Kako je proljeće sve bliže, mnogi svoje slobodno vrijeme provode u vrtlarenju pokraj svojih kuća i vikendica. Lopate i uređenja vrta često se primaju i oni koji se dosad u tome nisu okušali. A budući da su prvi koraci ipak najteži, donosimo savjete za vaš budući vrt iz snova. Vjerujte kad vam kažemo da bi vam uz ovih nekoliko savjeta i malo volje njegovo uređenje moglo biti prava razbibriga.
Vrt dovedite u red
Ne možete raditi u neredu, a kamoli vrtlariti, zar ne? Prvo dovedite svoju ‘radnu površinu’ u red – pokosite travnjak, a zatim prekopajte gredice između biljaka. Na internetu potražite ideje za uređenje vrta i odlučite kakav biste vrt htjeli. Želite li vrt za roštiljanje s prijateljima ili vrt koji će biti prekrasan na prvi pogled? A možda pored svega toga želite domaće rajčice ili poneku voćku? Sve su to pitanja na koja si trebate odgovoriti. Ako vam pak manjka prostora, a htjeli biste to dovesti u red, očistite gs i dovedite u red.
Uredite sunčanu stranu
Sunčana strana vašeg vrta idealna je za odmor i opuštanje. Ako vas zid dijeli od susjedova dvorišta ili ceste, uredite ga ili oličite. Izaberite ukrasne biljke koje postavite u plastične posude. Upotrijebite kontejner i kompost u košari koji također sadrži malo gnojiva i gela za zadržavanje vode, čime će biljke lakše preživjeti sušna razdoblja. Bojama biljaka oživite vanjski prostor.
Posadite začinsko bilje
Dobar izbor za vaš vrt je i sadnja začinskog bilja. Posadite nekoliko vrsti u isti spremnik, a savjetujemo da to učinite s origanom, bosiljkom i ružmarinom koji će vam ponuditi dašak Mediterana. Uz to, mediteranske vrste ne zahtijevaju održavanje i previše vode.
Salata
Čak i ako nemate prostora za sadnju salate, to ne znači da ne možete uživati u listovima domaće salate – s vanjske strane prozora. Sve što vam treba je posuda za sjemenke, malo komposta za sjemenke i paket pomiješanih listova salate.
Stavite kompost u posudu za sjeme i ostavite ga u vodi dok se potpuno ne navlaži, pospite malo sjemena po vrhu, a zatim prekrijte vrlo tankim slojem komposta, otprilike jedan milimetar. Držite ga vlažnim, ali ne natopljenim jer bi se sadnice mogle pokvariti. Posijajte pladanj sa sjemenom svaka tri tjedna kako biste bili sigurni da imate niz listova.
Grašak
Sadnja graška vrlo je jednostavna, a ako sad krećete u uređenje vrta, grašak je idealan odabir jer se sadi u ožujku. Može se saditi iz sjemena i sadnica. Najčešće se sadi iz sadnica. A kad se sadi u vrtu, treba paziti da do njega dopire dovoljno svjetlosti, razmak između redova trebao bi biti barem 15-20 centimetara, a međusobni razmak sadnica unutar reda četiri do šest centimetara. Treba osigurati potporu po kojoj će se grašak penjati uz pomoć vitica na vrhovima lista, dok je potpora ključna za visoke sorte graška.
Slatko voće
I jagode i maline lako je posaditi pa ni tu kao početnik/ica nećete imati problema.
Ovim jednostavnim koracima uredite svoj prostor za uživanje na otvorenom, a usput i uživajte i slasnim okusima prirode. Nadolazeći ožujak i topliji dani neka vas odvedu u vrtnu avanturu!
Pročitaj i ovo:
- Evo kako vrtlarenje utječe na opću dobrobit vašeg tijela i uma
- Evo kako si možete olakšati (i spriječiti) bolove u leđima nakon vrtlarenja
- Šetnja, bojanje, vrtlarenje… za sve nas koji ne možemo mirno sjediti i meditirati
Naturala Life br. 14
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!