TikTok naš često iznenadi, a ponekad i zaprepasti s trendovima, ali ponekad na njemu možemo pronaći i neke relevantne informacije koje doslovno mijenjaju način na koji živimo. Nedavni razgovor na platformi – koji je potaknuo bezbroj postova – jesu opasnosti ostavljanja zahodske daske podignute tijekom tuširanja. Teorija je da podignuta WC daska tijekom tuširanja može uzrokovati izbijanje akni zbog kovitlanja bakterija u zraku!
Trebate li zatvoriti WC dasku?
Video Kristine Nguyen, koji je pregledan gotovo 1,5 milijuna puta, prikazuje njezine akne na čelu. Naslov glasi: “Kada se tuširate s otvorenim poklopcem zahodske školjke, vlaga i kapljice vode iz tuša uzrokuju da klice lebde uokolo, slijeću na četkicu za zube, kožu (može uzrokovati akne), kosu, zidove i još mnogo toga. “
No je li to istina? Postoje li službeni dokazi za navedena istraživanja? Stvarnost je takva da WC nije baš najčišći dio našeg doma. Također znamo (iz nekih drugih istraživanja) da ispiranje s otvorenom WC daskom “može uzrokovati izbacivanje mikročestica u zrak, uzrokujući njihovo slijetanje na druge površine kupaonice”, objašnjava Carylanne Brown, stručnjakinja za čišćenje za Grove Collective.
Ona napominje kako tuširanje sa zatvorenom WC daskom može uvelike smanjiti širenje klica i čestica. Stoga ističe važnost držanja WC daske spuštenom kada se ne koristi, ako ni zbog čega drugog a onda zbog pravilne higijene.
Tko su realni krivci za izbijanje akni na licu?
Za sve rečeno, u slučaju da dasku ostavite podignutom – čak i dok se tuširate ili perete lice – ipak ne postoje znanstvena istraživanja koje kažu da ste skloniji izbijanju akni.
“Mikroorganizmi koji se najčešće nalaze u WC školjci, poput E. coli, gastrointestinalni su organizmi za koje je manje vjerojatno da su povezani sa stvaranjem akni,” objašnjava Brendan Camp, dermatolog iz New Yorka.
Ako i imate problema s aknama, vjerojatniji krivac nema nikakve veze s time je li vaša WC daska podignuta ili spuštena, već više s vašom individualnom rutinom njege tijela i kože. Dr. Camp objašnjava kako akne uzrokuje niz faktora – od hormona, preko povećane proizvodnje masnoća do začepljenih pora, kožnih bakterija i upala.
Čišćenje kupaonice kao prevencija neugodnih mirisa
“Preparati protiv akni koji se izdaju bez recepta, poput benzoil peroksida i hipoklorične kiseline, imaju antibakterijska svojstva koja štite kožu od bakterija i izbijanja akni”, objašnjava i dodaje: “Održavanje redovite rutine njege kože, korištenje nekomedogenih proizvoda za njegu kože i traženje pomoći certificiranog dermatologa kada kućni tretmani ne pomažu provjereni su pristupi rješavanju akni.”
Naravno, uvijek ima smisla temeljito antibakterijski očistiti svoju WC školjku barem jednom tjedno, samo kako biste mogli uživati u posve čistom prostoru. Brown kaže da to može pomoći u smanjenju nakupljanja mikročestica i klica u vašoj kupaonici. Iako čišćenje možda neće izravno utjecati na pojavu akni, ono može pomoći u kontroli neugodnih mirisa, mrlja i cjelokupnoj higijeni.
Što se tiče poklopca za WC školjku? Možda ga ipak možete zatvoriti za svaki slučaj.
Pročitaj i ovo:
- Istina o toaletnom papiru od koje nam se pomalo diže želudac
- Neka svako tuširanje postane SPA tretman
- Tuširamo li se godinama krivo? Da, postoji pravilan način tuširanja!