Upotreba toaletnog papira u najvećem dijelu svijeta je nešto sasvim prirodno. Nakon što smo prestali koristiti pelene, brisanje nakon svakog odlaska na WC je navika koja nam je usađena u rutinu.
No, nije svaka kultura ovisna o toaletnom papiru, sve je više onih koji se okreću raznim higijenskim tehnikama koje se smatraju daleko učinkovitijima od naših pouzdanih rola.
Mikrobna kontaminacija korisnika toaletnog papira
Studija iz 2022. godine otkrila je kako je praksa brisanja toaletnim papirom mnogo grublja nego što mislimo. Uspoređujući mikrobnu kontaminaciju korisnika toaletnog papira s korisnicima bidea nakon posjeta kupaonici, istraživači su pronašli značajno manji broj mikroba u potonjoj skupini.
Osim ako prije niste koristili bide, vjerojatno se pitate što je toliko posebno u vezi s elektroničkim WC daskama koje prskaju vodu. Iako se ideja o bideu može činiti neobičnom, u stvarnosti je tehnologija dizajnirana da pruži nježniju i higijenskiju alternativu brisanju ‘tamo dolje’.
Zašto je toliko ljudi #teambidet?
Bez obzira čitate li prvi put o WC tehnologiji, ona zapravo postoji od 1700-ih, a dr. Trisha Pasricha otkrila je za The Washington Post sve prednosti korištenja bidea jer daleko nadmašuju skromne dvoslojne role wc papira.
“Stalno ih preporučujem svojim pacijentima s rijetkom stolicom, posebno kod sindroma iritabilnog crijeva, kojima koža postaje suha od stalnog brisanja”, kaže dr. Pasricha i dodaje: “Bidei su izvrsni za svakoga tko se bori s ravnotežom ili koordinacijom dok se briše, a posebno su fantastični za osobe s hemoroidima, analnim fisurama ili žene koji se oporavljaju nakon poroda.”
Uz sve to, kada bi zbrojili koliku količinu novca potrošite na toaletni papir tijekom godina – onda bide zvuči i kao mudra financijska odluka. Uz to, to je i odlična vijest za okoliš, jer je cca 450 mililitara vode koja se koristi pri svakom ispiranju bidea znatno bolja alternativa od 23 litre i 700 g drva potrebnih za proizvodnju jedne role toaletnog papira!
Koliko su bidei popularni u svijetu?
Pomama za bideom postala je popularna u Francuskoj tijekom ranih 1700-ih, a prva ju je pokrenula društvena elita. Ali u moderno doba upotreba bidea proteže se daleko izvan francuskih kupaonica.
Praksa je prilično standardna u mnogim europskim zemljama, a neke južnoameričke zemlje također prihvaćaju aparate za prskanje vode, poput Argentine, Urugvaja i Venezuele. Prema Svjetskom pregledu stanovništva, Talijani su na vrhu svjetskih korisnika bidea, što nije iznenađujuće jer je ugradnja uređaja u svakom domu propisana zakonom u zemlji.
Kako prakticirati savršenu higijenu toaleta, s bideom ili bez bidea
Osim neizostavnog savjeta o pranju ruku nakon korištenja bilo kakvog toaletnog pribora, dr. Pascicha ponavlja savjete zdravstvenih stručnjaka, pozivajući nas da zatvorimo poklopac WC školjke prije puštanja vode.
“Čak i ako se radi o vašoj kućnoj kupaonici, vjerojatno ne želite da čestice u obliku aerosola iz WC školjke padnu na, primjerice vašu četkicu za zube”, upozorava dr. Pascicha.
Iako je i sama vjerna obožavateljica zahodske tehnologije, priznaje da praksa intimne higijene može biti posebno čudna onima koji prvi put dolaze.
“Ponekad je vrlo teško prihvatiti nove stvari u području gdje se one često ne isprobavaju. Ali kad jednom iskusite tu razinu svježine, postaje toliko intuitivna da se teško vratiti običnom brisanju!
Pročitaj i ovo:
- Uvijek perite ruke nakon što dodirnete ovaj predmet!
- Ljepota bez plastike: Vrijeme je da održivost postane dio vaše rutine
- Potencijalna opasnost: 8 mirisa u domu koje nikad ne smijete zanemariti