Dobre navike rađaju dobre navike. Ako ste tip osobe koja se redovito kreće i trudi se zdravo hraniti kako bi zadovoljila potrebe svog tijela, vjerojatno vam je važno i adekvatno njegovati svoju kožu. Ne, to ne mora nužno značiti arsenal za njegu kože s gomilom skupih proizvoda, već dosljedna njega i izbjegavanje loših poteza koji vam štete. Na standardnom popisu su pretjerano i nezaštićeno izlaganje suncu, pušenje, spavanje sa šminkom, ali postoje i još neke loše navike koje ste možda previdjeli.
Iznenađujuće pogreške u njezi kože
1. Oslanjate se samo na vanjsku zaštitu od sunca
Znamo da nezaštićeno i dugotrajno izlaganje suncu ima brojne učinke na vašoj koži: ubrzava znakove starenja, pridonosi kožnim bolestima, može uzrokovati sunčeve pjege i još mnogo toga. Da bismo to spriječili, okrećemo se kremi za sunčanje. Međutim, istraživanja pokazuju da s pravim antioksidansima možete pomoći ublažiti izloženost UV zračenju i iznutra. Naime, fotostarenje kože rezultat je oksidacijskog stresa zbog UV zračenja, a vaša koža prirodno proizvodi antioksidante. No, kako vaša koža stari, razina tih antioksidansa često se smanjuje. Kada se uzimaju interno, antioksidanti mogu zaštititi kožu od fotostarenja apsorbiranjem UV zraka i sprječavanjem oštećenja slobodnih radikala izazvanih UV-om, pokazalo je nedavno istraživanje. Potražite antioksidanse poput astaksantina, vitamina C i resveratrola.
2. Ne obraćate pažnju na znakove oslabljene kožne barijere
Oslabljena kožna barijera pokazuje se na nekoliko načina: promjena boje, osip, suhoća, osjetljivost, perutanje i dr. Možda mislite da se radi o uobičajenim smetnjama, pogotovo ako imate prirodno suhu ili osjetljivu kožu, ali to su crvene zastavice kojima vaša kožna barijera pokazuje da treba dodatnu njegu. Zašto je to važno? Zato što vaša kožna barijera čini puno toga za vaše cjelokupno zdravlje. Primjerice, štiti vas od mehaničkih ozljeda, niske vlage, hladnoće, vrućine, sunca, vjetra, izloženosti kemikalijama, bakterijama, virusima, gljivicama i drugim patogenima te je presudna za normalan rad kože.
Kako joj možete pomoći? Prvo, shvatite njen vapaj kao naznaku da trebate prestati s pilingom i prekomjernim pranjem jer šteta puno puta dolazi zbog pretjerivanja. Zatim se opremite dobrim hidratantnim kremama koje sadrže masne kiseline, keramide, biljna ulja i aktivne sastojke prihvatljive za biome. Također možete unijeti i lipide (poput fitoceramida) i masne kiseline koje mogu ojačati kožu iznutra prema van.
3. Ignorirate upale
Upala se odnosi na prerano starenje kože koje je posljedica stalne upale na koži na niskoj razini. I iako možda ne shvaćate da se to događa (niska je razina pa zapravo ne uzrokuje trenutne i zamjetne promjene na koži), kasnije može nanijeti veliku štetu. Nažalost, upala može nastati iz mnogih uzroka: stresa, nedostatka sna, prehrane i preagresivnih navika njege kože.
Naravno, od vitalne je važnosti zdrav način života kako bi se izbjegla ova upala niske razine, ali izbjegavanje stresa ili neprospavanih noći nije uvijek izvedivo. Možete se obratiti dodacima prehrani bogatima antioksidantima i adaptogenom kako bi ublažili upalu. Antioksidanti i adaptogeni djeluju na neutraliziranje slobodnih radikala u koži koji potiču upalu i proces starenja.
Koža na popravnom
Srećom, sve se ove stvari mogu popraviti pametnim režimom i dodatkom njege kože u obliku nekog dodatka prehrani. No, najprije posjetite dermatologa koji će vam dati savjet koji je prikladan za njegu vaše kože. Poanta je popraviti štetu, a ne je dodatno rasplamsati.
Pročitaj i ovo:
- Prema dermatolozima, ovo su najčešće pogreške koje radite zreloj koži
- Riječ dermatologa: Kako pravilno koristiti ulja za čišćenje lica?
- Neposlušne trepavice: Ovo je 5 grešaka koje se najčešće čine