Hrvatska će ugostiti Koreografsku konvenciju, veliki međunarodni skup koreografa, dramaturga, plesnih umjetnika i stručnjaka za kulturnu politiku. Koreografska konvencija s nazivom Tijela u slobodnom padu održat će se u Zagrebu od utorka 19. do subote 23. studenoga 2024. godine.
Na konvenciji će sudjelovati plesni umjetnici i stručnjaci koji se bave plesnim i izvedbenim umjetnostima iz dvadesetak zemalja – od Sjedinjenih Američkih Država preko Švedske i Finske do zemalja srednje i istočne Europe.
Na konvenciji će se govoriti o važnosti plesa i koreografije u kulturi 21. stoljeća
Konvencija je namijenjena stručnoj publici iz plesa i srodnih umjetnosti, predstavnicima kulturne politike te građanima koji suvremene umjetničke prakse doživljavaju kao važan čimbenik u životu zajednice.
Konvencija će obuhvatiti bogat program – od plesnih filmova preko radionica i izložbi do plesnih predstava. Među plesnim umjetnicima koji će izvesti predstave i izvedbene radove, su Ivana Bojanić, Igor Koruga, Deborah Hay i NDA Slovenia, Tamara Bračun, Silvia Marchig, Selma Banich, Sonja Pregrad i Marko Gutić Mižimakov.
Poseban naglasak konvencije stavit će se na raspravu o sadašnjosti i budućnosti plesne umjetnosti. Rasprava pod nazivom Transformativne politike za ples okupit će svjetske plesne umjetnike, stručnjake koji se bave tom umjetnošću na akademskoj razini, te predstavnike institucija. Govorit će se o potrebi razvoja plesne umjetnosti na nacionalnoj razini te izazovima s kojima se ta umjetnost susreće. Predstavit će se primjeri dobre prakse – instituti i organizacije za ples koji se bave prikupljanjem znanja i iskustva o plesnoj umjetnosti posljednjih desetljeća. Stručnjaci će govoriti o velikom potencijalu plesne umjetnosti u ovom dijelu Europe, ali i nužnosti unaprjeđenja njezina položaja u kulturnoj politici.
Konvencija se održava jedanput godišnje, svake godine u drugom gradu
Program Koreografske konvencije u Zagrebu održat će se na nekoliko lokacija: u Muzeju suvremene umjetnosti (MSU-u), Tala Ple(j)su i Zagrebačkom plesnom centru (ZPC-u).
Konvenciju organiziraju Antisezona, projekt koji vode Silvia Marchig, Sonja Pregrad, Iva Nerina Sibila i Tea Kantoci i koji već šest godina donosi cjelogodišnji program suvremenog plesa u MSU-u, te regionalna mreža Nomad Dance Academy koja se zalaže za veću sigurnost i bolje radne uvjete umjetnika koji se na Balkanu bave suvremenim plesom.
Konvencija se održava jedanput godišnje kao dio projekta Europske unije Cjeloživotno sagorijevanje 3 – Budućnosti izgubljene i nađene, svake godine organizira u drugom gradu. Tako će iduće godine biti u belgijskom Leuvenu, a za dvije godine u finskom Helsinkiju.
Pročitaj i ovo:
- Advent u Beču: Vrijeme je za nezaboravne, čarobne trenutke!
- U Kupalinom Vrtu pristup jestivom krajoliku temelji se na suživotu s prirodom, a ne na iskorištavanju
- Od mirisa do iscjeljenja: Upoznajte aromaterapiju sa Zrinkom Jezdić