Možda imate dojam da vam je potrebna hrpa svjetlosti ili završeni tečaj kako biste svoje sobne biljke održali na životu, ali to nije nužno tako. Ključno je odabrati biljke koje se lako njeguju, brzo praštaju i podnose slabije svjetlo. Neke su biljke čak i sretnije u sjenovitijim prostorima i kada ih povremeno ‘zaboravite’, a ekipa iz Dnevne doze biljaka, Tomislav Štrkalj i Leon Božić, točno znaju što vam treba. Ovi zaljubljenici u biljke imaju misiju širiti popularnost biljaka među šarolikom populacijom, a bave se uređenjem interijera i eksterijera biljkama, edukativnim radionicama, održavanjem biljaka i mnogim drugim ‘zelenim’ aktivnostima. Evo koje su biljke izdvojili…
Zlatni puzavac
Epipremnum aureum ili zlatni puzavac jedna je od najboljih biljaka za početnike ili one kojima se neda previše vremena posvećivati održavanju biljaka. Najdraže mu je kad ima puno svjetlosti, ali neće biti problem niti ako živi u mračnijem interijeru. U tom će slučaju zlatne mrlje na listovima biti manje izražene, a moguće je i da biljka postane potpuno zelena. Nije zahtjevan čak niti oko zalijevanja – dovoljno je zaliti ga jednom u 12-14 dana ili ranije ako su se listovi objesili. Super je ako ga želite uzgajati kao biljku koja visi iz tegle kao i biljku koja se penje u visinu.
Zamija
Zamioculcas zamiifolia ili zamija također je jedna od super biljaka za početnike, a budući da dolazi u mnogo različitih veličina, moći ćete pronaći onu koja vam savršeno odgovara – bila to mala biljčica za policu ili biljka visoka 1,5 m za kut u prostoriji. Osim što može biti visoka, ima i veliki volumen tako da će odrasla biljka stvarno zaokupiti prostor. Bitno je posaditi je u rahli supstrat (mješavina kvalitetnog supstrata za sobne biljke i perlita u omjeru 50:50) i ne zalijevati je često, tek jednom mjesečno.
Svekrvin jezik
Bilo koja Sansevieria ili svekrvin jezik također je jedna od tih biljaka koje vole da ih se zaboravi. Dolaze u stvarno mnogo vrsta i kultivara, boja, oblika i veličina. Možda vam se ne sviđa standardna Sansevieria trifasciata ‘Laurentii’? Pogledajte potpuno zelenu Sansevieria zeylanica ili gotovo crnu Sansevieria ‘Black Coral’. Također ih je potrebno zalijevati kada se supstrat potpuno osušio, dakle jednom u mjesec dana. Ljeti ponekad i dva puta, a zimi ponekad i rjeđe.
Obrubljeni zmajevac
Dracaena marginata ili obrubljeni zmajevac još je jedna od tih biljaka koje mogu rasti u mračnijim interijera, a ne treba ih čak niti često zalijevati. Sve biljke koje imaju drvenaste stabljike u njima čuvaju veliku zalihu vode pa je potrebno supstratu dopustiti da se gotovo potpuno ili potpuno osuši između zalijevanja. Nismo veliki fanovi zmajevaca koji dolaze s dva ili tri ‘štapa’ u tegli (iako su budget friendly!), ali zato volimo one s velikim i lijepim, formiranim deblom (nešto skuplje varijante).
Posebne upute
I uputa o održavanju biljaka u mračnijim interijerima – ako biljku smjestimo u mračniji dio stana, često će se tamo i sporije sušiti nakon zalijevanja. Zato prilikom zalijevanja zalijte manjom količinom vode kako supstrat ne biste obilno zalili. Prije zalijevanja uvijek metodom ‘prst u zemlju’ provjerite je li stvarno potrebno zaliti – ako ste zaboravni, nije loše voditi dnevnik zalijevanja.
Ako je to moguće, povremeno biljku ipak približite izvoru svjetlosti (npr. kada vas nema doma) jer će joj tako biti lakše vršiti proces fotosinteze i brže će rasti i razvijati se.
Više o biljkama saznajte na www.dnevnadozabiljaka.com
Pročitaj i ovo:
- Briga za biljke u jesen: 5 jednostavnih savjeta za hladnije dane
- Trikovi koji će spasiti vaše biljke dok ste na odmoru
- Stres i fitoterapija: Ovo su biljke koje će ga otjerati jednom zauvijek
Naturala Life br. 13
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!