ostalim svojstvima vitamina B12, kao i mogućim znakovima manjka tog životno važnog vitamina i posljedicama nedovoljnog unosa.
1. U metabolizmu ljudi aktivna su dva oblika vitamina B12 – metilkobalamin i adenozilkobalamin.
2. Našem je tijelu vitamin B12 potreban za pravilno formiranje crvenih krvnih stanica, zbog čega nedostatak ovog vitamina može dovesti do pojave megaloblastične anemije.
>> Provjeri imaš li neki od ovih simptoma nedostatka vitamina i minerala
3. Izvori vitamina B12 su gotovo isključivo životinjskog podrijetla – osim nekoliko vrsta žitarica, vitamin B12 nalazi se u ribi, mesu, peradi, jajima, mlijeku i mliječnim proizvodima.
4. Vegani imaju veći rizik od nedostatka vitamina B12 s obzirom na to da su prirodni izvori hrane vitamina B12 ograničeni na životinjsku hranu.
5. Na mogući nedostatak vitamina B12 ukazuju sljedeći znakovi: anemija, kronični umor, slabost, gubitak apetita, promjene u raspoloženju, neurološke promjene (kao što su ukočenost i bockanje u rukama i nogama) te slaba memorija. Ako se nedostatak vitamina B12 ne liječi, može doći do trajnih neuroloških oštećenja.
6. Vitamin B12 prelazi placentu tijekom trudnoće i prisutan je u majčinom mlijeku. Dojenčad ima vrlo ograničene rezerve vitamina B12 pa ako majke ne konzumiraju životinjske proizvode, djeca mogu razviti nedostatak vitamina B12 već unutar prvih mjeseci života. Neotkriveni i netretirani nedostatak vitamina B12 u dojenčadi može dovesti do ozbiljnih i trajnih neuroloških oštećenja, stoga se preventivno preporučuje uzimanje dodataka prehrani s vitaminom B12 vegankama koje su trudne ili koje doje.
>> 10 znakova koji upućuju na nedostatak magnezija
7. Atrofični gastritis, stanje koje karakterizira smanjeno ili nepostojeće lučenje želučane kiseline, a koje utječe na 10 % -30 % starijih osoba, često rezultira smanjenom apsorpcijom vitamina B12 iz hrane. Zbog toga Institute of Medicine (IOM) preporučuje da odrasle osobe starije od 50 godina svoje dnevne potrebe vitaminom B12 namire iz hrane obogaćene vitaminom B12 ili putem dodataka prehrani.
8. Smanjena apsorpcija vitamina B12 iz hrane česta je i kod osoba koje imaju poremećaje funkcije gastrointestinalnog sustava, kao što su celijakija i Crohnova bolest.
9. Visoke razine homocisteina u krvi povezane su s povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti, a vitamin B12 jedan je od vitamina B skupine koji su uključeni u metabolizam homocisteina. Zbog toga vitamin B12 može pomoći i u prevenciji bolesti kardiovaskularnog sustava.
>> Zaštiti svoje srce: TOP namirnice za zdravlje srca
10. Dnevna tjelesna potreba za vitaminom B12 iznosi 2.4 mikrograma te nešto više za trudnice (2.6 mikrograma) i dojilje (2.8 mikrograma). Međutim, osobe s poteškoćama u apsorpciji vitamina B12 moraju unijeti više vitamina kako bi tijelo apsorbiralo potrebnu količinu.
Solgar Vitamin B12
Solgar Vitamin B12 100 μg, tablete, dolazi u dozi 100 μg, u obliku cijanokobalamina. Pogodan je za vegane. Ne sadrži gluten, kvasac, pšenicu, soju niti mliječne proizvode te je formuliran bez upotrebe konzervansa, umjetnih aroma ili boja.
Sadrži vitamin B12 koji doprinosi normalnom funkcioniranju živčanog sustava, normalnoj psihološkoj funkciji, normalnom metabolizmu homocisteina, normalnom metabolizmu stvaranja energije te smanjenju umora i iscrpljenosti. Dodatno doprinosi normalnoj funkciji imunološkog sustava i stvaranju crvenih krvnih stanica te ima ulogu u procesu dijeljenja stanica.