Imate li u svome domu više knjiga no što ćete ih ikada stići pročitati? Jesu li vaše police natrpane romanima, stolići ukrašeni tvrdim koricama umjetničkih djela, a kuhinjske police kuharicama? Tada podsvjesno vježbate Tsunduko, japansku naviku nabavljanja knjiga i skupljanja s namjerom da ih kasnije pročitate, što rezultira slučajnom zbirkom i pravom malom kućnom knjižnicom.
Izraz je nastao u Japanu tijekom Meiji ere (1868.-1912.) kao sleng i kombinacija “tsun” (podrijetlo od “tsumu”) što znači “nakupiti se” i “doku” što u prijevodu znači “čitanje” . Na drugom kraju svijeta, otprilike u isto vrijeme, britanski je književnik Thomas Frognail Dibdin skovao izraz „bibliomanija“, što znači „strastveni entuzijazam za prikupljanje i posjedovanje knjiga“. Radost gomilanja čitalačke građe svjetski je fenomen i mnogi od nas se mogu poistovjetiti sa svojim unutarnjim bibliofilom, ali u današnjem održivo svjesnom svijetu, kako možemo pomiriti ljubav prema gomilanju knjiga s pažljivijim pristupom prikupljanju knjiga? Evo kako:
Organizirajte razumno
Najbolji način da započnete maksimalno koristiti svoju zbirku knjiga jest da je organizirate na način koji za vas ima smisla i koji će vam u konačnici donijeti radost. Želite li svoje knjige rasporediti po visini? Ili bi vam polica s knjigama u boji bila estetski ugodnija? Ili biste mogli svoje knjige urediti na funkcionalan način – po žanru ili po abecedi po autoru. Rasporedite svoje knjige na način koji će ih učiniti dostupnijima, a istovremeno vam donijeti radost i pomoći da udahnete novi život svojoj zbirci knjiga.
Donirajte
Golema količina knjiga vam je možda ugodna, ali pri organiziranju knjiga odvojite trenutak da razmislite vrijedi li svaku od njih čuvati. Zapitajte se:
- Je li korisno?
- Zanima li me sadržaj?
- Je li vizualno lijepo?
Ako ne možete dati potvrdan odgovor niti na jedno pitanje, vrijeme je da je donirate u dobrotvorne svrhe ili poklonite prijatelju.
Započnite izazov čitanja
Goodreads na svojoj web stranici ima funkciju čitanja kojom se možete posvetiti čitanju određenog broja knjiga u godini. Ako stvorite profil, možete voditi zapisnik o završenim knjigama i onima koje su na vašem popisu za čitanje.
Držite knjige blizu
Na početku novog mjeseca odaberite knjigu iz svoje kolekcije i stavite je na ormarić uz krevet. Imati knjigu pri ruci nadahnut će vas da je napokon pročitate.
Dijelite svoju ljubav prema knjigama s drugima
Radost čitanja je mogućnost dijeljenja omiljenog štiva s prijateljima i obitelji. Ponašajte se prema svojoj zbirci knjiga kao prema knjižnici i slobodno ih posuđujte. Svakako zabilježite kome ih posuđujete kako biste mogli pratiti gdje se nalaze.
Kupujte second-hand knjige
Iako su elektroničke knjige sve popularnije, mnogi ih i dalje više vole u fizičkom obliku. Ako ste i vi jedni od njih, kad god je to moguće, nabavite second-hand knjige. Mogli biste se uputiti u lokalne dobrotvorne trgovine, festivale knjiga ili putem interneta kupovati polovne knjige. Ili, zašto se ne biste pridružili lokalnoj knjižnici i posudili knjigu? Bolje je za planet i vaš novčanik.
Izložite svoje knjige kao umjetnička djela
Prikažite one najljepše primjerke tamo gdje možete uživati u pogledu na njih. Ako imate kolekciju umjetničkih knjiga, zašto ih ne biste otvorili na polici i promijenili stranice svakih nekoliko tjedana?
Pročitaj i ovo:
- Alis Marić preporučuje 10 knjiga koje treba pročitati barem jednom u životu
- Sve uspone i padove života s multiplom sklerozom otkriva knjiga ‘Imate multiplu? Imam i ja’
- Najjači si kad si svoj – knjiga koju bi trebao pročitati svaki poduzetnik
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life i uživaj u inspirativnim tekstovima koji mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!