Sve se veći broj domova, zgrada pa i poslovnih objekata odlučuje za zelene krovove. Razlog se krije u tome što zeleni krovovi nose brojne prednosti, a i moramo priznati da su nekako ugodniji oku u odnosu na klasične crjepove.
Zeleni krov je prekriven gustim slojem vegetacije koja apsorbira kišnicu, filtrira onečišćenja iz zraka, omogućuje bolju insolaciju te pruža prirodniji, doslovno zeleniji, izgled vašeg doma.
Ukoliko na nekom mjestu nikne više gušće zbijenih zgrada sa zelenim krovovima, zbog djelovanja vegetacije na tom se lokalitetu čak može razviti i drugačija mikroklima s rashlađujućim efektom naspram inače nepodnošljive gradske sparine.
Postoje dva osnovna tipa zelenih krovova: intenzivniji tip koji svojim izgledom oponaša kakav divlji vrt te raste u visinu i do jednog metra, te onaj manje intenzivan koji zajedno sa supstratom ne prelazi debljinu od petnaestak centimetara. Često su takvi krovovi upotpunjeni raznim niskim biljem i raslinjem te se zahvaljujući njima na vašem krovu mogu razviti prave male šume.
Što se tiče svjetskih trendova – broj zelenih krovova je u sve većem porastu. U Njemačkoj je više od 10% ravnih krovova zgrada i drugih stambenih objekata prekriveno vegetacijom. Ukoliko se odlučite za zeleni krov na vašem domu nemojte se obeshrabriti činjenicom da na početku u njega morate uložiti nešto više novca nego u klasični crijep – jer će vam se dugoročno takva investicija višestruko isplatiti.
Zeleni krovovi su mnogo učinkovitiji u termoregulaciji od klasičnih krovova. Vrlo učinkovito smanjuju gubitak topline u zimskim danima ili prekomjerno zagrijavanje tijekom ljetnih mjeseci. Time režu troškove režija za čak 25%. Osim toga, takav krov možete koristiti i kao terasu, uživajući u pogledu na susjedstvo dok vam bose noge uživaju u rashlađujućem osjećaju hodanja po travi.