Danas je jako popularno ići na detoksikaciju jer se općenito smatra da živimo u vremenima kada je naš organizam izložen enormnim količinama toksina koje jednostavno moramo izbaciti van iz tijela. Gotovo sve oko nas je na neki način zagađeno, bilo da se radi o hrani, vodi, zemlji ili zraku koji udišemo. Teško je naći i najmanji kutak na ovoj planeti, a da moderna civilizacija, koja sa sobom nosi zagađenost, nije do njega doprla. Mnogi svjetski znanstvenici se zapravo pitaju da li je u takvim slučajevima potrebno posegnuti za nekim detoksikacijskim programima ili je potrebno pustiti organizam da se sam detoksicira.
Naše tijelo zaista ima ugrađene prirodne detoksikacijske mehanizme i uz pomoć jetre, bubrega, pluća, limfnog sustava, pa čak i kože oslobađa organizam od toksina. Problem može nastati kada permanentno izlažemo tijelo otrovima i kada naši sustavi detoksikacije počinju biti manje učinkoviti. Stalna izloženost antibioticima i hormonima iz mesa i mliječnih proizvoda, kemijskim aditivima iz gotove hrane, olovu i živi iz ribe, kloru i floru iz pitke vode, raznim kemikalijama iz kozmetičkih proizvoda i sredstava za čišćenje pa sve do alkohola i dima cigareta, definitivno mogu omesti i usporiti prirodne sustave za detoksikaciju. Tada je sigurno potrebno pomoći organizmu da se što brže i učinkovitije oslobodi od toksina.
Detox – što je to i kako ga ispravno sprovesti
Ne trebaju vam skupe tablete i ne morate samo piti čiste sokove. Jednostavno uklonite izvor toksina iz vaše prehrane i počnite jesti hranu koja obiluje antioksidansima, a koja je vrlo hranjiva i podržava vaše detox organe. Takva hrana će omogućiti ponovno učinkovito pokretanje probavnog sustava i podržat će vaše tijelo u prirodnim detoksikacijskim procesima.
Trodnevni detoksikacijski program je sasvim dovoljan da možete vidjeti dobre rezultate. U principu treba eliminirati svu tešku i prerađenu hranu koja nam oduzima puno energije za samu probavu, poput gotovih i procesuiranih jela, pšenice, mliječnih proizvoda, mesa, alkohola, kofeina i čokolade. U prehranu umjesto njih uvrstiti svježe voće i povrće, cjelovite žitarice, mahunarke, sjemenke i jako puno vode ili laganih biljnih čajeva.
Iako postoji čitav niz namirnica koje podržavaju detox ,nabrojat ćemo samo neke koje se smatraju najučinkovitijima.
Tamnozeleno lisnato povrće – poput kelja, blitve, maslačka ili špinata obiluje klorofilom i izuzetno je bogato antioksidansima te je stoga idealno u svim detoksikacijskim programima.
Kupusnjače – poput brokule, prokulice ili cvjetače obiluju indolima izotijocianima što može povećati aktivnost enzima koji igraju važnu ulogu u detoksikaciji i uklanjanju karcinogena.
Kurkuma – mnoge studije pokazuju da je ovaj svijetlo žuti začin moćan detoksikator jetre a uz to djeluje protuupalno, antibakterijski, antivirusno i antikancerogeno.