S obzirom na buru koju je podigao popis lektire, na kojem nedostaje popularnih i suvremenih djela koja bi mogla zainteresirati mlade za čitanje, za književne smo se preporuke obratili Alis Marić s bloga Čitaj knjigu, a ona je izdvojila 10 knjiga koje bi svatko trebao pročitati. Na popisu se nalaze neki od najčitanijih klasika, ali i knjige koje su na putu da to postanu. Svima im je zajedničko to što objedinjuju veliku literarnu vrijednost, maestralne pripovjedne tehnike, zanimljive teme i stil koji osvaja.
1. Antoine de Saint Exupery: Mali princ
Ne poznajem nijednu osobu koja voli čitati, a da ne obožava Malog princa. Riječ je o knjizi koja savršeno spaja djecu i odrasle kroz priču o susretu avijatičara i zlatokosog dječaka. Gotovo svaka rečenica koju Mali Princ izgovara postala je kultna, a njegove poruke o djetinjstvu, odnosima s ljudima i svim onim sitnicama koje zaista vrijede truda ne mogu biti istinitije.
Foto: www.shop.skolskaknjiga.hr
2. Dnevnik Anne Frank
Dnevnik Anne Frank zasigurno je jedna od najsnažnijih knjiga koju možete pročitati. Annin odnos prema svijetu koji je okružuje, njezina zrela razmišljanja koja itekako nadilaze razmišljanja prosječne djece i koja nas mogu mnogome poučiti, ono su što ovu knjigu čini nezaobilaznom.
Foto: www.mozaik-knjiga.hr
3. Harper Lee: Ubiti pticu rugalicu
Radnja ovog kultnog romana prati živote obitelji odvjetnika Fincha i njegove djece Scout i Jema, koje poremeti sudski slučaj dodijeljen ocu – on mora braniti Afroamerikanca optuženog za silovanje bjelkinje. Lee je prikazala teme koje su tijekom 19. i 20. stoljeća bile itekako aktualne, a to su rasna diskriminacija, položaj žena, težak južnjački život, ali i borba za pravdu.
Foto: www.shop.skolskaknjiga.hr
4. Markus Zusak: Kradljivica knjiga
I dok Anna Frank dočarava kako je to bilo biti Židovka u vrijeme Drugog svjetskog rata, australski pisac austrijsko-njemačkih korijena posegnuo je za dotad neviđenom perspektivnom kroz lik njemačke djevojčice Liesel Meminger. No, još je neobičniji lik pripovjedača, a to je sama Smrt. Ono zbog čega je ova knjiga posebna jest čarolija knjiga koje utječu na sve likove i pokazuju da i u najtežim životnim razdobljima mogu biti od neprocjenjive pomoći.
Foto: www.citajknjigu.com
5. Khaled Hosseini: Gonič zmajeva
Gonič zmajeva je meni jedna od najdražih knjiga ikad. Zato neću biti objektivna. Reći ću svakome: „To morate pročitati”, jer nakon čitanja ove knjige ništa više neće biti isto. Čitajući Hosseinija, doživljavate buru emocija – od tuge i užasa do radosti i sreće. To je roman o prijateljstvu, odanosti, krivnji i njezinu iskupljenju, topla priča koja mora zadovoljiti i najzahtjevnije čitatelje.
Foto: www.vortopalabra.hr
6. Joanne Kathleen Rowling: Harry Potter
Najveći književni fenomen koji je obilježio djetinjstva milijuna djece i čija čarolija nikad neće prestati, svakako je serijal knjiga o čarobnjačkom dječaku Harryju Potteru. No, to nije knjiga samo za djecu – iz Harryjevih odnosa s drugim likovima svi možemo mnogo naučiti o iskrenom prijateljstvu, ljubavi i obitelji.
Foto: www.shop.skolskaknjiga.hr
7. Jane Austen: Ponos i predrasude
Više se i ne sjećam koliko sam puta u životu prelistavala Ponos i predrasude i vidjela citate koji i danas služe kao primjeri prave ljubavi. Svima poznati gospodin Darcy i Elizabeth Bennet nerijetko su isticani kao primjeri ljubavi kakvu svi mi priželjkujemo, u kojoj ima strasti, poštovanja i uzajamne brige.
Foto: www.mozaik-knjiga.hr
8. Lav Nikolajevič Tolstoj: Ana Karenjina
Veliki Tolstoj u nezaobilaznoj Ani Karenjini daje prikaz ruskog društva sedamdesetih godina 19. stoljeća kroz slike ljubavi kao temeljnog pokretača ljudskih života, i to kroz tri različita braka i jednu izvanbračnu vezu. Slojevitost ovog djela potvrđuje i to što ga je žanrovski teško definirati, a Tolstoj je uspio stvoriti likove od krvi i mesa, koji svi redom u sebi imaju i dobre i loše osobine.
Foto: www.shop.skolskaknjiga.hr
9. Fjodor Mihajlovič Dostojevski: Zločin i kazna
Dostojevski je bio iznimno cijenjen kao autor još tijekom svog života, a nakon smrti njegova su djela postala klasicima. Mnogima je najdraži njegov kultni realističko-modernistički roman Zločin i kazna u kojem kroz lik mladića Raskoljnikova progovara o problemima zločina i kazne, grijeha i traženja pravde, ispaštanju siromašnih i mračnoj petrogradskoj stvarnosti.
Foto: www.shop.skolskaknjiga.hr
10. Gabriel Garcia Marquez: Sto godina samoće
Najpoznatiji roman nobelovca Gabriela Garcíje Márqueza prati nekoliko generacija obitelji Buendia u izmišljenom gradiću Macondo koji su osnovali José Arcadio Buendía i njegova žena Ursula Iguarán. Upravo lik Ursule povezuje brojne generacije obitelji – ona umire u visokoj dobi (između 114. i 122. godine) pa svjedoči svim usponima i padovima obitelji. Ono što ovo djelo izdvaja od sličnih obiteljskih saga jest magijski realizam, tehnika kojom se isprepliću san i java, realno i irealno.
Foto: www.vbz.hr